ایران و عمان در مورد کشتیرانی در تنگه هرمز هماهنگ هستند

یوسف بن علوی، وزیر خارجه عمان در پایان سفر به تهران، از هماهنگی ایران و عمان برای نظارت بر کشتیرانی از طریق تنگه هرمز خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا بن علوی در گفت و گو با تلویزیون رسمی عمان  همچنین هرگونه میانجیگری مسقط برای حل بحران در منطقه (خلیج فارس) را رد کرد.

این درحالی است که پیش از سفر بن علوی به تهران و دیدار وی با مسؤولان ایرانی، رسانه های عربی ادعا کردند که وی برای میانجیگری میان ایران و آمریکا از یکسو و ایران و انگلیس از سوی دیگر به ایران سفر می کند.

بن علوی گفت ما هیچ میانجی گری انجام ندادیم و آنچه در این زمینه برایمان حائز اهمیت است، ثبات دریانوردی در تنگه هرمز است، از این رو با تمامی طرف ها ارتباط داریم.

وزیر امورخارجه عمان اضافه کرد: میان تهران و مسقط برای سازماندهی حرکت کشتی ها در تنگه هرمز هماهنگی وجود دارد و برای این که عملیات دریانوردی بین المللی در خلیج (فارس) تحت تأثیر قرار نگیرد، باید تمامی طرف ها با یکدیگر ارتباط داشته باشند.

بن علوی همچنین گفت: هرگونه رفتار نسنجیده ای، مانعی در راه دریانوردی بین المللی ایجاد خواهد کرد و زیان و آسیب این مساله به تمامی کشورهای جهان بر می گردد.

وزیر امورخارجه عمان اظهار داشت: شیوه و هدف ما تحقق امنیت و ثبات پایدار در منطقه است و ما به این باور رسیده ایم که ایرانی ها مردمانی عاقل و با درایت هستند و تهران نقش مهمی در امنیت منطقه بازی می کند.

بن علوی افزود: مشکل جهان نبود حاکمیت عقل و منطق است، بطوری که اینک در جهان شاهد رشد پوپولیست و ظهور رهبرانی غیر عقلانی هستیم که از پختگی سیاسی برخوردار نیستند، این امر مستلزم آن است که با یکدیگر تعامل و همکاری داشته باشیم.

وی ادامه داد: هدف ما متقاعد کردن جامعه جهانی برای ادامه دیپلماسی است و عقیده داریم که اگر امنیت در منطقه ما آسیب ببیند، تمامی کشورها از آن در امان نخواهند بود.

بن علوی روز شنبه برای دومین بار در ۲ ماه گذشته با مقام‌های ایران دیدار و گفت‌وگو کرد.

Share