اتاق اندیشه‌ورز حوزویان، دانشگاهیان و بازاریان تشکیل شود | پسماند سراوان ویرانگر شده است

نماینده ولی فقیه در گیلان گفت: اتاق اندیشه ورز حوزویان، دانشگاهیان و بازاریان به منظور انتقال مشکلات جامعه به مسئولان باید تشکیل شود زیرا اجتماع اندیشه ها می تواند رشد به همراه داشته باشد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، آیت الله رسول فلاحتی در نشست شورای دانشگاه گیلان حضور در جمع اهل دانش را سبب افتخار دانست و اظهار کرد: آفرینش انسان همراه با علم بوده و این امر نشان می دهد حیات بشر به دانش وابسته است.

وی، دانش را سبب بصیرت انسان عنوان کرد و افزود: اگر انسان از دانش و عالم فاصله بگیرد مرده متحرک است.

امام جمعه رشت با بیان اینکه در اسلام به دانش بسیار بها داده شده است، تصریح کرد: علم و عالم از جایگاهی برخوردارند که انبیا و اولیای الهی از سلسله مروجان آن محسوب می شوند.

آیت الله فلاحتی به رشد جامعه علمی کشور پس از انقلاب اسلامی اشاره کرد و گفت: رشد علمی کشور نسبت به گذشته قابل مقایسه نیست و این امر جای بسی افتخار دارد ضمن اینکه دانشگاهیان نباید نسبت به وضعیت موجود قانع باشند.

وی با تاکید براینکه دانشگاهیان باید در عرصه های مختلف حرف برای گفتن داشته باشند، بیان کرد: اینکه دانشگاهیان به آینده خوشبین هستند جای امیدواری است.

نماینده ولی فقیه در گیلان، مطالبه گری نسبت به همدیگر در برطرف کردن مشکلات ایرانی و گیلانی را موثر دانست و خاطرنشان کرد: مدیران از دو عرصه دانشگاه و حوزویان غافل نشوند زیرا از گذشته می خواهند تا دو بال علم و دین را نسبت به همدیگر بدبین کنند.

آیت الله فلاحتی در ادامه با اشاره به جدا کردن بحرین از ایران در سال ۱۳۵۰ توسط آمریکا و انگلیس، یادآور شد: اگر امروز بحرین در اختیار ما بود ۷۰ درصد از منابع خلیج فارس را در اختیار داشتیم.

وی ادامه داد: اکنون جامعه ایرانی به جایی رسیده که یک وجب از خاک خود را به کسی نمی دهد و دنیای غرب به این باور رسیده است.

امام جمعه رشت همچنین به فعال شدن خیران دانشگاه ساز در گیلان اشاره کرد و افزود: اینکه از درون دانشگاهیان اقدام به فعالیت خیران دانشگاه ساز شده جای افتخار است و امیدوارم این روند پایدار بماند.

آیت الله فلاحتی با بیان اینکه بسیاری از مسئولان فارغ التحصیل دانشگاه ها هستند اظهار کرد: اما هنوز زیربناها درست نیست زیرا زمانی که مسئولان مدیریت ها را به عهده می گیرند سیاست زده می شوند.

وی بر باور داشتن اندیشه های سیاسی در جامعه تاکید کرد و گفت: اگر نگاهی اندیشه های سیاسی را محکوم کند آن نگاه محکوم به شکست است.

نماینده ولی فقیه در گیلان با اشاره به اینکه تلاش دانشگاهیان برای به تعالی رساندن کشور زبان زد جهانیان شده است، بیان کرد: رشد و تعالی جامعه اسلامی ایرانی نیازمند تلاش ویژه تمام آحاد جامعه است.

آیت الله فلاحتی، استمرار حمیت و مردانگی ایرانیان قبل و پس از اسلام را رسالت عظیم دانشگاهیان دانست و تصریح کرد: در تاریخ برای اینکه روسیاه نشویم باید روسفیدی خود را برای دیگران به یادگار بگذاریم.

وی با تاکید براینکه ایستادگی و مقاومت جوهر جامعه اسلامی است، خاطرنشان کرد: اینکه امام(ره) فرمود که اگر دنیا ما را تحریم کند رشد پیدا می کنیم و امروز به جایگاهی رسیدیم پهپاد آمریکایی که وارد آب های داخلی کشور شد، را سرنگون کردیم.

امام جمعه رشت با توصیه به مسئولان و استادان دانشگاه گیلان، یادآور شد: دانشگاه را پژوهش محور کنید زیرا رشد و تعالی جامعه در سایه پژوهش تحقق پیدا می کند.

آیت الله فلاحتی، نخبه پروری را از اولویت های دانشگاه دانست و اظهار کرد: مسئولان و استادان دانشگاه اهل نشاط باشند و این نشاط را به دانشجویان انتقال دهید.

وی بر گسترش ورزش قهرمانی بین جوانان تاکید کرد و افزود: همیشه به ورزش قهرمانی توجه می شود که این خوب است اما اساس ورزش بر ایجاد ورزش های همگانی است و باید به فکر سلامتی انسان ها باشید.

نماینده ولی فقیه در گیلان، چاقی را بیماری دنیای معاصر خواند و بیان کرد: سلامت و تغذیه جامعه نیازمند توجه ویژه است.

آیت الله فلاحتی با بیان اینکه ایجاد نشاط در دانشجویان بسیار مهم است، تصریح کرد: دانشجو را در مسیر نشاط نگه دارید.

وی، استاد را دارای حرمت و حریم ذکر کرد و گفت: تواضع در گفتار، رفتار و سلوک اجتماعی را به دانشجویان یاد دهید و جوانان را در دانشگاه تربیت کنید.

امام جمعه رشت با تاکید بر تقویت مراکز مشاوره در دانشگاه ها، خاطرنشان کرد: مراکز مشاوره درمان روحی برای جوانان است بنابراین ایجاد امید و نشاط در جوانان را در برنامه های دانشگاه لحاظ کنید.

آیت الله فلاحتی، خواستار ورود دانشگاهیان در مسائل محیط زیست، منابع طبیعی و سلامت عمومی شد و اظهار کرد: می طلبد اتاق اندیشه ورز حوزویان، دانشگاهیان و بازاریان به منظور انتقال مشکلات جامعه به مسئولان باید تشکیل شود زیرا اجتماع اندیشه ها می تواند رشد به همراه داشته باشد.

وی بر توجه به دریا، جنگل و کوه در گیلان تاکید کرد و یادآور شد: وضعیت تالاب انزلی فاجعه بار است ضمن اینکه پسماند سراوان ویرانگر شده است.

نماینده ولی فقیه در گیلان با بیان اینکه دانشگاهیان باید در عرصه های مختلف جامعه حضور داشته باشند، تصریح کرد: دانشگاه گیلان باید با تمام مراکز علمی رابطه برقرار کند.

آیت الله فلاحتی، خواستار توجه ویژه دانشگاه گیلان نسبت به وضعیت آب استان شد و افزود: نیاز است از آب موجود در گیلان استفاده بهینه داشته باشیم.

وی با اشاره به استفاده از تمام توانمندی ها برای رونق تولید، بیان کرد: اکنون برای ایرانی واردات دیگر مقرون به صرفه نیست بنابراین ایجاد تقاضای عمومی نسبت به تولید داخلی افزایش پیدا کرده است.

امام جمعه رشت بر حفظ منزلت تولیدکننده داخلی تاکید کرد و یادآور شد: اکنون تقاضا برای تولیدات داخلی افزایش پیدا کرده است.

تحریم فرصتی برای هدایت تخصص دانشگاه به طرف مشکلات جامعه است

رئیس دانشگاه گیلان نیز در نشست مذکور گفت: علمی که در خدمت برطرف کردن مشکلات جامعه باشد، نافع است.

احمد رضی با بیان اینکه مسئولان و مدیران باید مشکلات خود در بخش های مختلف را به دانشگاه ارجاع دهند، تصریح کرد: دانشگاهیان موظف به برطرف کردن مشکلات جامعه هستند.

وی به اعمال تحریم ها اشاره کرد و افزود: تحریم فرصتی است تا دانشگاهیان تخصص خود را به طرف حل مشکلات جامعه ببرند و به دانشگاه نقش آفرین برسیم.

بازدید از پژوهشکده گیلان شناسی واقع در سلیمانداراب شهر رشت، پرژه های خیرساز مجتمع دانشگاه گیلان در جاده تهران و مراکز آزمایشگاهی از دیگر برنامه های آیت الله فلاحتی در دانشگاه گیلان بود.

Share