واکنش کدخدایی به موضوع «گرفتن آپارتمان در قبال انصراف از استیضاح»

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سؤال خبرنگاری درباره طرح موضوعی مبنی بر اینکه نماینده‌ای عنوان کرده است برخی از نمایندگان برای انصراف از استیضاح وزرا، آپارتمان گرفته‌اند، گفت: در این خصوص اعلام نظر نمی‌کنم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا عباسعلى کدخدایى امروز در یک نشست خبری، گفت: طبق بررسی شورای نگهبان لایحه اصلاح بند ۳ ماده ۲ قانون مالیات‌های مستقیم با اصلاحات بعدی، مغایر با شرع مقدس شناخته نشد.

وی با بیان این در چند مورد طرح اصلاح مواد یک و ده نحوه فعالیت احزاب و گروه‌ها مغایر با شرع مقدس شناخته شد، تاکید کرد: در ماد یک بند ۱۷ بحث احزاب به کانون‌های صنفی توسعه داده شده است که مشخص نیست کانودن‌های صنفی می‌خواهند جز احزاب قرار گیرند و یا خیر؟

کدخدایی در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره طرح موضوعی مبنی بر اینکه نماینده‌ای عنوان کرده است برخی از نمایندگان برای انصراف از استیضاح وزرا، آپارتمان گرفته‌اند، گفت: در این خصوص اعلام نظر نمی‌کنم.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوال دیگری درباره ایجاد برخی فضاسازی‌ها در آستانه انتخابات سال ۹۸ تصریح کرد: اگر ما بخواهیم وقتمان را برای پاسخ به این حرف‌ها اختصاص دهیم به کار‌های دیگرمان نمی‌رسیم.

کدخدایی با اشاره به موضوع سرنوشت برگزاری انتخابات الکترونیکی بیان داست: احراز هویت‌ها الکترونیک خواهد بود در بقیه موارد هم تا هر جایی که بتوانیم با وزارت کشور به توافق برسیم انتخابات به صورت الکترونیکی برگزار می‌شود.

وی در خصوص ادعای یکی از نمایندگان ادوار مجلس درباره خرید رای ۲۰۰ هزار تومانی از معتادان گفت: خرید و فروش رای جرم است و به قوه قضاییه ارجاع می‌شود و قوه قضاییه بررسی می‌کند، اما اینکه هر کسی در هر موردی از خودش حرف بزند حرف دیگری است.

کدخدایی در پاسخ به سوال دیگری در مورد انتخاب یکی از نمایندگان به عنوان عضو حقوقدان شورای نگهبان گفت: ما فارغ از پاسخگویی هستیم، چون این موضوع از اختیارات رئیس قوه قضائیه است و نهایتاً مجلس تصمیم می‌گیرد قطعاً هر کسی که به شورای نگهبان راه می‌یابد فارغ از سلایق و نظرات شخصی اش اعمال نظر می‌کند و در تصمیم گیری‌ها مشارکت خواهد داشت.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه ملاک‌های شورای نگهبان در تائید صلاحیت نامزد‌ها در انتخابات پیش روی چه خواهد بود؟ گفت: شورای نگهبان در بررسی صلاحیت‌ها، اجرای قانون و اجرای مواد قانون انتخابات را مدنظر دارد مفاسد اقتصادی، اخلاقی و ضدیت با حاکمیت سه محور کلی است که در عموم قوانین انتخاباتی وجود دارد، ملاک شورای نگهبان نیز است.

کدخدایی در ادامه در رابطه با اشاره به فیلم انتسابی به دولت و وزارت خارجه و اینکه آیا فیلم سازان اجازه دارند از نهاد متبوع شما هم فیلمی بسازند؟ تصریح کرد: هر اندازه می‌خواهند فیلم بسازند. البته کم هم نمی‌سازند. ادعا‌های مزخرفی که مطرح می‌شود کم از فیلم نیست.

وی در پاسخ به سوالی در مورد موافقتنامه اوراسیا گفت: این موافقتنامه می‌تواند کمک زیادی به شرایط اقتصادی موجود کند. این کشور‌ها، کشور‌های موثر هستند وزیر نیرو مسئول پیگیری این موافقت‌نامه هستند و گفتند که اثرات خوبی دارد.

سخنگوی شورای نگهبان در مورد مذاکرات مجدد پیرامون برجام تصریح کرد: برجام یک موافقتنامه بوده است که امضا شده است و اگر بخواهد تغییری در آن ایجاد شود باید همه اطراف قضیه نسبت به آن نظر داشته باشند. آمریکایی‌ها مثل همیشه بد عهدی کردند و توافقات خود را نقض کردند ما فقط باید بر اجرایی شدن برجام اصرار کنیم و راهکار دیگری پیش‌بینی نمی‌شود.

وی در مورد مهلت مجلس برای انتخاب حقوقدانان شورای نگهبان گفت؛ مهلت قانونی ۲۶ تیر ماه است و باید این هفته مجلس حقوقدانان شورای نگهبان را تعیین تکلیف کند.
سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه محمود صادقی نماینده تهران گفته که در مسجدی ۲۰۰ میلیون تومان پول دریافت می‌شده تا برخی کاندیدا‌ها تأیید صلاحیت شوند. نظر شما نسبت به این موضوع چیست، گفت: بنده خودم این موضوع را [یعنی من گفتم چنین شبهاتی را مطرح می‌کنند] در جلسه فراکسیون مطرح کردم و ایشان این موضوع را نگفتند.

وی تاکید کرد: در جلسه فراکسیون امید نیز به ایشان گفتم اگر مدارکی دال بر این تخلف دارید به نهاد‌های نظارتی مراجعه کنید، اما وقتی در رسانه‌ها مطرح می‌شود معلوم است اهداف دیگری دارند. ما هم در این رابطه از ایشان به هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان شکایت کرده‌ایم که در حال بررسی است.

کدخدایی در واکنش به برخی فضاسازی‌ها مبنی بر حذف گزارش انتخابات سال ۸۸ از آرشیو شورای نگهبان، تصریح کرد: این ادعا‌های مضحک قابل پاسخ نیست، زیرا حرف‌ها بی اساس و پایه گفته می‌شود پیش از این هم روابط عمومی شورای نگهبان توضیحات کافی را ارائه کرده است.

Share