هیچگاه تاریخ را سیاه و سفید نمی‌بینیم | اسناد و تاریخ محلی حافظه ملی ما را رقم می‌زند

بروجردی گفت: برای ما گیلان نه تنها به سبز و آبی بودن، دارا بودن محصولات، خطه مرزداری و تمام مفاخر آن با اهمیت بوده بلکه این استان به لحاظ تاریخی، ایستادگی‌ها، مقاومت‌ها و تلاش‌های ارزشمندی که در تمامی رویدادها و رخدادها داشته از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، اشرف بروجردی در آیین افتتاحیه نمایشگاه تاریخ محلی گیلان که در تالار قلم مرکز همایش‌های سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران برگزار شد ضمن خیر مقدم به مفاخر و چهره‌های شاخص علمی، سیاسی، فرهنگی، هنری و ورزشی خطه گیلان اظهار کرد: حضور یکایک اساتید، صاحبنظران و کسانی که در ساختن تاریخ ایران اسلامی و گیلان عزیز همت گماشتند را در این آیین مغتنم می‌شمارم(گزارش تصویری)

رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران ضمن ارج نهادن به تلاش و اهتمام تمامی نقش آفرینان در این عرصه، افزود: برای ما گیلان نه تنها به سبز و آبی بودن، دارا بودن محصولات، خطه مرزداری و تمام مفاخر آن با اهمیت بوده بلکه این استان به لحاظ تاریخی، ایستادگی‌ها، مقاومت‌ها و تلاش‌های ارزشمندی که در تمامی رویدادها و رخدادها داشته از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

وی با اشاره به تیرماه سال ۱۳۶۰ و شهادت استاندار گیلان و معاون وی، تصریح کرد: تمامی این شهامت‌ها و شهادت‌ها موجب شد تا این خطه پایدار باقی بماند.

بروجردی در پاسخ به اظهارات غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی نماینده مجلس شورای اسلامی مبنی بر عدم سیاسی کاری و عدم نگرش سیاه و سفید تاریخ این سرزمین و تاثیر آن در نگهداری اسناد، گفت: ما هیچگاه سیاه و سفید نمی‌بینیم. اسناد تولید شده می‌توانند برای آینده این سرزمین موثر باشند.

وی در ادامه به رسالت سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران اشاره و تصریح کرد: نام دیگر این سازمان «حافظه ملی ایرانیان» است که بر اساس آن حافظه تولید شده از دل اسناد اقصی نقاط کشور است.

وی افزود: آنچه که حافظه ملی ما را رقم می‌زند اسنادی است که از یکایک شهرها و قلمروهای این سرزمین از جمله گیلان، خوزستان، مازندران، بوشهر، یزد، غرب و شرق کشور و …. به دست آمده و لازم است در معرض دید و شنود مردم قرار گیرد.

رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران متذکر شد: این سازمان متعلق به مردم و باورهای آنان بوده و آنچه که در این مکان مورد صیانت و نگهداری قرار می‌گیرد برای نسل آینده خواهد بود چرا که تمام مردم در تولید این اندیشه‌ها و باورها شریک هستند و بر این باور هستیم که دولت‌ها می‌آیند و می‌روند اما آنچه که ماندگار بوده فرهنگ و تاریخ است.

بروجردی افزود: امیدواریم که تاریخ نگاران دارای سعهصدر بوده و حقیقت بین و حقیقت گو باشند و رخدادها را براساس رسالت اصلی خود که نگارش براساس واقعیت است، بنگارند.

وی با اعلام اینکه اهمیت تولید سند بر ماندگاری آن است، ادامه داد: باید گفت آنچه که در این میان دچار خدشه نمی‌شود اسنادی است که در برهه زمانی خاص تدوین می‌شوند. سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران حاصل تلاشها را نگهداری و به دست آینده منتقل می‌کند.

وی با طرح سوالی مبنی بر اینکه چرا توجه ما امروز بر تاریخ محلی بوده نه تاریخ ملی گفت: تاریخ ملی ما؛ دربرگیرنده تاریخ محلی یکایک اقوام و خورده فرهنگ‌ها بوده و لازم است اینها به هم مرتبط شوند.

به گفته بروجردی، سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران همانند یک بند تسبیح بوده که دانه‌های آن فرهنگ‌های محلی است که می‌تواند کنار هم قرار گیرد و در نهایت حافظه ملت را به وجود آورد و افتخار ما این است که بدون هیچگونه جهت گیری سیاسی و رویکرد خاصی تمام اینها را باهم داریم.

رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با اشاره به وجود اسناد مربوط به ۷۰۰ الی ۸۰۰ سال گذشته در مجموعه اسناد این سازمان، اضافه کرد: این اسناد ترسیم گر تاریخ گذشته ما خواهند بود.

وی خاطرنشان کرد: نسل جوان ما باید به تاریخ این سرزمین احساس تعلق خاطر داشته باشد بدون شک ما به عنوان دولتمردان در این میان و در راستای بهره مندی از ظرفیت‌های نسل جوان و استعدادهای آنان قصورهایی داشته ایم و لازم است تلاش کنیم تا باورهای نسل جوان در این سرزمین ظهور و بروز پیدا کند.

در ادامه این مراسم با حضور مسئولین از سکه مزین به هفته گیلان و تمبر نمایشگاه تاریخ محلی گیلان رونمایی شد. ضمن آنکه نمایشگاه تاریخ محلی گیلان نیز افتتاح شد.

Share