نبود برنامه محوری در مدیریت شهری موجب عقب ماندگی شهرهای گیلان شده است

هوشنگ عباسقلی زاده، مدیرکل امور شهری و شوراهای استانداری گیلان نبود برنامه مدون برای مدیریت پسماند را یکی از ضعف های شهرداری های استان دانست و توجهی فزون تر به این مهم و تدوین برنامه جهت مدیریت مسئله یادشده را خواستار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از ایرنا، مدیرکل امور شهری و شوراهای استانداری گیلان نبود برنامه مدون برای مدیریت پسماند را یکی از ضعف های شهرداری های استان دانست و توجهی فزون تر به این مهم و تدوین برنامه جهت مدیریت مسئله یادشده را خواستار شد.

هوشنگ عباسقلی زاده در نشست آموزشی اعضای شوراهای اسلامی شهرستان های صومعه سرا و ماسال با بیان اینکه شهرسازی پیش از اینکه یک علم باشد یک هنر است، خاطر نشان کرد: به همین دلیل است که در بسیاری از دانشگاه های کشور و دنیا رشته معماری و شهرسازی در دانشکده های هنر تدریس می شود.

وی با تاکید بر اینکه بیشتر مسائل شهری در استان در مسائل اجتماعی ریشه دارد، افزود: بسیاری از اختلافاتی که در داخل شوراهای اسلامی وجود دارد به مسائل اجتماعی برمی گردد.

مدیرکل امور شهری و شوراهای استانداری گیلان با اشاره به اهمیت برنامه محوری در مدیریت شهری گفت: وزارت کشور چندین سال است که تهیه برنامه کاربردی از سوی شهرداری ها و شوراهای اسلامی را در سرلوحه کار خود قرار داده است.

عباسقلی زاده با بیان اینکه متاسفانه در بسیاری از شهرهای استان فاقد برنامه جامع و راهبردی هستیم، اظهار داشت: اگر مشارکت مردم در اجرای برنامه ها لحاظ نشود، دچار چالش در زندگی روزمره محلات خواهیم شد و وقتی که از ظرفیت خود مردم در تصمیم سازی ها استفاده شود، خود آنها نیز در اجرای برنامه ها کمک خواهند کرد.

وی ادامه داد: عمران و توسعه شهری بر مبنای مشارکت و خودکنترلی موفق خواهد بود و بیشترین منابع مالی شهرداری ها نیز از همین عوارضی است که شهروندان پرداخت می کنند بنابراین اگر شوراهای اسلامی ارتباط مستقیم و خوبی با بدنه مردم داشته باشد، می تواند آینده شهر را تامین کند.

عباسقلی زاده فقدان فضای عمومی کافی در شهرهای استان گیلان به ویژه مرکز استان را از دیگر ضعف های مدیریت شهری استان دانست و تصریح کرد: در شهری مانند سنندج مشاهده می کنیم که فضاهای عمومی قریب به ۶۰ درصد فضای شهر را تشکیل می دهد.

وی در خاتمه گفت: فقدان برنامه محوری در مدیریت شهری موجب عقب ماندن برخی از شهرهای استان گیلان در جذب اعتبارات کشوری در قیاس با شهرهای هم تراز شده است.

Share