موزه ملی زیتون ایران در رودبار تاسیس می‌شود+ شرط افتتاح

شهرود امیرانتخابی، مدیرکل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان گیلان اظهار داشت: موزه ملی زیتون ایران در رودبار تاسیس می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، موزه ملی زیتون ایران در رودبار تاسیس می شود.

مدیرکل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان گیلان با اعلام این خبر گفت: در استان گیلان قدمت درخت زیتون آنچنان که از کاوشهای باستان شناسی شهرستان رودبار به دست آمده است به بیش از ۲ هزار سال پیش می رسد.

شهرود امیرانتخابی با اشاره به این نکته که موزه ملی زیتون ایران در ساختمان میراث فرهنگی در داخل شهر رودبار با مساحت ۳۵۰ متر مربع درحال بهره برداری است، افزود: در حال حاضر کلیه دوربین ها ویترینها و مرمت ساختمان تاریخی میراث فرهنگی آماده شده فقط برای ایجاد و افتتاح این موزه نیازمند اشیاء و ابزار قدیمی مربوط به زیتون است.

امیرانتخابی ادامه داد: شایان ذکر است در این راستا پیشنویس تفاهم نامه ای با سازمان جهادکشاورزی استان تهیه شده است که با همکاری فرمانداری شهرستان رودبار مرکز تحقیقات زیتون ایران، سازمان جهاد کشاورزی استان و سایر دستگاه ها دولتی بتوانیم در آینده ای نزدیک شاهد افتتاح اولین موزه ملی زیتون ایران را در شهرستان رودبار خواهیم بود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان ضمن معرفی ظرفیتهای موزه ملی زیتون ایران که مورد تائید اداره کل موزه های سازمان میراث فرهنگی کشور است، افزود: گیاه شناسی و زیست شناسی زیتون، اسطوره شناسی زیتون، تاریخچه زیتون در ایران وجهان، یافته های باستان شناسی زیتون، شیوه سنتی تولید صابون زیتون، موارد کاربردی روغن زیتون سنتی و همچنین استفاده از روغن زیتون بعنوان سوخت و معرفی شیوه کاشت زیتون تا برداشت آن، آشنایی با اشیاء قدیمی مربوط به زیتون از مواردی است که در این موزه به نمایش درخواهد آمد.

وی ضمن دعوت از مردم به مشارکت در امر تجهیز موزه ادامه داد: از تمامی علاقه مندان و فرهنگ دوستان استانی و کشوری، سازمان های مردم نهاد و نهادهای دولتی درخواست می نماید تا اشیاء و ابزار ودیگر اسنادی که در اختیار دارند را به منظور تجهیز موزه ملی زیتون ایران، به موزه مردم شناسی و باستان شناسی رشت واقع در رشت ، خیابان بیستون و یا به اداره میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری شهرستان رودبار واقع در شهرستان رودبار و یا از طریق معاونت میراث فرهنگی این اداره کل واقع در رشت- میدان گیل- ساختمان شماره ۲ میراث فرهنگی استان تحویل نمایند. در این راستا این اداره کل جهت برپاشدن این موزه ملی همبستگی همه مردم فرهیخته گیلان را نیاز دارد. امیر انتخابی در پایان ابراز امیدواری کرد: با توجه به اینکه بخش عمده ای از تجهیز ساختمان، خرید دوربین ها و… انجام شده امیدوار هستیم در دهه مبارک فجر امسال بتوانیم این موزه را راه اندازی کنیم.

Share