صیادانی که فک‌های خزری را زنده تحویل دهند تقدیر می‌شوند

رئیس اداره نظارت بر حیات وحش اداره کل حفاظت محیط زیست گیلان گفت: صیادانی که فک‌های خزری را به‌صورت زنده تحویل بدهند به‌صورت ویژه تقدیر به‌عمل می‌آورد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از تسنیم، حسین علی‌نژاد وضعیت فک‌های خزری در ایران را در مقایسه با سایر کشورهای دیگر حوزه دریای خزر برشمرد و اظهار داشت: درباره این موضوع باید گفت هم‌اکنون ایران تنها کشوری در حوزه دریای خزر است که هیچ‌گونه بهره‌برداری اقتصادی از فک‌ها در آن انجام نمی‌‌شود.

رئیس اداره نظارت بر حیات وحش اداره کل حفاظت محیط زیست گیلان عنوان کرد: فک‌های خزری از جمله حیوانات حمایت شده‌ محیط زیست به‌شمار می‌روند و این مسئله به‌معنای آن است که هر کسی که این حیوان را به‌نوعی بکشد و از بین ببرد به‌طور یقین با او برخوردهای قانونی و قضایی انجام می‌شود.

علی‌نژاد حفظ و حراست از محیط زیست و ذخایر ارزشمند در آن را طبق قانون اساسی کشورمان وظیفه آحاد مردم دانست و افزود: سازمان حفاظت محیط زیست از صیادانی که فک‌های خزری را به‌صورت زنده تحویل بدهند به‌صورت ویژه تقدیر به‌عمل می‌آورد تا چنین اقداماتی در بین دیگر افراد جامعه ترویج شود.

وی در پاسخ به این پرسش که با توجه به کوچک شدن یخ‌ها در عرض‌های شمالی خزر، امکان ورود فک‌ها به سواحل ایران جهت زاد و ولد وجود دارد یا خیر ابراز داشت: خیر این استدلال نمی‌تواند صحیح باشد زیرا در حال حاضر مکان امنی برای این حیوانات حفاظت شده در سواحل کشورمان وجود ندارد.

رئیس اداره نظارت بر حیات وحش اداره کل حفاظت محیط زیست گیلان با بیان اینکه محل زایمان فک‌ها در یخ‌های شمال و شمال شرقی دریاچه است افزود: چنین شرایطی که ساحل یخ‌زده باشد در سواحل شمالی کشورمان وجود ندارد تا فک‌ها بتوانند به سمت آن مهاجرت کنند و توله‌های خود را به دنیا بیاورند.

علی‌نژاد با تأکید بر اینکه در سراسر سواحلی که شیب ساحل اجازه پهلو گرفتن فک‌ها را بدهد فک‌ها را می‌توان در آن‌جا مشاهده کرد گفت: با توجه به اینکه سواحل ما به غیر از یکی دو منطقه حفاظت شده دیگر مکان امنی برای فک‌ها نیستند، فک‌ها شاید شب‌ها به ساحل بیایند اما در روز اصلاً دیده نمی‌شوند.

Share