سنگفرش خیابان حافظ انزلی تخلف است | شهرداری موظف به رعایت بودجه مصوب است

یاسر کریم بخش با تایید مخالفت با اجرای طرح سنگفرش خیابان حافظ گفت: من همواره و در جلسات متعدد عنوان کرده‌ام که خط قرمز بنده رعایت بودجه‌ی مصوب توسط شهرداری است، امری که در آیین‌نامه مالی شهرداری‌ها نیز بر آن تاکید شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به دنبال آغاز پروژه سنگفرش خیابان حافظ توسط شهرداری انزلی رئیس کمیسیون عمران شورای شهر مخالفت خود را با این پروژه اعلام کرد.
یاسر کریم بخش با تایید مخالفت با اجرای طرح سنگفرش خیابان حافظ گفت: من همواره و در جلسات متعدد عنوان کرده‌ام که خط قرمز بنده رعایت بودجه‌ی مصوب توسط شهرداری است، امری که در آیین‌نامه مالی شهرداری‌ها نیز بر آن تاکید شده است و شهردار حق ندارد از ردیف‌های بودجه تخطی نماید و یا بیشتر از ۱۰ درصد مبلغ ریالی ردیفی از بودجه را افزایش دهد. وی افزود: ما در شورای پنجم همواره بر قانونمندی اصرار داشته ایم و یکی از وعده‌های ما برگشت به قانون، عدالت در بودجه و رعایت اصول کارشناسی در اولویت بندی و اجرای پروژه‌های عمرانی بوده است.
رئیس کمیسیون عمران شورای شهر انزلی در ادامه خاطرنشان کرد: از طرفی میزان تحقق درآمدهای شهرداری انزلی در سال گذشته حدود ۵۰ درصد سقف ریالی بوده و در دو ماهه نخست امسال نیز با مشکلات عدیده‌ای در خصوص تحقق درآمدها مواجه‌ بوده، به گونه‌ای که برخی از نیروهای ستادی این سازمان ۷ ماه اضافه‌کاری خود را دریافت ننموده‌اند.همچنین شهرداری انزلی با انبوهی از پروژه‌های نیمه‌تمام روبروست که طبق بخشنامه بودجه سال ۹۸، اولویت با اتمام این پروژه‌هاست. در بودجه نیز ردیف‌هایی تعیین شده که هرساله فقط بعنوان یک آیتم آورده می‌شود و شاهد هیچگونه عملیات اجرایی در این ردیف‌ها نیستیم، من جمله پیاده راه خیابان سپه، پیاده راه یادمان مشاهیر، پیاده راه خیابان شمالی شهرداری و چندین پروژه‌ی دیگر که هم طرح کارشناسی مشخصی دارند و هم در راستای پیاده‌محوری و افزایش تعاملات اجتماعی و در یک کلام، پروژه‌هایی برای انسان و نه اتومبیل می باشند.
کریم بخش ادامه داد: با این اوصاف شهرداری انزلی بدون توجه به ردیف های مصوب بودجه و بدون تهیه طرح کارشناسی و در نظر گرفتن اولویت‌های اجرایی، درآمدهای ناچیز شهرداری را با نظرات سلیقه‌ای و تصمیمات ناگهانی به زیر چرخ ماشین‌ها می‌ریزد و بطور نادرست دم از توسعه‌ی پایدار میزند، در حالیکه هیچ جای دنیا سنگفرش نمودن خیابان‌ها از مصادیق پایداری توسعه محسوب نمی‌شود‌.
وی یادآور شد: بنده به شخصه هیچ مخالفتی با توسعه‌ی شهر ندارم، اما با هرگونه تخطی از بودجه مخالفم و معتقدم در این شرایط بد اقتصادی، هرگونه هزینه‌کرد غلط، نه تنها به توسعه منجر نمی‌شود بلکه خیانت به مردم و مصالح شهر انزلی است. اینکه شهرداری پروژه‌هایی را در بودجه پیشنهاد دهد، سپس از شورا مصوب بگیرد، بعد به میل خودش و خارج از بودجه پروژه‌های دیگری را اجرا نماید و ژست توسعه محوری بگیرد، هم به شورای منتخب مردم دهن‌کجی کرده و هم به افکار عمومی بی‌احترامی نموده است.
کریم بخش با اشاره به این که سنگفرش خیابان حافظ تخلف محسوب می شود ادامه داد: برخی عزیزان به عمد آدرس غلط می‌دهند که این پروژه جزو طرح بازآفرینی بافت مرکزی است و یا طرحی است در راستای توسعه‌ی پایدار و یا مساله‌ی زیبا سازی را مطرح می‌کنند و چند میلیارد سرمایه‌ی شهر را بجای اینکه صرف اولویت‌ها نموده و در ایجاد درآمدهای پایدار خرج نمایند، به جیب پیمانکاران غیربومی سرازیر نموده و تنها به دنبال شوآف توسعه محوری هستند‌.
وی با اشاره به این که طراحی شهری بافت مرکزی انزلی در حال مطالعه است در ادامه اظهار داشت: کمیسیون عمران طی نامه‌ای شهرداری را مکلف نمود تا اتمام طرح مذکور از هرگونه عملیات اجرایی در این محدوده خودداری نماید که شهرداری هیچ توجهی به این خواسته نکرده است. امید بود این کار غلط لااقل با مصالح و فرم همگون با اقلیم انزلی انجام گردد که همین هم اتفاق نیفتاده است.
رئیس کمیسیون عمران شورای شهر در پایان تاکید کرد: خط قرمز بنده بودجه‌ی مصوب است و شهرداری موظف است هرچه سریعتر نسبت به توقف اینگونه پروژه‌ها و اجتناب از تصمیمات سلیقه‌ای اقدام نماید، در غیر اینصورت شهردار محترم باید پاسخگوی کمیسیون و مردم بزرگ انزلی باشد‌. هیچ عاقلی بجای درمان قلب بیمارش، به دنبال عمل زیبایی بینی نخواهد رفت، پروژه‌ی خیابان حافظ فقط ریخت و پاش نمایشی است، آن هم در روزهایی که کشور ما درگیر جنگ اقتصادی است‌.

Share