آمریکا رهبر انقلاب و هشت فرمانده سپاه را تحریم کرد | ظریف هم تحریم می‌شود

بر اساس متن دستور اجرایی که دقایقی پیش منتشر شده، رئیس‌جمهور آمریکا در اقدامی مضحک، رهبر معظم انقلاب اسلامی، دفتر ایشان و نهادهای مرتبط با دفتر را تحریم کرده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا روز دوشنبه اعلام کرد که در واکنش به ساقط کردن پهپاد این کشور توسط سپاه پاسداران، فرمان اعمال تحریم‌های جدیدی را علیه ایران صادر کرده که آیت الله خامنه‌ای، رهبر ایران و دفتر او را نشانه خواهد گرفت.

رئیس جمهوری ایالات متحده ضمن تاکید بر این که رهبران ایران به عنوان «مسئول اصلی رفتار خصمانه رژیم» از تحریم‌های جدید مصون نخواهد ماند، گفت که اجازه نخواهد داد که ایران به سلاح هسته‌ای دستیابد.

ترامپ با تاکید بر این که ایران باید از حمایت از تروریسم دست بردارد، از تمایل بالایش برای توافق با تهران خبر داد و بار دیگر مدعی شد که به دنبال درگیری با ایران نیست ولی اظهار داشت که با دستور اجرایی صادر شده افزون بر رهبر ایران و دفتر او حتی نزدیکان رهبر ایران مشمول تحریم‌ها می‌شوند و دسترسی آنها به منابع مالی اصلی و حامی آنها مسدود خواهد شد.

او در پایان سخنانش ضمن تمجید از مردم ایران و بر خلاف اعلام اولیه‌اش یادآور شد که فارغ از رخداد هفته گذشته برای پهپاد آمریکا، باز هم فرمان تحریم‌های طراحی شده علیه ایران را امضاء می‌کرد.

در همین حال، استیون منوچین، وزیر خزانه‌داری آمریکا نیز در تشریح ابعاد تحریم‌های تازه آمریکا علیه ایران گفت که فرمان آقای ترامپ میلیاردها دلار از دارایی‌های ایران را مسدود می‌کند.

وزیر خزانه‌داری آمریکا همچنین تصریح کرد که محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران نیز در هفته جاری در فهرست تحریم‌های جدید آمریکا قرار می‌گیرد.

منوچین در تشریح ابعاد دیگر تحریم‌های تازه آمریکا گفت که هشت فرمانده سپاه پاسداران ایران نیز مشمول تحریم‌های ایالات متحده شده‌اند. به گفته وزیر خزانه‌داری آمریکا، محمد پاکپور، فرمانده نیروی زمینی، علیرضا تنگسیری، فرمانده نیروی دریایی و امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده هوافضای سپاه پاسداران از جمله این هشت فرمانده هستند.

او خطرنشان کرد که آمریکا در مورد تحریم‌های جدید ایران با متحدانش مشورت نکرده و در عین حال یاد آور شده که طراحی این تحریم‌ها پیش از هدف قرار دادن پهپاد آمریکا توسط سپاه پاسداران و بر پایه اقدامات پیشین این کشور آغاز شده بود.

تنش میان آمریکا و ایران از هفته گذشته و در پی ساقط کردن یک پهپاد متعلق به ارتش ایالات متحده توسط سپاه پاسداران ایران به اوج رسید. هر چند ایران مدعی بود که این پهپاد را پس از تجاوز آن به حریم هوایی این کشور مورد هدف قرار داده ولی ارتش آمریکا با رد این ادعا در حال تدارک واکنش نظامی به این اقدام ایران بود.

سپس دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرد که با صدور دستور توقف حمله به سه هدف تعیین شده در ایران همچنان سیاست فشار حداکثری بر این کشور را ادامه خواهد داد.

 

 

Share