ای کاش اجازه می‌دادند واقعیت‌های جنگ گفته شود | برای گیلان و ایران بزرگ تلاش کنیم

نماینده مجلس شورای اسلامی با تاکید بر نقش مهم سازمان اسناد و کتابخانه ملی برای جمع آوری اسناد محلی و ملی، گفت: اسنادی که در این سازمان جمع آوری می‌شود گذشتگانمان را به یاد ما می‌آورد و سختی آینده را به ما نشان می‌دهد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی در مراسم افتتاح نمایشگاه محلی استان گیلان در موزه کتاب و میراث مستند با عنوان گیلان قلمروی سبز آبی ایران، در شروع سخنرانی خود از هشت هزار شهید گیلانی یاد کرد و افزود: این شهیدان آسایش کنونی را فراهم کردند و بزرگانی نیز که در میان ما نیستند تاریخ ما را ساختند(گزارش تصویری)

وی با اشاره به اینکه گیلانی‌ها بسیار شاد هستند، ادامه داد: برای این مراسم در نظر دارم دو مطلب را عنوان کنم که مورد اول از زحمات خانم بروجردی – رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران تشکر می‌کنم و یک درخواست و تقاضا نیز دارم و به عنوان خادم مردم هر چه در توان دارم برایتان انجام می‌دهم و آن این است که شما وظیفه خطیری درباره اسناد گذشته، حال و آینده دارید و نباید تحت تاثیر حاکمیت قرار بگیرید تا تاریخ نویسان بتوانند واقعیت را بنویسند و در این تاریخ نویسی غلوی صورت نپذیرد.

وی با اشاره به چالش نداشتن تاریخ معاصر دقیق و اینکه نباید تاریخ را سیاه و یا سفید نوشت، ادامه داد: مثلاً باید بتوان میرزا کوچک خان را به خوبی بشناسیم یعنی بتوانیم قهرمانان گیلان و ایران را بهتر بشناسیم.

جعفرزاده تصریح کرد: ای کاش اجازه می‌دادند واقعیت‌های جنگ گفته شود و مردم خودشان ۲۳۰ هزار شهید جنگ را قضاوت کنند، چه اشکالی دارد که شکست‌ها و نقاط منفی جنگ به تصویر کشیده شود.

وی با خطاب قرار دادن اشرف بروجردی، رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی عنوان کرد: تقاضا داریم سازمان اسناد همه اسناد تاریخ معاصر را جمع آوری کند مثلاً هرچه درباره پهلوی اول است را بتوانیم مطلع شویم، و خواهش می‌کنم اجازه داده شود تاریخ درباره افراد قضاوت کند.

این نماینده مجلس شورای اسلامی با تقدیر از نام‌گذاری عنوان این مراسم به نام گیلان قلمروی سبز آبی ایران بیان داشت: بنده خود را یک ناسیونالیسم می‌دانم و باید برای گیلان و ایران بزرگ تلاش کنیم زیرا دارای ظرفیت‌ و پتانسیل‌های زیادی هستیم.

جعفرزاده با اشاره به وجود دریا، جنگل، دشت و صحرا در گیلان، افزود: ما اصرار داریم اکولوژی سبز استان را به همراه پتانسیل دریای آن استفاده بهتری شود و بتوانیم شمال و ایران را در جایگاه واقعی خود ارتقا دهیم.

این نماینده مجلس خاطرنشان کرد: اسنادی که در این مکان (سازمان اسناد و کتابخانه ملی) جمع آوری می‌شود گذشتگانمان را به یاد ما می‌آورد و سختی آینده را به ما نشان می‌دهد.

گفتنی است، نمایشگاه محلی استان گیلان با عنوان گیلان قلمروی سبز آبی ایران، در موزه کتاب و میراث مستند با حضور رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی و تعداد کثیری از شخصیت‌های فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و کارآفرین گیلانی افتتاح شد، این نمایشگاه تا تاریخ ۳۱ تیرماه در کتابخانه ملی برپا است.

Share