علت مرگ دو فک خزری اعلام شد | هیچ گونه علائم ضرب و جرح بر روی لاشه‌ها دیده نشد

قربانعلی محمدپور گفت: بر اساس گزارش بیومتری و کالبدشکافی هیچ گونه علائم ضرب و جرح بر روی لاشه‌ها دیده نشد و دلیل مرگ هر ۲ فک خزری، خفگی در آب بر اثر گیرافتادن در تور ماهیگیران تشخیص داده شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از صداوسیما، مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان گفت: اوایل فروردین امسال لاشه ۲ نوزاد فک خزری در پره صیادان رودسری افتاد که بدن آن‌ها پوشیده از کرک سفید بود.

قربانعلی محمدپور افزود: بر اساس گزارش بیومتری و کالبدشکافی هیچ گونه علائم ضرب و جرح بر روی لاشه‌ها دیده نشد و دلیل مرگ هر ۲ فک خزری، خفگی در آب بر اثر گیرافتادن در تور ماهیگیران تشخیص داده شد.

وی با اعلام اینکه در دریچه پیلور معده یکی از فک‌ها، انسداد در اثر بلع تکه‌ای زباله پلاستیکی مشاهده شد گفت: اگرچه این انسداد عامل مرگ نبود، اما می‌توانست پس از گذشت چند روز و طولانی شدن زمان انسداد دستگاه گوارش، زباله پلاستیکی عامل مرگ این گونه جانوری در خطر انقراض شود.

فک خزری با نام علمی Phoca Caspica و نام لاتین Caspean Seal در گروه پستانداران دریایی شکار ممنوع است.

این گونه جانوری در لیست جانواران به شدت در معرض انقراض قرار دارد.

گیرافتادن در تور‌های ماهیگیری، برخورد با قایق‌ها و کشتی‌ها و کشتار عمدی ماهیگیران و شکارچیان، آلودگی‌های زیست محیطی، کاهش ذخایر غذایی دریای خزر از عوامل تاثیرگذار در کاهش جمعیت فک خزری است.

Share