طلاب نباید به دست و جیب مردم نگاه کنند | ادارات دولتی تبدیل به کانون تبلیغات مجلس شده است

مجمع نمایندگان گیلان در دیدار با مدیرکل تبلیغات اسلامی خواستار حمایت مسئولان از فعالیت های فرهنگی شده و بر لزوم افزایش اعتبارات سازمان تبلیغات اسلامی نیز تأکید کردند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا نشست مجمع نمایندگان مجلس شورای اسلامی با مدیرکل و معاونین اداره کل تبلیغات اسلامی گیلان به مناسبت سالروز سازمان تاسیس سازمان تبلیغات اسلامی به فرمان بنیان گذار کبیر انقلاب اسلامی صبح پنجشنبه در سالن جلسات این اداره کل برگزار شد.

مبلغان روحانی در تامین معیشت خود دچار مشکل هستند

نماینده مردم رودبار در مجلس شورای اسلامی با اشاره به شدت مشکلات اقتصادی اظهار کرد: گلایه اکثر خانواده ها از مسائل و شرایط سخت اقتصادی است و حتی برخی مواقع در تأمین نان خود دچار مشکل هستند.

منوچهر جمالی ضمن ابراز تأسف از افزایش درصد طلاق و اعتیاد، بیان کرد: در چنین شرایطی وظیفه همه مسئولین ذیربط برای تقویت در بخش اعتقادی، صبر و تحمل در برابر مشکلات است و استحکام مسائل دینی و اعتقادی به صورت تخصصی بر عهده این سازمان است.

نماینده مردم رودبار در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در طول سال های گذشته سازمان تبلیغات اسلامی مظلوم واقع شده است، افزود: این سازمان از لحاظ تأمین و جذب اعتبارات دچار مشکلات است.

جمالی با بیان اینکه مبلغان روحانی در تأمین معیشت خود دچار مشکل هستند، ادامه داد: مبلغان تا یک حد مشخصی می توانند به صورت فی سبیل الله کار کنند و لازم است منابع سازمان تبلیغات اسلامی ترمیم و افزایش پیدا کند.

علنی شدن ناهنجاری های اجتماعی

نماینده مردم فومن و شفت در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در بودجه ۹۸ سهم اندکی برای سازمان تبلیغات اسلامی در نظر گرفته شده است، اظهار کرد: اهداف سازمان تبلیغات با توجه به منابع اندک خود به ظهور و بروز نرسیده است.

حجت‌الاسلام محمدمهدی افتخاری با بیان اینکه گاهی ورود طلاب به مسائل سیاسی سبب عدم توجه و فاصله گرفتن از مسائل دینی و اعتقادی می شود، افزود: مهمترین عامل پیشرفت در مسائل فرهنگی و دینی استفاده از طلاب بدون ورود این افراد به مسائل سیاسی خاص است.

نماینده فومن و شفت در مجلس شورای اسلامی با اشاره به نحوی زندگی و مشکلات طلاب در روستاها، گفت: فرمانداران باید با سرکشی به طلاب به این افراد توجه بیشتری داشته باشند.

حجت الاسلام افتخاری با تأکید بر اینکه همه نهادها با وجود بودجه فرهنگی عملکرد ضعیفی دارند، افزود: امروز برخی از ناهنجاری های اجتماعی بیش از گذشته بروز کرده و این افراد از ما و از اسلام طلبکار هستند.

وی با اشاره به تعرض به بانوی آمر به معروف در بخش خمام شهرستان رشت، تصریح کرد: بیان و لحن امر به معروف مهم است و متاسفانه خانم محجبه ای که وارد امر به معروف شد مورد تعرض قرار گرفت.

نماینده مردم فومن و شفت در مجلس شورای اسلامی با تأکید بر نقش تأثیرگذار روحانیت، افزود: طلاب علوم دینی باید تلاش خود بسیار افزایش دهند.

مجموعه‌های فرهنگی مورد حمایت بیشتر مالی قرار گیرند

نماینده مردم آستارا در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه سازمان تبلیغات اسلامی و سایر مجموعه‌های فرهنگی مستضعف واقع شدند، اظهار کرد: با توجه به فرمایش رهبر معظم انقلاب مسائل فرهنگی نباید تحت تاثیر مشکلات اقتصادی و سیاسی قرار گیرد.

ولی داداشی با تأکید بر اینکه فرهنگ اسلامی ما تعبیر خاصی دارد و در بحث بودجه باید مجموعه‌های فرهنگی مورد حمایت بیشتری قرار گیرند، افزود: در ایامی که مربوط به عزاداری‌ها به ویژه ماه محرم مجموعه تبلیغات اسلامی تصمیماتی نگیرند که منجر به تنش اجتماعی در بین مردم شود.


حضور مسافران نباید باعث آسیب به فرهنگ گیلان شود

نماینده مردم رودسر و املش در مجلس شورای اسلامی با اشاره به ضعف کشور در دو بخش اقتصادی و فرهنگی اظهار کرد: ضعف عملکرد مسئولان باعث از بین رفتن فرصت‌ها و افزایش تهدید در بخش اقتصادی شده است.

اسدالله عباسی با بیان اینکه همه سازمان‌ها و نهادها دارای معاونت فرهنگی هستند ولی به صورت پراکنده عمل می‌کنند، گفت: با توجه به تمدن و باورهای فرهنگی و اعتقادی نباید اجازه دهیم حضور مسافران آسیبی به فرهنگ گیلان وارد کنند.

وی با اشاره به تهاجم فرهنگی دشمن علیه نظام، گفت: در گیلان مراسم‌ها و جشنواره‌هایی که ریشه فرهنگی، اسلامی و دینی همانند سالگرد آیت الله بهجت فومنی و میزار کوچک دارد مورد غفلت قرار گرفته است.

منع تریبون فروشی و حاشیه سازی

نماینده مردم لاهیجان در مجلس شورای اسلامی با تأکید به نقش جوانان در سازمان تبلیغات اسلامی، اظهار کرد: بنا بر فرمایش مقام معظم رهبری معنویت و اخلاق جهت دهنده همه حرکت‌های فرهنگی و اجتماعی است.

ذبیح الله نیکفر با اشاره به سالروز شهادت مصطفی چمران و با بیان اینکه کسانی که باید تحول ایجاد کنند خیرالموجودین هستند، افزود: تربیت فرهنگی و اخلاقی دانش آموزان امری بسیار مهم است زیرا از بین این دانش آموزان شخصیتی همانند رضاخان و یا شهید چمران رشد می‌کند.

نماینده مردم لاهیجان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه طلاب نباید به دست و جیب مردم نگاه کنند، گفت: متاسفانه برخی از طلاب وقتی وارد روستاها می‌شوند به دنبال دهیاری و یا ورود به شورا هستند.

وی با اشاره به مسئله تریبون فروشی، بیان کرد: برخی ائمه جمعه با دریافت پول دست به تعریف، انتقاد و حاشیه سازی می‌زنند و ادارات و سازمان‌های دولتی نیز تبدیل به کانونی برای تبلیغات مجلس آتی شده است.

کار فرهنگی هزینه بر و زمان بر است

نماینده مردم بندرانزلی در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر جذب بودجه بیشتر برای سازمان تبلیغات از طریق رئیس سازمان برنامه و بودجه، اظهار کرد: مقام معظم رهبری در رابطه با تهاجم و شبیخون فرهنگی بارها تذکر داده‌اند ولی روحانیون و مسئولان توجه‌ای نکرده‌اند.

حسن خسته بند با بیان اینکه پیش از انقلاب ۹۰ درصد درگیری‌ها در انزلی به دلیل بی حجابی و اهانت به ناموس بود، گفت: امروز بعد از چهار دهه ارزش‌ها بر عکس شده و شاهد این هستیم که امروز به دلیل مشکلات اقتصادی مسائل فرهنگی مورد بی توجهی قرار گرفته است.

نماینده مردم بندرانزلی در مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه کار فرهنگی هزینه بر و زمان بر است، افزود: انقلاب توسط فرهنگیان ایجاد شده است و باید در طول اوقات فراغت نوجوانان از طریق کلاس‌های فرهنگی و ورزشی نوجوانان و کودکان را به مسائل دینی ختم کنند.

خسته بند با بیان اینکه گیلان استانی توریستی است و همه با هدف گردش و تفریح به این استان سفر می‌کنند، تصریح کرد: باید فرزندان خود را در طول ۹ ماه واکسیناسیون فرهنگی و اعتقادی کنیم تا در طول سه ماهه تابستان از تهاجم فرهنگی در امان باشند.

تعامل با مجمع نمایندگان زمینه اجرای پروژه های فرهنگی و تبلیغی

در ادامه این دیدار مدیرکل تبلیغات اسلامی گیلان با اشاره به برخی فعالیت‌ها و عملکرد سازمان در یک سال گذشته، اظهار کرد: در حوزه تبلیغی و فرهنگی تلاش می شود با توجه به شبیخون فرهنگی دشمن گام های موثری برداشت شود.

حجت الاسلام مهدوی به برخی از مطالبات و مشکلات نیز اشاره کرد و افزود: تعامل سازمان تبلیغات با مجمع نمایندگان گیلان می تواند سبب ایجاد پروژه های فرهنگی و تبلیغی در سطح جامعه شود.

وی همچنین با اشاره به اندک بودن اعتبارات حوزه فرهنگی، گفت: امیدواریم بتوانیم با مجمع نمایندگان استان جلسه ای با رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی برای جذب اعتبارات بیشتر در این حوزه برگزار شود.

Share