بافت‌های تاریخی گیلان واکاوی می‌شود | تهیه اطلس میراث فرهنگی بناها

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان گفت: بزودی شش تیم از متخصصین باستان شناس و معماری به شهرستان های استان گیلان که دارای بافت تاریخی هستند اعزام خواهند شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان با اعلام این مطلب گفت: بزودی شش تیم از متخصصین باستان شناس و معماری به شهرستان های استان گیلان که دارای بافت تاریخی هستند اعزام خواهند شد.
شهرود امیر انتخابی گفت: یکی از اهداف این طرح مستند سازی و تهیه پرونده ثبتی اثار و ابنیه داخل بافت های تاریخی می باشد با توجه به اینکه بیشترین اثار ثبتی وشناسایی شده استان گیلان مربوط به ارتفاعات بوده است در این طرح کلیه تک بناهای داخل بافت تاریخی شهرهای رشت، انزلی، لاهیجان، لنگرود، املش و رودسر مورد شناسایی قرار می گیرند و برای همه اثار که شناسایی می شود در صورت واجد ارزش بودن پرونده ثبتی تشکیل می شود.
امیر انتخابی در ادامه افزود: از جمله اهداف دیگر این طرح تهیه اطلس میراث فرهنگی بناهای داخل بافت های تاریخی است همزمان با تهیه پرونده ثبتی این کار هم انجام خواهد شد.
وی اظهار داشت: در شناسابی و بررسی بناهای داخل بافت های تاریخی سعی خواهیم نمود از فارغ اتحصیلان رشته باستان شناسی و معماری و پژوهشگران بخش ازاد استفاده کنیم.
شهرود امیر انتخابی در انتها گفت: زمان در نظر گرفته شده برای اجرای این طرح حدود ۴ الی ۶ ماه خواهد بود و مجری طرح معاونت میراث فرهنگی اداره کل با همکاری شهرداری های شهرستان های که دارای بافت تاریخی مصوب بودند می باشد.
گفتنی است اعتبار این پروژه از محل اعتبارات جاری و عمرانی اداره کل تامین می شود.

Share