لایحه کودک همسری و تعیین جایزه به عروس‌های زیر ۲۰سال با یکدیگر مغایر نیستند

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده تاکید کرد که لایحه کودک همسری و تعیین جایزه به عروس‌های زیر ۲۰سال مغایر نیستند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا «معصومه ابتکار»، معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده، در گفت و گو با برنا درباره اعطای هدیه به دخترانی که زیر ۲۰ سال ازدواج می‌کنند، بیان کرد: لایحه کودک همسری و تعیین جایزه برای عروس های زیر ۲۰سال، این دو با هم مغایرت ندارد. کودک همسری به مفهوم ازدواج زیر ۱۳ سال است که دولت هم با این موضوع مخالفت کرده است. کسی با ازدواج کودکان موافق نیست. وزرات بهداشت هم می گوید دختران زیر ۱۳ سال، کودک هستند.

او ادامه داد: اینکه برای ازدواج جوانان تلاش می شود اشکالی وجود ندارد. کسی نمی گوید جوان ۱۷، ۱۸ ساله ازدواج نکند اما کودک حق کودکی دارد. اگر کودک، دوران کودکی خود را به خوبی پشت سر نگذارد نمی تواند شخصیت بالنده داشته باشد.

ابتکار توضیح داد: لایحه مقابله با خشونت علیه زنان در قوه قضاییه مانده است و قوه باید نظر نهایی بدهد.

او در پایان در خصوص نظر رییس جدید قوه قضاییه درباره این لایحه گفت: در ایام عید و طی دیدارهای نوروزی با اقای رییسی صحبت کردم و ایشان قول رسیدگی دادند؛ امیدواریم ان شاءالله زوتر پاسخ دهند. لایحه منع خشونت علیه زنان ارتباطی با فقها ندارد. این لایحه در قوه قضاییه مانده است و بارها معاونین و دادستان ها و… نظرهایی در خصوص این لایحه دادند که نظراتشان همراه با این لایحه است.

Share