اعلام آمادگی عمان برای میانجی‌گری میان تهران و واشنگتن

سفیر عمان در آمریکا گفت: اگر تهران و واشنگتن است به میانجی‌گری باور داشته باشند، ما آماده کمک به حل این بحران هستیم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا حنینه المغیری، سفیر عمان در آمریکا در گفت‌وگو با پایگاه خبری المانیتور تصریح کرد که مسقط آماده میانجی‌گری میان تهران و واشنگتن است.

وی در پاسخ به سوالی درباره تشدید تنش‌ها میان ایران و آمریکا گفت: ما مایلیم تا برای حل این بحران میانجی‌گری کنیم، البته اگر دو طرف باور داشته باشند که این کار مفید خواهد بود.

المغیری در پاسخ به این سوالی مبنی بر این‌که مسقط پیش از این در سال ۲۰۱۳ نقش میانجی میان تهران و واشنگتن را ایفا کرد که به حصول توافق هسته‌ای منجر شد، اظهار داشت: ما در این مذاکرات میانجی نبودیم بلکه محل مذاکرات را فراهم کردیم و دلیل این‌که از ما خواسته شد این کار را انجام دهیم این بود که ما تنها کشور از معدود کشورهای خلیج فارس هستیم که روابطی دوستانه هم با آمریکا و هم با ایران دارد. این، به دلیل پایه‌های سیاست خارجی ما است.

سفیر عمان افزود: اول از همه باید بگویم که ما در سیاست خارجی کشورهای همسایه مداخله نمی‌کنیم. ما هیچ مداخله‌ای در امور داخلی هیچ کشوری نداریم. دوم، ما به مذاکره باور داریم. مهم است که ما مذاکره کنیم. در غیر این‌صورت، اگر مذاکره نکنیم قادر نخواهیم بود مشکلات را حل کنیم. ایران همسایه ماست و ما با تمام همسایگان‌مان روابط خوبی داریم و به دلیل همین روابط خوب است که توانستیم به مذاکره برای آزادی کوهنوردان آمریکایی (بازداشت شده در ایران در سال ۲۰۰۹) کمک کنیم. تا به امروز نیز افرادی به دفتر من می‌آیند و از من می‌خواهند که اگر می‌توانم به عزیزانشان که در زندان هستند کمک کنم.

وی در ادامه در پاسخ به این سوال که آیا عمان برای حل تنش میان تهران و واشنگتن نقشی ایفا می‌کند یا نه، باز هم تاکید کرد: عمان تاکنون چنین نکرده اما من اطمینان دارم که مسقط اگر بتواند این کار را انجام دهد، خرسند خواهد شد.

Share