برخی بی‌اخلاقی، تهمت و هتک حرمت را جزو اصول کاری خود می‌دانند و شرم نمی‌کنند!

افتخاری یادآور شد: برخی هرزه نویسان در فضای مجازی آبرو، اعتبار و حیثیت یک شهر را برده اند اما هنوز شرم نمی کنند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، نشست هم اندیشی کانون خبرنگاران شهرستان فومن(در شرف کسب مجوز) با مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان با حضور فرماندار شهرستان فومن و همچنین نماینده مردم فومن و شفت در مجلس شورای اسلامی در محل سالن اجتماعات فرمانداری شهرستان فومن برگزار شد.

در طول دوران خدمتم از هیچ رسانه و خبرنگاری طرح شکایت نمی‌کنم

در این نشست محمود قاسم نژاد نماینده عالی دولت در شهرستان با قدردانی از همراهی خبرنگاران طی برنامه ها و مراسمات مختلف اظهار کرد: یازده ما پیش و در همان روز اول ورود خود به این شهرستان اعلام کردم که در طول دوران خدمتم از هیچ رسانه و خبرنگاری طرح شکایت نمی کنم.

وی با بیان اینکه از خبرنگاران انتظار میرود که برای توسعه فرهنگی و اجتماعی شهرستان گام‌های بلندتری بردارند، متذکر شد: همان گونه که از مسوولان انتظار می رود که سواد رسانه ای خود را بالا ببرند، این انتظار از خبرنگاران نیز وجود دارد که آموزشهای لازم را ببینید و برای فعالیت رسمی و قانونی از کانال ارشاد عبور کنند

فرماندار فومن یکی از انتظارات مسئولان از اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان را معرفی خبرنگاران دارای شناسنامه عنوان کرد و گفت: در حوزه آموزشی و رفاهی نیز باید حامی خبرنگاران باشد.

قاسم نژاد در بخش دیگری از اظهارات خود از رسانه ها خواست که در بیان اخبار منافع عمومی را در نظر بگیرند و هنگام مخاطرات طبیعی و اجتماعی همبستگی ملی را تقویت کنند.

فرماندار شهرستان فومن امید آفرینی و پرهیز از ایجاد التهاب را دیگر وظایف رسانه‌ها عنوان کرد و گفت: نقد منصفانه و مطالبه گری مورد تأیید است و به عبارت دیگر مطالبه گری یعنی امر به معروف و نهی از منکر. اگرچه متاسفانه در برخی مواقع عکس این موضوع را در سطح رسانه ها شاهد هستیم.

وی انعکاس واقعیات، حق گویی و حق گویی را از دیگر کارکردهای رسانه عنوان کرد و افزود: در این بین باید با کسانی که با بداخلاقی، توهین و تهمت واقعیات را زیرسوال می برند، برخورد کرد.

قاسم نژاد با تاکید بر ضرورت نقد در جامعه اظهار کرد: اما باید در کنار انتقادات راهکار نیز ارائه شود.

فرماندار شهرستان فومن با بیان اینکه دولت انتقادپذیر است متذکر شد: اینکه علی رغم تمام توهین‌ها، تخریب ها و انتقادات علیه کسی اقامه دعوی نشده است نشان دهنده انتقاد پذیری این دولت است.

کانون خبرنگاران شهرستان فومن هنوز به ثبت قانونی نرسیده است

فیروز فاضلی مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گیلان در این نشست با ابزار خرسندی از حضور در شهر علمایی چون آیت الله بهجت فومنی(ره) و بزرگانی نظیر کیومرث صابری و شیون فومنی اظهار کرد: فومن از لحاظ برگزاری همایشهای ملی و استانی سومین شهرستان استان است.

فاضلی با بیان اینکه کانون خبرنگاران شهرستان فومن هنوز به ثبت قانونی نرسیده است، یادآور شد: در صورت اینکه ثبت این کانون به عنوان یک سمن در وزارت کشور به تایید برسد، بهتر است که از لحاظ کارکردی در تقابل با خانه مطبوعات قرار نگیرد زیرا در زمینه فرهنگ موازی کاری نتیجه مطلوبی در پی ندارد. همچنین اگر این کانون در نظر دارد تا زیر نظر اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گیلان فعالیت کند باید بنابر چارچوب‌ها و قوانین وزارتخانه ثبت و عمل کند

وی بر لزوم پاسخگویی و شفاف سازی تاکید کرد و یادآور شد: به عنوان یک مدیر خود را مطیع قوانین و تابع آن می داند.

فاضلی با اشاره به برگزاری دوره‌های سواد رسانه‌ای در مرکز استان و با همکاری خانه مطبوعات اظهار کرد: آماده برگزاری این دوره‌ها در شهرستانها و با حضور مسوولان هستیم.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان با اشاره به اینکه تمدن حاصل گفتگو است، گفت: اگر تمدنی به نام تمدن اسلامی و ایرانی داریم مبتنی بر گفتگو است همه ما به عنوان انسان دارای اشتباهاتی هستیم.

وی همچنین با بیان اینکه حوزه خبر و خبرنگاری باید مورد پالایش و بررسی قرار گیرد، تصریح کرد: وزارت ارشاد فیلترهای برای خبرنگار حرفه‌ای مدنظر قرار داده است و اینگونه نیست که هرکسی بتواند ادعا کند خبرنگار است.

فاضلی  با بیان اینکه در انتخاب مدیران و انتصابات به گرایش سیاسی افراد توجهی ندارد، متذکر شد: صداقت، سلامت و کار، شعار اصلی اوست.

وی با تاکید بر اینکه اعتدالی بوده، هستم و خواهم بود، افزود: عرصه فرهنگ و هنر نباید به مسائل سیاسی و حزبی آلوده شود.

فاضلی در پایان با تاکید بر لزوم رعایت اخلاق در فضای مجازی برآورد شد: بزرگی هیچ کس در شکست دیگران نیست و نباید اخلاق را زیرپا بگذاریم و در نقدهای خود انصاف رعایت کنیم.

خبرنگاران باید انصاف را رعایت کنند | اینکه عده ای تمام توانشان را برای تخریب بنده بگذارند جای سوال دارد!

حجت‌الاسلام محمد مهدی افتخاری نماینده مردم فومن و شفت در مجلس شورای اسلامی در این نشست با بیان اینکه در طول سه سال گذشته همواره در جمع خبرنگاران و جوانان این شهرستان حضور یافته است، یادآور شد: خبرنگاران باید انصاف را رعایت کنند و خوشبختانه اهل قلم در این شهرستان کم نیست هرچند عده ای به نام فرهنگ و رسانه حرمت قلم را بر پا گذاشتند و بی فرهنگی را ترویج می کنند.

وی افزود: برخی تمام تلاش خود را گذاشته‌اند که با خیال پردازی و رویاپردازی و ده ها روش غیرانسانی بنده را تخریب کنند. اینکه عده ای تمام توانشان را برای تخریب بنده بگذارند جای سوال دارد!

نماینده فومن و شفت به شناسایی و دستگیری چند تن از این افراد با تلاش سپاه، سربازان گمنام امام زمان (عج) و پلیس فتا در شهرستان فومن اشاره و بیان کرد: نباید اجازه داد عده‌ای به نام خبرنگار با آبروی مؤمنین در این شهر بازی کنند.

افتخاری با بیان اینکه عزت و احترام امروز او حاصل زر، زور، تزویر و قدرت نبوده است، متذکر شد: این عزت که با محبت مردم به دست آمده با خزعبلات عده ای مخدوش نخواهد شد.

وی در واکنش به برخی افراد که او را به کم کاری متهم کرده امد، تصریح کرد: بهتر است قبل از انتقاد و پرسش از دیگران با شرح وظایف و چهارچوب اختیارات مسوولان آشنا شویم. به نظر من این اتهامات حاصل دو چیز است. یا اینکه کم سواد و بی اطلاع هستند یا مغرض و تابع جریان خاص.

افتخاری افزود: وگرنه چه کسی خارج از حیطه اختیارات مسوولین از او خواسته ای دارد.

نماینده مردم فومن و شفت با بیان اینکه برخی بی اخلاقی، تهمت و هتک حرمت را جزو اصول کاری خود می دانند، افزود: اینگونه افراد همانند آلاینده های محیط زیست هستند.

افتخاری یادآور شد: برخی هرزه نویسان در فضای مجازی آبرو، اعتبار و حیثیت یک شهر را برده اند اما هنوز شرم نمی کنند. هرزه نویسانی که به آبروی جوانان این شهر و نوامیس مردم رحم نکردند امروز مدعی حمایت از جوانان شده اند.

نماینده مردم فومن و شفت با بیان اینکه رسانه‌ها باید پاسدار حریم خصوصی افراد و الگویی برای رای مردم باشند، تصریح کرد: شهرستان فومن در حوزه عمرانی ظرفیت بالایی دارد و می‌تواند گوی سبقت را از دیگر شهرستان‌ها برباید به شرط اینکه صبر و همراهی داشته باشیم.

Share