نقشه باستان‌شناسی گیلان تهیه می‌شود

معاون میراث فرهنگی،‌ صنایع دستی و گردشگری گیلان گفت: نقشه باستان‌شناسی گیلان با همکاری پژوهشکده باستان‌شناسی پژوهشگاه سازمان میراث فرهنگی کشور تهیه می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا ولی جهانی اظهار داشت: نقشه باستان‌شناسی گیلان با همکاری مشترک پژوهشکده باستان‌شناسی و انجمن حمایت از میراث فرهنگی و طبیعی گیلان در دست تهیه است و با توجه به فراهم بودن برخی پیش‌نیازهای لازم امیدواریم این کار در مدت کوتاهی به نتیجه برسد.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی،‌ صنایع دستی و گردشگری گیلان از در دست بودن اطلاعات ۲ هزار محوطه باستانی این استان خبر داد و عنوان کرد:‌ گیلان یکی از استان‌های فعال در حوزه باستان‌شناسی به شمار می‌رود و هرساله در همین حوزه اقدامات خوبی در آن انجام می‌شود.

جهانی با بیان اینکه تاکنون اطلاعات مربوط به نقشه باستان‌شناسی ۱۰ عدد از شهرستان‌های استان گیلان بر اساس روش‌های روز توسط کارشناسان تهیه و تدوین شده است ابراز داشت: استان گیلان دارای حدود ۳ هزار اثر تاریخی است که از این میان ۲ هزار و ۷۰ اثر آن به ثبت رسیده است.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی،‌ صنایع دستی و گردشگری گیلان با توجه به وجود این تعداد اثر تاریخی در استان بر لزوم تهیه نقشه باستان‌شناسی آن تأکید کرد و گفت:‌ به دلیل افزایش حجم پروژه‌های عمرانی در گیلان تهیه نقشه باستان‌شناسی این استان بسیار ضروری است.

 جهانی تهیه نقشه باستان‌شناسی گیلان را از اولویت‌های کاری مدیران اداره کل میراث فرهنگی استان اعلام کرد و اظهار داشت: به دلیل نبود عزم جدی،‌ تهیه نقشه باستان‌شناسی گیلان که از ضروریت بسیار مهم استان محسوب می‌شود آن‌گونه که باید و شاید به نتیجه و سرانجام مطلوبی نرسید.

وی از تهیه نقشه باستان‌شناسی گیلان این‌بار با رویکردی کاملاً متفاوت از برنامه‌های گذشته سخن گفت و ابراز داشت: در رویکرد جدیدی که هم‌اکنون مبنای اقدامات قرار گرفته است برخلاف گذشته در تلاش هستیم تا با تهیه نقشه GIS به شناختی بهتر از محوطه‌ها و بناهای واقع در استان گیلان برسیم.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی،‌ صنایع دستی و گردشگری گیلان خاطرنشان کرد: با توجه به پراکندگی محوطه‌ها نقشه‌ GIS در فرآیند تحلیل و بررسی الگوهای استقراری و شناخت توالی گاهنگاری این بخش از البرز شمالی،‌ می‌تواند کمک بسیار شایانی در انجام باستان‌شناسی انجام دهد.

Share