روش فروش گوشت تنظیم بازاری تغییر می‌کند، عرضه اینترنتی تصویب نشد!

محمدرضا کلامی، مدیر کل دفتر برنامه‌ریزی تامین، توزیع و تنظیم بازار وزارت صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: بر اساس تصمیم اتخاذ شده مقرر است شیوه توزیع گوشت تنظیم بازاری تغییر کند، در این راستا گوشت تنظیم بازاری برای جامعه هدف، توزیع خواهد شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از شاتا، با اجرای شیوه جدید توزیع گوشت تنظیم بازاری، این ماده مهم غذایی به دست مصرف‌کننده واقعی خواهد رسید.

محمدرضا کلامی، مدیر کل دفتر برنامه‌ریزی تامین، توزیع و تنظیم بازار وزارت صنعت، معدن و تجارت با اعلام این مطلب افزود: بر اساس تصمیم اتخاذ شده مقرر است شیوه توزیع گوشت تنظیم بازاری تغییر کند، در این راستا گوشت تنظیم بازاری برای جامعه هدف، توزیع خواهد شد.

وی درباره مکانیزم عرضه گفت: مقرر است فهرست یارانه ‌بگیران از سازمان هدفمندی احصا شود تا در سامانه تجارت داخلی بارگذاری شود، در این صورت فروشگاه‌هایی که به این سامانه متصل هستند، می‌توانند گوشت تنظیم بازاری را برای گروه‌های هدف عرضه کنند.

وی گفت: در این راستا سازمان هدفمندی، اطلاعات مرتبط یارانه بگیران را برای درج در سامانه تجارت داخلی ارائه می‌کند و در این قالب جامعه هدف می‌توانند از فروشگاه‌هایی که پوز متصل به این سامانه را دارند، گوشت خریداری کنند. از سوی دیگر پیش از این گوشت وارداتی در خرده‌فروشی‌ها تکه می‌شد اما در قالب جدید گوشت وارداتی چهار تکه می‌شود، یعنی هر شقه به دو تکه تقسیم می‌شود و عنوان گوشت تنظیم بازار و قیمت بر بسته‌ها درج خواهد شد. به این ترتیب گوشت وارداتی در بسته‌های سه تا چهار کیلویی بسته بندی می‌شود تا مردم دچار اتلاف وقت برای خرید نشوند و صف‌ها از میان برود.

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی تامین، توزیع و تنظیم بازار در پاسخ به این سئوال که گوشت تنظیم بازاری در این قالب در چه نقاطی توزیع می‌شود، گفت: اسامی واحدها اطلاع‌رسانی می‌شود و واحدهای عرضه‌کننده نیز مکلف به نصب بنر هستند. البته تدابیری درباره بعد خانوار و … نیز اندیشیده می‌شود و به‌زودی گوشت‌ها در بسته‌های دو، دو کیلو و نیم، سه، سه کیلو و نیم و چهار کیلویی بسته بندی می‌شود و افراد با توجه به نیاز خود می‌توانند این گوشت را خریداری کنند.

به گفته وی این شیوه تخصیص سبد غذایی، خانوارهایی که آسیب دیده‌اند را تامین می‌کند.

کلامی به مردم اطمینان داد، دولت با تمامی توان در حال تامین گوشت مورد نیاز کشور است و از این نظر نگرانی وجود ندارد.

او با تاکید بر اینکه پیشگیری از قاچاق از یک سو و واردات دام مولد برای افزایش ظرفیت تولید گوشت در کشور از سوی دیگر در حال پیگیری است، اضافه کرد: بر اساس اعلام متولی اصلی این مساله، وزیر محترم جهاد کشاورزی قیمت دام زنده باید در حدود ۲۴ هزار تومان باشد اما افزایش نرخ ارز سبب شد قاچاق دام زنده تا ۴۴ هزار تومان در هر کیلو افزایش قیمت یابد.

در عین حال شیطنت برخی را نباید نادیده گرفت چراکه در مرزها حتی دام زنده را تا کیلویی ۹۰ هزار تومان می‌خریدند که با هیچ منطق اقتصادی همخوانی نداشت.

به گفته این مقام مسئول تدابیری جدی برای مبارزه با قاچاق اندیشیده شده است.

کلامی درباره تصمیمات اتخاذ شده برای تامین گوشت مصرف‌کنندگان عمده مانند دانشگاه‌ها و رستوران‌ها و البته کارخانه‌های سوسیس و کالباس گفت: به موجب مصوبه دولت این واحدهای عمده مصرف کننده باید نیاز خود را با ارز نیمایی وارد کنند تا تقاضایشان وارد بازار نشود ، اما تا زمانی اجرایی شدن این طرح ، گوشت مورد نیاز این واحدها را تامین می‌کنیم البته قیمت عرضه گوشت به این واحدها بالاتر از قیمت گوشت تحویلی به خانوار است چرا که محصولات تولیدی این شرکت‌ها و واحدها مشمول قیمت‌گذاری نیست.

وی درباره قیمت گوشت در طرح جدید گفت: قیمت گوشت در این طرح تغییر می‌کند و نرخ‌ها به زودی اعلام می‌شود.

کلامی درباره عرضه گوشت از طریق اینترنت گفت: چنین موردی مصوبه ستاد تنظیم بازار نیست.

Share