جهش دلار در بازار؛ رئیس کل بانک مرکزی: دولت مقصر است

رئیس کل بانک مرکزی دلیل ناآرامی بازار ارز در روزهای گذشته را مصوبه آزادی ورود دهها قلم کالا از طریق مرزنشینان و ملوانان در شرایط تحریم دانست و گفت: تقاضا در هرات و سلیمانیه افزایش یافت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی در صفحه شخصی خود در فضای مجازی نوشت: طی سه روز گذشته بازار ارز شاهد نوسانات همراه با رشد نرخ ارز بود؛ در حالی که از اوایل هفته، با مجوز صادره به آن بخش از صادرکنندگانی که در خصوص نحوه بازگرداندن ارز خود به چرخه اقتصادی عملکرد خوبی داشته اند، قاعدتا بایستی شاهد عرضه بیشتر ارز و کاهش نرخ آن می بودیم. چرا این گونه شد؟

یک دلیل برمی گردد به مصوبه آزادی ورود دهها قلم کالا از طریق مرزنشینان و ملوانان. در شرایط تحریم و محدودیت های ارزی، این دسته از تصمیمات، واردات اجناس غیر ضرور در موقعیت زمانی تحریم را افزایش داده و قطعا موجب افزایش تقاضای ارز در سلیمانیه، دبی و هرات و متعاقبا در بازار ایران شده است.

از هیات محترم وزیران با فوریت تجدیدنظر در این مصوبه را خواهم خواست. باید روش دیگری برای این کار یافت. امروز ثبات بازار ارز برای کشور امری بسیار ضروری است. البته عامل مهم روانی اجلاس FATF هم مزید بر علت شده است که البته، اطلاعات دریافتی حاکی است در این مقطع نیز احتمال تمدید تعلیق زیاد است.

معاملات هفته جاری بازار آزاد ارز تهران با نرخ فروش ۱۲ هزار و ۳۰۰ تومانی دلار آغاز شد. این نرخ در جریان معاملات ظهر روز پنجشنبه تا ۱۳ هزار و ۹۰۰ تومان بالا رفت ولی سپس به ۱۳ هزار و ۶۰۰ تومان کاهش یافت. بدین ترتیب نرخ فروش دلار آزاد طی هفته کاری جاری بیش از ۱۰ درصد افزایش یافت.

در این مدت نرخ دلار در سامانه سنا نیز از ۱۲ هزار و ۱۰۰ تومان تا ۱۲ هزار و ۹۹۰ تومان صعود کرد ولی طی معاملات روز پنجشنبه بار دیگر به ۱۲ هزار و ۹۷۰ تومان تنزل کرد.

Share