افزایش قیمت گوشت ربطی به قاچاق ندارد | پیشنهاد توزیع کوپن گوشت رد شد

وزیر جهاد کشاورزی گفت: می گویند قاچاق باعث افزایش قیمت شده درست نیست، چرا که ۵۸ میلیون دام سبک تولید می شود، در حالی که حجم قاچاق حدود یک میلیون راس است و این مقدارنمی تواند نقش آنچنانی در قیمت ها داشته باشد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی در جلسه ستاد تنظیم بازار با اشاره به دلایل افزایش قیمت گوشت مرغ گفت: برخی مطرح می کنند که قیمت کالاهایی که ارز ۴۲۰۰ تومانی می گیرند، به جامعه هدف اصابت نکرده و گران به دست آنها می رسد، در حالی که قیمت ذرت بیش از ۶۰ درصد رشد داشته، هزینه حمل و نقل نیز از ۸۰ تومانی برای هر کیلو گوشت به ۲۵۰ تومان رسیده و هزینه انتقال ارز هم نسبت به سال گذشته افزایش داشته است.

او در عین حال افزایش قیمت گوشت قرمز را با توجه به میزان افزایش هزینه های تولید این محصول غیرمنطقی دانست و افزود: افزایش قیمت گوشت قرمز غیرقابل قبول است و ارتباطی نیز به حجم واردات ندارد، قاچاق هم که می گویند باعث افزایش قیمت شده درست نیست، چرا که ۵۸ میلیون دام سبک تولید می شود، در حالی که حجم قاچاق حدود یک میلیون راس است و این مقدار نمی تواند نقش آنچنانی در قیمت ها داشته باشد.

پیشنهاد توزیع کوپن گوشت رد شد

وزیر جهاد کشاورزی درباره مشکلات در توزیع گوشت اظهار کرد: زمانی که تفاوت قیمت بین گوشت توزیعی و بازار وجود دارد و توزیع هم به صورت باز و محدود باشد، این مشکلات رخ می دهد که برخی برای رفع آن پیشنهاد توزیع کوپن دادند که رد شد و حال نیز توزیع هدفمند گوشت ضرورت دارد.

حجتی با اشاره به انتقادات به عدم ترخیص گوشت در بنادر افزود: در هفته گذشته ۱۱۶ کانتینر ترخیص شد و ۱۷۰ کانتینر جدید نیز وارد شد و اینطور نیست که تعدادی کانتینر به طور ثابت در بندر مانده باشد.

او در عین حال گفت: اما در این بین، ۵۵۰ کانتینر به دلیل مشکلات تامین ارز در بنادر مانده است که با اقدامات صورت گرفته مشکل ۲۵۰ کانتینر آن حل شد.

او افزود: در حالی مطرح می شود در واردات گوشت انحصار وجود دارد که ۹۷ شرکت گوشت گوساله و ۱۷۰ شرکت گوشت گوسفندی وارد کشور کرده اند.

وزیر جهاد کشاورزی همچنین با بیان اینکه موجودی گندم کشور بیشتر از میزانی است که ابلاغ شده است گفت: ۲۵۰ کانتینر گوشت که به دلیل مشکلات ارزی در بنادر متوقف بود با حل این مشکلات، ترخیص می شود.

Share