کمبود آرد در نانوایی‌های آزاد پز گیلان | راه افتادن بازار سیاه آرد در گیلان

رئیس اتحادیه نانوایان شهرستان رشت، مرکز استان گیلان گفت: سرانه مصرف آرد هر گیلانی ماهانه ۷ کیلوگرم است که با توجه به حضور گردشگران زیاد در این استان شمالی این سهیمه با میزان مصرف مطابقت ندارد و کفاف متقاضیان را نمی‌دهد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، جمعی از صاحبان نانوایی های آزاد پز به کاهش سهمیه آرد مصرفی خود اشاره کردند و گفتند: تا پیش از دی ماه امسال و قبل از ثبت سفارش در سامانه الکترونیکی آردبر برای تامین آرد مصرفی خود مشکلی نداشتیم اما حدود دو ماه است که با کمبود مواجه ایم.

این افراد افزودند: برای رفع این مشکل در حد توان خود از استان های دیگر آرد تهیه می کردیم و نانوایی ها را سر پا نگه می داشتیم اما دیگر قادر به ادامه این روند نیستیم.

نانوایان شاکی معتقدند: سهمیه بندی آرد نانوایان آزاد پز موجب به راه افتادن بازار سیاه آرد در استان شده است به گونه ای که در روز های اخیر هر کیسه آرد را دو برابر قیمت تهیه می کنیم.

این افراد اعلام کردند: به مسئولان هم که مراجعه می کنیم وعده حل مشکل را می دهند اما وعده را نمی شود در تنور گذاشت و پخت و تحویل مردم داد.

رئیس اتحادیه نانوایان شهرستان رشت، مرکز استان گیلان گفت: سرانه مصرف آرد هر گیلانی ماهانه ۷ کیلوگرم است که با توجه به حضور گردشگران زیاد در این استان شمالی این سهیمه با میزان مصرف مطابقت ندارد و کفاف متقاضیان را نمی دهد.

عادل محمدی با اشاره به  کمبود آرد در نانوایی های آزاد پز افزود: ۳۰۰ واحد نانوایی با کمبود آرد مواجه اند.

وی علت کمبود آرد  در نانوای های آزاد پز و تعطیلی ۱۳ واحد  از این دست نانوایی در رشت را ثبت سفارش خرید آرد در سامانه آرد بر و دریافت سهیمه بر اساس میزان مصرف سه ماه گذشته  آنان اعلام کرد.

رئیس اتحادیه نانوایان شهرستان رشت گفت: پیش از ساماندهی و ثبت سفارش در این سامانه به علت اینکه نانوایی های آزاد پز هیچ محدودیتی در خرید آرد از استان های دیگر نداشتند تهیه این محصول  غذایی در استان با مشکلی مواجه نبود.

عادل محمدی با اشاره به سراسری بودن سامانه ثبت سفارش آرد تصریح کرد: به دلیل راه اندازی سامانه الکترونیکی آردبر صاحبان نانوایی های آزاد پز دیگر نمی توانند کمبود آرد خود را از استان های دیگر جبران کنند.

وی اعلام کرد: در زمان کنونی سامانه ثبت سفارش آرد مسدود است.

رشت ۱۸۸ واحد نانوایی سنتی و ۱۰۰ واحد نان صنعتی دارد.

مدیرشرکت بازرگانی دولتی ایران – گیلان هم کمبود آرد در گیلان و تعطیلی ۱۳ واحد نانوایی را تایید نکرد و گفت : برخی از نانوایی های آزادپز به دلیل احتکار آرد از سوی برخی از سودجویان و دلالان و همچنین ثبت نام غیرمجاز صاحبان برخی از نانوایی های با سهمیه آرد دولتی در سامانه آردبر  که مخصوص ثبت سفارش نانوایی های آزاد پز است فقط ساعات کار خود را کاهش داده اند نه واحدهای خودرا تعطیل کرده اند.

یعقوب خزرایی افزود: کاهش ساعت کار برخی نانوایی های آزاد پز اقدامی  برای جلوه دادن وجود کمبود آرد در گیلان است.

وی خاطر نشان کرد: راه اندازی سامانه الکترونیکی آرد بر و ثبت سفارش نانوایی های آزاد پز موجب سوء استفاده برخی از سودجویان و ثبت نام غیرمجاز آن ها در این سامانه و در نهایت احتکار آرد شده است.

مدیر شرکت بازرگانی دولتی ایران – گیلان تصریح کرد: درنانوایی های با سهمیه آرد دولتی که ۸۰ درصد از پخت نان استان را بر عهده دارند مشکلی برای تامین آرد وجود ندارد.

یعقوب خزرایی تاکید کرد: برای ایجاد تعادل در بازار آرد دستگاه های ذیربط و نظارتی نظیر سازمان صنعت – معدن و تجارت، تعزیرات حکومتی و اصناف باید بازرسی ها و نظارت ها را بیشتر کنند.

وی در پایان اعلام کرد: گیلان با دارا بودن هزار و ۶۷۰ نانوایی آزاد پز بیشترین نانوایی آزادپز کشور را دارد.

گیلان ۵ هزار و ۳۷۰ واحد نانوایی دارد.

Share