واگذاری ۲۰۰ هکتار زمین در نوروز محله لاهیجان به غیربومی‌ها برای شهرک‌سازی

نماینده مردم لاهیجان و سیاهکل در مجلس با تأکید بر لزوم بازبینی طرح هادی توسط مسئولان گفت:‌ طرح هادی به مانعی جدی برای توسعه روستاها در گیلان تبدیل شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا  به نقل از تسنیم، ذبیح‌الله نیکفر اظهار داشت: طرح هادی امروز به مهم‌ترین مانع برای توسعه روستاها در گیلان تبدیل شده است و انتظار داریم مسئولان دستگاه‌های ذیربط نظیر بنیاد مسکن برای اجرای درست و بازبینی برخی از قوانین و قواعد این طرح اقدامات عاجلی را اتخاذ کنند.

نماینده مردم لاهیجان و سیاهکل در مجلس با انتقاد از اعمال سلیقه در مورد اجرای طرح‌های هادی عنوان کرد: در حوزه اجرای طرح‌های هادی اکثر مواقع مسئولان ذیربط به مردم با دید متفاوت نگاه می‌کنند و برای ساخت واحدهای مسکونی در روستاها به غیربومی‌ها بیشتر بها می‌دهند.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس از واگذاری ۲۰۰ هکتار زمین در نوروز محله لاهیجان به غیربومی‌ها برای شهرک‌سازی سخن گفت و افزود: سئوال بنده اینجاست که واگذاری ۲۹ هزار متر مربع به یک گروهی و اعطای مجوز ساخت و ساز به آن‌ها در اراضی منابع طبیعی و تاریخی چه معنایی دارد.

نیکفر با اشاره به اینکه عملیات گازرسانی به چند روستای بخش دیلمان به مدت ۲ سال معطل صدور مجوز از سوی میراث فرهنگی و منابع طبیعی ماند ابراز داشت: مردم دائماً مطالبات خود را در این زمینه به ما منعکس می‌کنند که این دوگانگی‌ها در برخورد و صدور مجوزها از سوی دستگاه‌ها چه معنی دارد.

وی حکم قلع و قمع برای منزل مسکونی یک روستایی که تمام مجوزات قانونی لازم را در اختیار دارد و از آن طرف مماشات با غیربومی‌ها برای ساخت و ساز را دو رویکرد کاملاً متضاد دانست و گفت: ادارات کل میراث فرهنگی،‌ صنایع دستی و گردشگری و منابع طبیعی استان گیلان باید در این مورد جوابگو باشند.

نماینده مردم لاهیجان و سیاهکل در مجلس با تأکید بر اینکه طرح‌های هادی از اصول اولیه خود خارج شده‌ و امروز به یکی از مشکلات روستائیان تبدیل شده‌اند تصریح کرد: طرح‌های هادی امروز در تمام بخش‌ها و شهرستان‌های استان گیلان به یک معضل و مانع جدی در برابر توسعه روستاها تبدیل شده است.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با انتقاد جدی نسبت به عملکرد برخی از دستگاه‌های ذیربط مسئول در حوزه طرح‌های هادی اظهار داشت: امروز غیربومی‌ها به راحتی مجوز تغییر کاربری را دریافت می‌کنند در حالی‌که این امکان برای روستائیان وجود ندارد و حتی محل سکونت آنان نیز به عنوان باغ تلقی می‌شود.

Share