مشکل مردم بندرانزلی برای ساخت و ساز در اراضی ساحلی برطرف شد

نماینده مردم بندرانزلی در مجلس ‌از برطرف شدن مشکل اهالی این منطقه جهت ساخت و ساز در نوار سواحلی خبر داد و گفت: مردم به‌زودی می‌توانند مجوزهای ساخت و ساز خود را‌ از شهرداری‌های تابعه دریافت کنند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا حسن خسته‌بند در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در رشت اظهار داشت: با پیگیری‌های بنده سرانجام مشکل ساخت و ساز قانونی مردم در زمین‌هایی که پس از حریم ۶۰ متری سواحل بندرانزلی واقع شده‌اند برطرف شد و بر مبنای آن شهرداری‌های تابعه از اسفند مجاز به صدور پروانه‌های ساخت برای متقاضیان هستند.

نماینده مردم بندرانزلی در مجلس از مشکلات و موانعی که مردم این خطه برای بهره‌برداری از اراضی ساحلی خود داشتند سخن گفت و عنوان کرد: به علت وضع برخی از قوانین مردمی که اراضی آبا و اجدادی‌شان پس از حریم ۶۰ متری ساحل قرار داشت حق هیچ‌گونه دخل تصرفی را در محوطه یاد شده نداشتند.

عضو کمیسیون عمران مجلس با بیان اینکه به علت وجود این مشکل اراضی مذکور به مخروبه‌ تبدیل شده‌اند تصریح کرد: عدم اجازه قانونی برای استفاده و بهره‌برداری از اراضی شخصی اهالی و وجود زمین‌های متروکه در برخی از نقاط بندرانزلی منظر بسیار بدی را برای این شهر به وجود آورده است.

خسته‌بند به غیر از عدم اجازه ساخت و ساز به سایر مشکلاتی که مردم محلی برای استفاده از اراضی خود با آن روبه‌رو بودند اشاره کرد و گفت: محرومیت در واگذاری زمین‌ها به عنوان ارث،‌ عدم صدور پروانه ساخت و عدم ایجاد زیرساخت‌هایی نظیر آب،‌ برق و گاز توسط دستگاه‌ها از دیگر این مشکلات هستند.

وی با اشاره به حضور حاج رسولی‌ها معاون وزیر نیرو در بندرانزلی که امسال به دعوت وی در منطقه حضور پیدا کرد افزود: در این سفر معاون وزیر نیرو به صورت میدانی از سواحل بندرانزلی بازدید به عمل آورد و چندین راهکار نیز از سوی بنده و سایر مسئولان شهرستان برای برطرف کردن مشکلات مردم مطرح شد.

نماینده مردم بندرانزلی در مجلس خریداری زمین‌ها توسط دولت را یکی از راه‌های پیشنهاد شده به معاون وزیر نیرو دانست و گفت: واگذاری زمین به مردم معادل ارزش اراضی خودشان در محلی دیگر و یا تغییر برخی از بندهای قانونی جهت انجام ساخت و ساز نیز از جمله دیگر راهکارهای پیشنهاد شده بودند.

عضو کمیسیون عمران مجلس نتیجه نهایی رایزنی‌های انجام شده با مقامات وزارت نیرو را مورد اشاره قرار داد و اظهار داشت: در جلسات برگزار شده با مسئولان ذی‌ربط سرانجام مقرر شد بعد از حریم ۶۰ متری ساحل ۴ متر پیاده‌راه سازی جهت تردد مردم و برای جلوگیری از تجاوز به ساحل دریا انجام شود.

خسته‌بند احداث جاده برای دسترسی به منازلی که ابتدای ساحل احداث می‌شوند و رعایت یکسری نکات دیگر را متذکر شد و گفت: متقاضیانی که قصد ساخت و ساز در اراضی ساحلی خود دارند به‌زودی می‌توانند برای گرفتن مجوزها به شهرداری‌های تابعه مراجعه کرده و اقدامات لازم را انجام دهند.

وی برداشته شدن تمام محدودیت‌ها برای ساخت و ساز در اراضی ساحلی متروک شده بندرانزلی را مورد تأکید قرار داد و تصریح کرد: افزایش جذب توریست،‌ افزایش میزان سرمایه‌گذاری، کمک به زیبایی شهر به ویژه در نقاط ساحلی و حل مشکلات مردم و اهالی منطقه از مهم‌ترین مزیت‌های این اقدام به شمار می‌آید.

نماینده مردم بندرانزلی با تأکید بر اینکه پیگیری‌های وی برای رفع مشکلات اهالی منطقه‌ همچنان ادامه دارد عنوان  کرد: امیدوارم طرح آماده‌سازی ساحل دریا تا اسفند بتواند کاملاً اجرایی شود و پس از آن نیز شهرداری‌ها می‌توانند برای صدور مجوز ساخت و ساز به متقاضیان اقدام کنند.

Share