سردخانه فرآورده‌های پلاسمای شرق گیلان در لاهیجان افتتاح شد

سردخانه نگهداری فرآورده های پلاسمای خون شرق گیلان با ظرفیت بیش از دوهزار واحد، در لاهیجان افتتاح شد و به بهره برداری رسید.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، سردخانه نگهداری فرآورده های پلاسمای خون شرق گیلان با ظرفیت بیش از دوهزار واحد، در لاهیجان افتتاح شد و به بهره برداری رسید.

سرپرست پایگاه انتقال خون شهرستان لاهیجان روز چهارشنبه در مراسم راه اندازی این سردخانه پلاسما اظهار داشت: با راه اندازی این سردخانه بعد از این بیماران شهرهای رودسر، سیاهکل، لاهیجان، لنگرود و کیاشهر برای دریافت فرآورده های خونی نیاز ندارند که به مرکز استان مراجعه کنند بلکه نیاز آنها در این پایگاه فراهم می شود.

بهناز شیرخان ملکی با مهم دانستن این واحد سردخانه در استان و کشور افزود: ظرفیت این سردخانه بیش از  دوهزار واحد پلاسما است که بعد از رفع نیاز شرق گیلان، مازاد نیاز در صورت اعلام تقاضا به مرکز استان و سایر پایگاه های انتقال خون کشور ارسال خواهد شد.

وی تصریح کرد: احداث ساختمان این سردخانه حدود ۵۰میلیون تومان هزینه در برداشته است.

احمد مرادی مدیرکل انتقال خون گیلان نیز در این مراسم گفت: این طرح که امروز در لاهیجان افتتاح می شود طرح بزرگ و با اهمیتی در کشور است که خون و فرآورده های آن در شرق گیلان با محوریت لاهیجان را مدیریت می کند.

وی افزود: در پلاسمای خون داروهای برخی بیماری ها نظیر هموفیلی ها و داروهای ایمنی بدن وجود دارد که باید ظرف یک ساعت نسبت به یخ زدن و منجمد کردن آن اقدام کرد تا قابل نگهداری شود که در غیر اینصورت باید امحا شود که این کار توسط دستگا ههایی که برای این سردخانه خریداری شده، انجام می گیرد.

وی اظهارداشت: مازاد پلاسمای خون از این سردخانه به انتقال خون استان و سپس به استان های دیگر و یا برای استخراج دارو به کشورهای اروپایی ارسال می شود که هم ارزش اقتصادی و هم صرفه جویی دارد و داروهای با ارزشی از آن بدست می آید.

مدیرکل انتقال خون گیلان گفت: پلاسمای خون سایر شهرهای شرق گیلان در این سردخانه نگهداری می شود و این امکان وجود دارد که باز هم نسبت به افزایش ظرفیت آن اقدام شود.

مرادی افزود: این سردخانه شامل دستگاه های نگهداری پلاسما تا دمای منفی ۴۰درجه، دستگاه بلاست فریزر جهت فریز کردن پلاسماهای تولیدی و دستگاه سانتریفیوز است که برای شهرستان لاهیجان خریداری و نصب شده است.

Share