تندروها راه را اشتباه می‌روند | انتقاد از شعارهای اختلاف انگیز ۲۲ بهمن

مرجع تقلید شیعیان با اشاره به مسائل روز و شعارهای برخی افراد تندرو در راهپیمایی ۲۲ بهمن با بیان اینکه انقلاب و اسلام توسط دشمنان از بین نخواهد رفت ولی ممکن است توسط دوستان ضربه بخورد و از بین برود، بیان کرد: سه گروه در داخل می‌توانند این ضربه را به انقلاب بزنند؛ اول گروهی که دعوت به اختلاف کرده و نغمه وحدت‌شکن سر می‌دهند؛ گروه دوم کسانی هستند که فقط به فکر منافع شخصی خود هستند و به بقیه مسائل کاری ندارند و گروه سوم نیز افراد تندرو هستند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا  آیت‌الله مکارم شیرازی،  امروز ۲۴ بهمن‌ماه در ابتدای درس خارج خود در مسجد اعظم قم در سخنانی با اشاره به روایتی از پیامبر(ص) گفت: براساس این روایت، برترین مسلمان از نظر ایمان و اسلام کسی است که بقیه مسلمین از زبان و دست او در امان باشند؛ در اینجا زبان، مقدم شمرده شده است زیرا زبان منشأ خیلی از مشکلات و گناهان است.

وی افزود:  امروز در زمانی زندگی می‌کنیم که خیلی‌ها برای خیلی از افراد دیگر بدگویی می‌کنند و تهمت می‌زنند و پشت سر آنان غیبت می‌کنند.

این مرجع تقلید با بیان اینکه اسلام دینی اجتماعی است و دستورات بسیار زیبایی برای معاشرت با دیگران دارد، افزود: بدترین دشمنان ممکن را انسان می‌تواند با  اخلاق و دست گشاده و روی خوش رام کند؛ اسلام واقعاً دینی کامل و اجتماعی است که اگر عمل شود زندگی‌ها اصلاح خواهد شد.

آیت‌الله مکارم افزود: هزار و ۴۰۰ سال قبل برنامه نوشته شده ولی امروز ما از آن غافلیم و به همین علت دچار چه مشکلات عجیب و غریبی می‌شویم؛ گاهی می‌بینیم یک تصادف معمولی و ساده به علت نداشتن حسن خلق، منجر به قتل و خون‌ریزی و گاهی فروپاشی یک خانواده می‌شود.

وی همچنین با اشاره به مسائل روز و شعارهای برخی افراد تندرو در راهپیمایی ۲۲ بهمن با بیان اینکه انقلاب و اسلام توسط دشمنان از بین نخواهد رفت ولی ممکن است توسط دوستان ضربه بخورد و از بین برود، بیان کرد: سه گروه در داخل می‌توانند این ضربه را به انقلاب بزنند؛ اول گروهی که دعوت به اختلاف کرده و نغمه وحدت‌شکن سر می‌دهند؛ گروه دوم کسانی هستند که فقط به فکر منافع شخصی خود هستند و به بقیه مسائل کاری ندارند و گروه سوم نیز افراد تندرو هستند.

این مفسر قرآن اظهار کرد: افراد تندرو بر اثر تندروی از بدنه اکثریت مردم جدا شده و می‌توانند بیشتر مردم را از انقلاب جدا کنند در حالی که قرآن فرموده شما امت معتدل و میانه‌رو هستید.

این مرجع تقلید با اشاره به روایتی از امیرمؤمنان(ع) در نهج‌البلاغه گفت: ایشان فرمودند ما گروهی هستیم که در حد وسطیم، کندروان که عقب افتاده‌اند باید خودشان را به ما برسانند و تندروها و غالیان نیز باید برگردند و همراه با ما شوند؛ آن‌هایی که تندروی می‌کنند علاقه‌مند به اسلام وانقلاب هستند، آدم‌های بدی نیستند ولی راه را اشتباه می‌روند و همین سبب می‌شود تا مردم از اسلام جدا شوند و ضرر سنگینی هم به ملت و کشور می‌زنند.

آیت‌الله مکارم تصریح کرد: بنده بارها با صراحت گفته‌ام که قمه‌زنان عاشقان امام حسین(ع) هستند ولی راه را اشتباه می‌روند و تندروها هم علاقه دارند ولی مسیر را درست تشخیص نداده‌اند؛ رهبر انقلاب قبل از ۲۲ بهمن با صراحت فرمودند که شعارهای اختلاف‌انگیز و شخصی ندهید ولی در همین راهپیمای قم عده‎ای چه شعارهایی دادند.

آیت‌الله مکارم‌شیرازی با بیان اینکه این تندروی‌ها خیلی ضرر دارد، اظهار کرد: خطری از ناحیه دشمن بیرونی انقلاب را تهدید نمی‌کند؛ ۴۰ سال گذشت و هر توطئه و نقشه‌ای داشتند نتوانستند ولی خطر از داخل وجود دارد و از ناحیه همین سه گروه است.

این مفسر قرآن با ابراز امیدواری به اینکه انقلابی که نتیجه و ثمره خون صدها هزار شهید و جانفشانی است را بتوانیم حفظ کرده و تا ظهور حضرت حجت(عج) آن را به ایشان تحویل دهیم، گفت: این مسئله نیازمند هوشیاری و اجرای دستورات اسلامی است.

Share