آغاز پروژه‌ بدون مطالعات زیست‌محیطی ممنوع است | حق آیندگان را امروز مصرف کرده‌ایم

رئیس سازمان محیط زیست کشور گفت: اگر در کارها استراتژی نداشته باشیم با مشکلات جدی روبرو خواهیم شد و ما اجازه نخوایم داد به بهانه توسعه، حقوق مردم با نابودی محیط زیست نادیده گرفته شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از مهر، عیسی کلانتری روز پنجشنبه در جلسه شورای توسعه و برنامه ریزی استان قزوین که در محل استانداری برگزار شد، اظهار کرد: اگر در کارها استراتژی نداشته باشبم در آینده دچار چالش و مشکل می شویم لذا لازم است استراتژی را بپذیریم و بر اساس آن پیش برویم تا هم محیط زیست آسیب نبیند و هم مشکلی نداشته باشیم.

وی اضافه کرد: وقتی اصول را مبنای کار قرار دهیم مشکلی نخواهیم داشت و هم اشتغال ایجاد شده و هم طرحها اجرا می شود و در کنار آن محیط زیست سالم می ماند.

کلانتری بیان کرد: چهل سال آب را آلوده کردیم، تالابها را خشک کردیم، ریزگرد راه انداختیم، آبهای زیرزمینی را مصرف کردیم و باید اذعان کنیم عملکرد زیست محیطی ما مطلوب نبوده و بایدبپذیریم وقتی توسعه پایدار را کنار می گذاریم باید مشکلات را تحمل کنیم.

رئیس سازمان محیط زیست کشور یادآورشد: هیچ پروژه ای بدون مطالعات زیست محیطی نباید اجرا شود و در گذشته خیلی از تصمیماتی که گرفته اند علمی نبوده از جمله جاده الموت به تنکابن را آقایان دولت قبل آغاز کردند و امروز ادامه آن مشکل دارد.

وی اظهارداشت: رئیس جمهور دستور دادند ۲۵۶ پروزه را دوباره مطالعه کنیم که حدود ۲۲۶ میلیون دلار و بیش از ۶۴ هزار میلیارد تومان درآنها سرمایه گذاری شده و میتواند صدها هزار شغل را ایجاد کند اما برخی از آنها اگر اجرا شود محیط زیست را نابود می کند.

کلانتری گفت: توسعه پایدار چیز پیچیده ای نیست تنها باید به چند موضوع توجه داشته باشید و کاری کنید که توجیه اقتصادی داشته باشد، نظم اجتماعی و محیط زیست را نابود نکند و سرمایه نسل آینده را از بین نبرد و با رعایت همین موارد می توانید توسعه پایدار را محقق کنید.

وی اظهارداشت: نسل های آینده هم حق دارند زندگی کنند و ما باید محیط زیست را برای آیندگان حفظ کنیم و بدانید همه ما در این سازمان دنبال آن هستیم تا مشکلات مردم حل شود اما امروز از عملکرد محیط زیست نمی توانیم دفاع کنیم.

رئیس سازمان محیط زیست کشور تصریح کرد: نمی توان به تخریب محیط زیست بی تفاوت بود، در فصل زمستان نباید نیروگاهها از سوخت مازوت استفاده کنند اما چون روزانه ۴۴۰ هزار بشکه مازوت در پالایشگاههای کشور تولید می شود باید جایی آن را مصرف کنند و در این زمینه باید از وزیر نفت تشکر کرد که با از خود گذشتگی کمک کردند تا سوخت ۱۲ نیروگاه از مازوت به گاز تبدیل شود.

وی اظهارداشت: زندگی مردم را ما باید سامان دهیم و از محیط زیست دفاع کنیم البته باید مراقب باشیم تا کارشکنی هم نشود وقتی مجلس تصویب کرده ما موظفیم در حداکثر دو ماه جواب استعلام های زیست محیطی شما را بدهیم و اگر در این مدت جواب ندادیم شما اجازه دارید بدون توجه به محیط زیست طرح خود را اجرا کنید.

کلانتری یادآورشد: اجازه نمی دهیم بدون مطالعه با ساخت جاده و راه آهن و کارخانه، جنگل ها و تالابها را نابود کنید و اگر قرار است جنگلهای هیرکانی با ساخت جاده ای نابود شود اجازه نخواهیم داد چون این میراث متعلق به آیندگان است وما وظیفه داریم جلوی توسعه غلط در کشور را بگیریم.

وی بیان کرد: حق نداریم اشتباهات عسلویه را در مکران تکرار کنیم، وقتی می گویبم صنایع آب بر در مناطق کم آب نباشد می توان جای دیگر این طرح را اجرا کرد.

راه برای توسعه باز است

معاون رئیس جمهورافزود: راه برای توسعه در کشور باز و هموار است اما نباید اجازه دهیم به بهانه توسعه حقوق مردم نادیده گرفته شود ما باید زیستگاهها و مناطق حفاظت شده را در اختیار مردم قرار دهیم و فقط آنجا شکارچی نرود زیرا محیط زیست متعلق به همه ایرانیان و نسل های بعدی است که باید در این سرزمین بدنیا آمده و زندگی کنند و انصاف نیست آب شیرین را تمام کنیم و سرزمینی خشک را تحویل دیگران دهیم.

وی اظهارداشت: بر اساس اصول کنوانسیون جهانی حداکثر می توانیم ۴۰ درصد از آب های تجدیدپذیر را استفاده کنیم که ما در سال جاری ۱۲۰ درصد آن را مصرف کردیم و در شرایطی که ۷۰ میلیارد مترمکعب ذخیره آبی داشتیم بیش از ۹۴ میلیارد مترمکعب را مصرف کردیم که نگران کننده است.

کلانتری اضافه کرد: ساخت سد هم خوب است و هم بد اما باید مراقب باشیم آن را در جای مناسب بسازیم، امروز چرا باید میزان بهره وری انرژی در کشور ما بعد از روسیه در ردیف پایین ترین کشورها باشد و کمترین بازدهی انرژی را داشته باشیم در حالی که دولت پذیرفته ۴ درصد مصرف انرژی پایه با رشد هشت درصدی کم شود و ما ۷۲ میلیون تن کربن را کاهش دهیم اما بر اساس برنامه ششم توسعه و دستور رهبری باید تا ۷۳۲ میلیون تن کاهش کربن می داشتیم اما این امر  هم محقق نشده است.

هر صنعتی بخواهد توسعه پیدا کند با رعایت محیط زیست بلامانع است

کلانتری در ادامه گفت: از نظر ما در محیط زیست هر صنعتی که بخواهد توسعه پیدا کند، هر جاده، راه آهن و بندری که می خواهد ساخته شود اگر ضوابط محیط زیست را رعایت کند بلامانع است اما بدون ضابطه نمی توان هر کاری کرد.

وی اضافه کرد: نیروگاه شیهد رجایی اگر در شرق تهران ساخته شده بود هیچ آلایندگی نداشت اما چون در غرب ساخته شده به دلیل شرایط آب و هوایی اگر از مازوت استفاده کند حدود ۲۰ درصد آلایندگی هوای تهران و کرج را موجب می شود و امروز که سوختش به گاز تغییر یافته از این مشکل رها شده ایم.

رئیس سازمان محیط زیست کشور بیان کرد: وقتی از ۲۰۰ میلیارد مترمکعب آب شیرین کشور ما بیش از ۱۸۰ میلیارد مترمکعب را مصرف کرده ایم و در مدت هشت سال بیش از ۲۵۰ میلیارد مترمکعب اضافه برداشت داریم باید آیندگان ما را بازخواست کنند که با نعمت های خدادادی چه کردیم.

کلانتری اظهارداشت: در زمان ریاست جمهوری آقای رفسنجانی سالانه ۲.۵ میلیارد مترمکعب اضافه مصرف داشتیم، در زمان خاتمی هشت میلیارد و ۲۰۰ میلیون مترمکعب؛ در زمان احمدی نژاد ۹.۵ میلیارد مترمکعب و در ۵ سال دوره آقای روحانی بیش از ۸ میلیارد مترمکعب اضافه برداشت آب داریم و حق آیندگان را امروز مصرف کرده ایم.

هندوانه آب بر نیست/ تولید گوشت قرمز آب بر است

رئیس سازمان محیط زیست کشور اظهارداشت: برای تولید یک کیلو هندوانه ۴۰ کیلوگرم آب مصرف می شود در حالی که برای تولید یک کیلو گوشت قرمز ۱۵ هزار کیلو آب مصرف می کنیم و در واقع برای یک میلیون تن گوشت قرمز سالانه ۱۵ میلیارد مترمکعب آب مصرف می شود و با این روش قرار نیست هر چیزی را هوس کردیم تولید کنیم و آیندگان دچار بحران شوند.

وی اضافه کرد: هر چیزی اصولی دارد و نمی توان هر جا دلمان خواست جاده و راه آهن، بندر و کارخانه و دامداری بسازیم و اگر یک نماینده خواست به منطقه خودش رسیدگی کند جاده ای بسازد که مطالعه زیست محیطی نداشته باشد و آیندگان را دچار چالش و بحران کند.

کلانتری اضافه کرد: ما در محیط زیست باید جوابگوی آیندگان باشیم و نگذاریم صنایع آلاینده و کارخانه های فولاد قدیمی و فرسوده وارد کشور شود و آبهای ما را نابود کند در حالی که می توانیم صنایع های تک و کم آب را در کشور توسعه دهیم.

وی در خصوص تولید زباله هم گفت: هر ایرانی روزانه ۸۰۰ گرم زباله تولید می کند در حالی که اگر الگوهای مصرف رعایت شود می توانیم این وضعیت را ساماندهی و مدیریت کنیم.

کلانتری در خصوص وضعیت جاده های استان قزوین اظهارداشت: خوشبختانه تمیزترین جاده های کشور در قزوین قرار دارد و وضعیت زباله های کنار جاده در استان شما بسیار کم و آلودگی بسیار پایین است و این ظرفیت را دارید که بعنوان تمیزترین استان کشور از نظر زباله و محیط زیست معرفی شوید.

وی اظهارداشت: مسائل مطرح شده از سوی نمایندگان و استاندارمحترم در خصوص جاده های قزون به تنکابن و رحیم آباد به استان گیلان را بررسی می کنیم و هرجا که مشکل با اصلاحی رفع شدنی بود همکاری می کنیم.

رئیس سازمان محیط زیست کشور اضافه کرد: عملکرد استان در بخش زباله و پسماند خوب بوده اما انتظار داریم در بخش آب هم عملکرد بهتری داشته باشید و از اضافه برداشت چاههای مجاز هم جلوگیری کنید.

وی گفت: بیش از ۳۵۰ هزارحلقه چاه غیرمجاز در کشور داریم که مصرف آنها بالغ بر ۷.۵ میلیارد مترمکعب است در حالی که برداشت اضافه از چاههای مجاز کشور از ۸ میلیارد و ۸۰۰ میلیون مترمکعب هم فرارتر رفته است.

معاون رئیس جمهور بیان کرد: محیط زیست در خدمت مردم، دولت و آیندگان است و به توسعه در چارچوب ضوابط اهمیت می دهیم اما می خواهیم ثروت های کشور برای نسل های آینده هم باقی بماند.

Share