نماینده سراوان بدون هماهنگی آمده بود|درازهی با خودروی لکسوس بر می‌گردد

یک مقام مسئول در گمرک با بیان اینکه، نماینده سروان بدون هماهنگی به ملاقات رئیس گمرک رفته بود، گفت: مجموع حضور درازهی در محوطه گمرک فقط ۱۲ دقیقه بوده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا در روزهای اخیر مشاجره لفظی درازهی نماینده سروان و بهنیا کارمند انتظامات گمرک بازتابهای گسترده ای در رسانه ها داشته است. در ادامه مصاحبه یکی از مسئولان روابط عمومی گمرک با برنامه پارک شهر قابل مشاهده است.

چرا گمرک موضع گیری نمی کند ؟ آیا این سکوت برای این است که همه جوانب بررسی شود و یا اگر مایل هستید یک مقداری صریح بگویید که تحت فشار هستید؟

احمد خانی: آقای حسینی  همین طور است! چون موضوعی که اتفاق افتاد بازتاب خیلی گسترده ای داشته از شبکه های اجتماعی شروع شد و بعدا خبرگزاری ها و مجموعه های صدا و سیما که شما هم درون مجموعه هستید پوشش گسترده ای دادند و ما سعی کردیم در ابتدای امر موضوع و جوانب آن را از همه ی جهات بررسی شود و گزارشات رسمی را به ما بدهند تا بعدا بتوانیم بحث و موضع گیری ای که می کنیم در چارچوب همان اتفاقی باشد که در آنجا افتاده.

مجری: قبول دارید که این سکوت به شایعه دامن می زند ؟

خانی: البته سکوت به خاطر اهمیت موضوع و فراگیری آن است. بحث هایی که مطرح می شود قطعا  آقای  میر اشرافی (رئیس کل گمرک ایران ) و وزیر محترم اقتصاد (جناب آقای دکتر دژ پسند ) حساسیت هایی که نسبت به موضوع داشتند که موضوع کاملا دقیق و در چارچوب بررسی شود.

حسینی ( مجری ) : من حرفتان را قبول دارم. ولی در علم ارتباطات می گویند که سکوت هر چه بیشتر باشد، دامنه شایعات و شدت آن بیشتر می شود. کما این که الآن هم همین اتفاق افتاده است.

خانی: بله ! تقریبا می شود گفت که این جوری است ولی خب رسانه ها آنقدر قدرت نفوذ دارند که می توانند واقعیت ها را در زمانی که دستگاه ها مجبور هستند سکوت کنند هم در واقع این ها را دریافت بکنند و منتشر بکنند.

اتفاقی که در گمرک افتاده در ساختمان مرکزی واقع در خیابان شهید بهشتی بوده که آن فردی که فیلمبرداری کرده و آن کسی که برخورد شدید با نماینده مردم سراوان داشته ارباب رجوع گمرک بوده و اگر شما هم همین الآن به گمرک تشریف ببرید یک تعدادی ارباب رجوع ایستادند تا ساعات کاری شروع شود.

مجری: آقای بهنیا الآن به مرخصی اجباری فرستاده شده اند؟

خانی: آقای به نیا چون من چهارشنبه در همان ساختمان بودم، در محل کارشان انجام وظیفه می کردند به خاطر اینکه مراجعات خیلی زیادی از طرف رسانه ها و مردم داشتند مجبور شدند که ساعاتی را در طبقه بالایی ساختمان حضور داشته باشند.

مجری: یعنی پس مرخصی نیستند و خیلی کم در انظار هستند.

خانی: عرض کردم که در واقع در رابطه با اتفاقی که افتاد و مشاجره لفظی  نماینده سروان و فیلمی که منتشر شد ما در اولین مرحله در اطلاعیه رسمی گمرک ایران اظهار تاسف کردیم از اتفاقی که افتاد و از مردم شریف ایران به ویژه مردم سراوان هم به دلیل آسیبی که به مواضع اخلاقی وارد شد عذر خواهی کردیم. خب به دلیل اتفاقی که افتاد مسئولان گمرک جمهوری اسلامی هم تلاششان این است که از وقوع اتفاقا مشابه جلوگیری شود و در مرحله بعدی موضوع در مجموعه نظارتی گمرو پیگیری شود و ان شاء الله نتایجش هم به زودی به اطلاع مردم شریف ایران خواهیم رساند.

مجری: روزنامه جمهوری اسلامی مصاحبه ای کرده با آقای محمد قسیم عثمانی نماینده اهل سنت مجلس و از قول ایشان تیتر زده که برخورد با نماینده سراوان ربطی به قومیت و مذهبش نداشت و ایشان توضیحات دیگری هم درباره جلسه غیرعلنی دادند. از جمله از قول ایشان نوشتند که در جلسه غیرعلنی مجلس نگذاشتند وزیر اقتصاد کلمه ای سخن بگوید و نماینده پانزده دقیقه صحبت کرد و اما وزیر که بالاترین مقام آن مجموعه است حتی یک دقیقه هم اجازه سخن گفتن پیدا نکرد و این خیلی ظالمانه است و نباید از قدرت خود چنین استفاده ای بکنیم. از قول آقای محمد قسیم عثمانی نوشته شده که این اتفاق نشان داد که نمایندگان مجلس به موضوعات و دغدغه های مردم حساسیتی ندارند و این خطر است. الان در واقع چه اتفاقی دارد می افتد؟ یعنی فعلا این سکوت مفهومش این است که بررسی شود و به نتیجه ای برسد ؟ چون مجلس گفته که پرونده این موضوع در مجلس بسته شده است.

خانی: من بحث مجلس را ورود نمی کنم به خاطر اینکه نمایندگان محترم خودشان قطعا موضوع را بررسی می کنند و فیلم ها کامل ان اتفاق به مجلس شورای اسلامی و وزارت اقتصاد، ریاست جمهوری قرار داده شده است.

مجری : آن فیلم چند دقیقه است ؟

خانی: آن فیلمی که من خودم دیدم از لحظه ای که نماینده سراوان در واقع با خودرو وارد محوطه ورودی پارکینگ به گمرک می شود تا لحظه ای که از آن جا خارج می شود، حدودا مجموع حضور ایشان بیشتر از دوازده دقیقه نبوده است.

مجری: بعد ایشان گفته که ظاهرا ملاقاتی با رییس گمرک داشتند. آیا شما این را تایید می کنید؟ یعنی دفتر ایشان مطلع بوده که این نماینده مجلس به آنجا برای قرار کاری رفته و یا نه ایشان همین طوری آمدند ؟

خانی: ما در واقع در این مرحله همه دفاتر رسمی ما در حال بررسی این موضوع هستند که موضوع از چه قراری بوده است.

حسینی: آقای احمد خانی ! این که از دفتر رئیس کل گمرک بپرسیم که ایشان قرار بوده بیایند یا نه که کار سختی نیست؟

احمد خانی: گزارش رسمی حتما به زودی نهایی می شود  و ما این را رسما اعلام می کنیم منتهی گزارش غیر رسمی من تاکیدم بر اینه که گزارش غیر رسمی که من خودم پیگیر بودم و در واقع از متولی این موضوع پرسیدم به ما اعلام کردند که در واقع ایشان هماهنگی های قبلی را نداشته است.

مجری: باز دوباره در فضای غیر رسمی صحبتی هست که ایشان اول با یک خودروی لوکس راه به پارکینگ پیدا نمی کنند و بعد با خودرویی که مجلس در اختیارشان قرار داده به پارکینگ وارد می شوند. چون در ویدیوها عکساش هست و این را هم  می خواهم از شما بپرسم که آیا این درست است ؟ که ایشان اول با لکسوس آمدند و بعد با پرشیا !

خانی: خدمتتان عرض شود که خب ! ما تنها مدرکی که داریم که بهترین سند است فیلم است که خوش بختانه ساختمان های دولتی به دوربین های مدار بسته  مجهز هستند و محوطه بیرونی ساختمان گمرک و پارکینگ خودرو به این سیستم مجهز هست. نماینده سراوان طبق چیزی که در فیلم نشان داده می شود با یک خودروی لکسوس شاصی بلند آبی در واقع به قسمت وردی پارکینگ گمرک مراجعه می کند . پس از حالا نهایتا چیزی که در فیلن مشاهده می شود هفت دقیقه ای که داخل خودرو بودند ، این اتفاق در قسمت درب ورودی ساختمان گمرک افتاده نهایتا با همان خودرو هم بر می گردند و این خودروی پرشیا که اعلام شده که این صحت ندارد و بلکه همان خودروی لکسوس شاسی بلند آبی بر می گردند.

مجری: بعد ایشان در خودروی لکسوس راننده بودند یا سرنشین؟

خانی: طبق اعلام غیر رسمی به ما گفتند که راننده خودرو همان فردی بوده که همراه ایشان بوده است.

مجری: منظورتان همان وارد کننده خودرو ، آقای حاجب است؟

خانی: البته بحث وارد کننده مسائل مختلفی درباره فردی که همراه ایشان بوده مطرح شده. ما در حال بررسی هستیم دفاتر نظارتی گمرک در حال بررسی است و من همینجا اعلام می کنم که سازمان های نظارتی هم به این موضوع ورود کردند به دلیل حساسیت و احترامی که به  افکار عمومی می گذارند . منتهی این فرد چه اختیاری داشته درباره این موضوعی که پیگیری می کرده ، ما در حال بررسی این موضوع هستیم که توضیحات پرونده ایشان را به اطلاع برسانیم.

مجری: فکر می کنید که این بررسی ها کی به اتمام برسد که حداقل ما یک موضع گیری رسمی و یا بیانیه رسمی گمرک منتشر می کند ؟

خانی: ما در تلاش هستیم که ان شاءالله تا یکی دو روز آینده این گزارش توسط دفتار نظارتی گمرک و مجموعه بازرسی گمرک جمع بندی می شود.

یکی از مهمترین ابهامات در خصوص حضور نماینده سروان در گمرک دلیل حضور و موضوع ملاقات وی با رئیس گمرک بوده است. حالا باید منتظر ماند تا دستگاههای نظارتی در خصوص ابهام مربوط به تمدید ضمانت نامه ها موضع گیری رسمی خود را اعلام کنند.

Share