کتک زدن و ضرب و شتم بیماران در برخی از مراکز ترک اعتیاد گیلان

مدیرکل بهزیستی گیلان با اشاره به اینکه ۵۷ مرکز اقامتی میان‌مدت و ۲ مرکز اقامتی بلندمدت ترک اعتیاد در این استان وجود دارد گفت:‌ عملکرد این مراکز به شدت کنترل می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از تسنیم، محمدرضا پارسی اظهار داشت:‌ در حال حاضر ۵۷ مرکز اقامتی میان‌ مدت و ۲ مرکز اقامتی بلندمدت ترک اعتیاد در استان گیلان مشغول فعالیت هستند که بهزیستی بر نحوه عملکرد آنان نظارت مستمر و دقیقی دارد.

مدیرکل بهزیستی گیلان اولویت مبارزه با مواد مخدر را اجرای برنامه‌های پیشگیرانه دانست و عنوان کرد: معضل اعتیاد به مصرف انواع مواد مخدر سنتی و صنعتی همانند دیابت و فشار خون یک بیماری پیش‌رونده و مزمن است که امکان ابتلاء مجدد افرد بهبود یافته در آن وجود دارد.

پارسی تنوع بخشی در ارائه خدمات درمانی برای معتادان را مورد متذکر شد و گفت: در راستای تناسب خدمات درمانی برای انواع بیماران، درمان‌های سرپایی برای افراد شاغل و درمان‌های جایگزین با مصرف متادون برای کسانی که درجه اعتیاد آنان شدید است در دستور کار قرار گرفته است.

وی از وجود ۵۷ مرکز اقامتی میان‌مدت و ۲ مرکز اقامتی بلندمدت ترک اعتیاد در سطح استان گیلان خبر داد و تصریح کرد: طبق آمارهای موجود سال گذشته بالغ بر ۲۸ هزار نفر در گیلان از خدمات متنوع درمانی و توانبخشی مراکز سرپایی و یا اقامتی ترک اعتیاد استان استفاده کردند.

مدیرکل بهزیستی گیلان با بیان اینکه تعداد مراکز ترک اعتیاد گیلان متناسب با نیازهای استان است ابراز داشت: بر اساس گزارشاتی که اخیراً اعلام شد گیلان در رده چهار استانی قرار دارد که طرح درمان معتادان متجاهر با مشارکت حوزه دادستانی به نحو مطلوبی در آن اجرایی شده است.

پارسی با اشاره به اینکه ۱۹ مرکز اقامتی ترک اعتیاد در سطح شهرستان رشت وجود دارد اظهار داشت: با توجه به همکاری‌های خوبی که بین بهزیستی استان گیلان و مراکز اقامتی درمان معتادان شکل گرفته مشکل نحوه اعزام بیماران به مراکز درمانی ترک اعتیاد به مقدار زیادی رفع شده است.

وی کتک زدن و ضرب و شتم بیماران در برخی از مراکز ترک اعتیاد گیلان را مورد تأیید قرار داد و بیان داشت: البته این موضوع با توجه به اعطای مجوز ایجاد مراکز ترک اعتیاد به افراد متخصص و با نظارت‌های دقیقی که بهزیستی گیلان انجام می‌دهد به نحو بسیار زیادی کاهش پیدا کرده است.

مدیرکل بهزیستی گیلان با تأکید بر اینکه اطلاع دقیقی از تعداد مراکز ترک اعتیاد غیرمجاز گیلان در دست نیست عنوان کرد:‌ در راستایی شناسایی و معرفی این‌گونه مراکز فاقد صلاحیت عملکرد نیروی انتظامی استان گیلان و مردم به نحو بسیار شایسته‌ای می‌توانند مؤثر واقع شود.

پارسی سطح ارائه خدمات درمانی کمپ‌ها و مراکز درمانی ترک اعتیاد گیلان را مطلوب ارزیابی کرد و ابراز داشت: با توجه به اینکه مراکز اقامتی بلندمدت ترک اعتیاد گیلان به‌عنوان یکی از مراکز موفق کشوری شناخته شده‌اند به همین علت دوره‌های آموزش سراسری در این استان برگزار می‌شود.

Share