قانون نظارت بر انتخابات شوراها تغییر می‌کند+ جزئیات

محمد محمودی شاه‌نشین، عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی از تغییر قانون انتخابات شوراها خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، محمد محمودی شاه‌نشین، عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه پس از برگزاری پنجمین دوره انتخابات شورای اسلامی شهر و روستا، آسیب‌شناسی درباره قانون و نحوه برگزاری این انتخابات انجام شد، گفت: جمع‌بندی این آسیب‌شناسی در قالب طرحی به مجلس ارائه شد که در کمیسیون نیز مصوب شد و در نوبت بررسی در صحن پارلمان قرار گرفت.

وی با بیان اینکه در این طرح برخی از قانون انتخابات اصلاح یا مواردی به آن اضافه شده است، ادامه داد: در این طرح پیشنهاد شده نظارت بر انتخابات شوراها از سوی مجلس به شورایی [متشکل از] ۹ تا ۱۱ نفر بیرون از مجلس سپرده شود.

نماینده مردم شهریار و شهر قدس در مجلس تصریح کرد: پیشنهاد شده اعضای این شورا برای نظارت بر انتخابات شوراها متشکل از یک قاضی با رتبه بالای ۱۰ با پیشنهاد رئیس قوه قضائیه، نماینده وزارت کشور، نماینده شورای نگهبان و نهادهای ذی‌ربط باشند.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس با ابراز اینکه در طرح ارائه‌شده پیشنهاد شده تا نمایندگان در شورایی که تشکیل می‌شود حضور نداشته باشند، اضافه کرد: پیشنهاد شده که کمیسیون‌ها مانند شوراها و کمیسیون اصل ۹۰ از خارج مجلس افرادی به‌مانند استاندارانی را که تجربه برگزاری انتخابات را داشتند با بررسی صلاحیت آنها چند برابر ظرفیت به صحن علنی معرفی کنند تا با رأی نمایندگان برای عضویت در شورایی که تشکیل می‌شود، معرفی کنند.

محمودی شاه‌نشین اظهار داشت: در طرحی که تدوین شد، مقرر شده متناظر با  شورای مرکزی که تشکیل می‌شود، شوراها نیز در استان‌ها تشکیل شوند و به بررسی صلاحیت کاندیدهای انتخابات شوراها بپردازند.

Share