وقف مظهر مردانگی و جوانمردی است | لشت نشاء هیچگاه از موقوفه بیرون نخواهد آمد

علیزاده با اشاره به اینکه بعد از انقلاب اسلامی ۳۹۳ مورد وقف ثبت شده است، افزود: از این تعداد در ۲۹۰ مورد در دهه ۹۰ ثبت شده و امسال نیز ۱۵ مورد ثبت جدید داشتیم.

اختصاصی پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا حجت‌الاسلام ستار علیزاده در جمع اصحاب رسانه با بیان اینکه وقف مظهر مردانگی و جوانمردی است، گفت: وقف انفاق بی‌منت است و در واقع آغاز کمال و تعالی انسانی است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان گیلان در ادامه وقف را اقدام انقلابی واقفین عنوان کرد و با تاکید بر فرهنگ سازی در زمینه وقف افزود: وقف باعث تند کردن چرخ اقتصاد کشور می شود و به جامعه کمک بسیاری می‌کند.

علیزاده شعار امسال هفته وقف را حمایت از کالای ایرانی عنوان کرد و گفت: همانطور که حمایت از کالای ایرانی باعث آرامش جامعه می‌شود، وقف نیز آرامش‌بخش جامعه است.

وی با بیان اینکه رسانه ها نقش بسزایی در ترویج فرهنگ وقف دارند، اظهار کرد: برای ترویج وقف باید ذهن مردم به‌ سوی وقف و موقوفات جدید متناسب با نیاز روز جامعه سوق داده شود و در این کار رسانه‌ها نقش به سزایی دارند.

مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان گیلان با اشاره به وجود ۹۴۱ بقعه متبرکه در گیلان، اظهار کرد: در ایام مختلف سال طرح‌های زیادی در بقاع متبرکه با توجه به ظرفیت‌های آنها برگزار می‌شود و بیش از چهار میلیون نفر در این طرح‌ها شرکت داشتند.

علیزاده با اشاره به اینکه بعد از انقلاب اسلامی ۳۹۳ مورد وقف ثبت شده است، افزود: از این تعداد در ۲۹۰ مورد در دهه ۹۰ ثبت شده و امسال نیز ۱۵ مورد ثبت جدید داشتیم.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان گیلان با بیان اینکه در سال ۹۷ بیش از یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان در برنامه‌های مختلف اوقاف گیلان هزینه شده است، گفت: در دهه وقف ۵۰ نشست صنفی و مجموعاً ۲۱۵ برنامه در استان برگزار می‌شود.

وی با اشاره اینکه امسال در طرح مودت، ۴۴ میلیارد تومان کمک غیر نقدی توسط مردم گیلان انجام شد‌ که نسبت به سال گذشته حدوداً دو برابر شده است، خاطرنشان کرد: این مبلغ سال گذشته ۲۸ میلیارد تومان بود.

علیزاده با بیان اینکه ۳۷۸ پروژه عمرانی از سال ۸۸ تاکنون توسط اداره کل اوقاف استان گیلان انجام شده است، خاطرنشان کرد: برای تکمیل ساخت بقعه امام‌زاده اسحاق شهرستان شفت و بقعه خواهر امام به ۱۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز داریم.

وی ادامه داد: اگرچه چهل درصد نذورات مردم در بخش عمرانی استفاده می‌شود اما برای تکمیل این بقاع نیاز به اعتبار ملی داریم.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان گیلان با بیان اینکه مانع توسعه لشت نشا موقوفه بودن آن نیست گفت: مشکل لشت نشاء حل‌شده است. لشت نشاء هیچگاه از موقوفه بیرون نخواهد آمد و از علل عدم توسعه لشت نشاء پرداخت نکردن حق‌وحقوق موقوفه است.

علیزاده با اشاره به اینکه اداره کل اوقاف و امورخیریه از ادارات جوان استان گیلان محسوب می‌شود، گفت: در حوزه معاونت توسعه ۱۲۲ نفر کارمند دارد که میانگین سن مدیران ۴۱سال است و از ادارات کل جوان محسوب میشود.

وی با بیان اینکه طبق پژوهش های مجلس شورای اسلامی ۶۲ درصد از مردم در مورد وقف آگاهی دارند گفت: با کمک رسانه ها امید داریم این رقم به ۱۰۰ درصد برسد.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان در پایان از مطالبه بیش از ۶ میلیاردی این اداره از سایر دستگاه‌های اجرایی خبرداد.

Share