قانون ارائه خدمات به بیماران خاص در مجلس به تصویب رسید

دبیر کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت:‌ پس از گذشت ۳۸ سال سرانجام قانون حمایت و ارائه خدمات به بیماران خاص در مجلس به تصویب نمایندگان رسید.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از تسنیم، منوچهر جمالی اظهار داشت:‌ پس از گذشت حدود ۳۸ سال سرانجام قانون حمایت از ارائه خدمات درمانی به بیماران خاص از جمله بیماران تالاسمی، هموفیلی،‌ ام‌ اس،‌ ای بی و بیماران دیابتی در مجلس به تصویب نمایندگان رسید.

دبیر کمیسیون بهداشت و درمان مجلس عنوان کرد: در ۳۸سال اخیر ساز و کار فراگیر و دقیقی برای حمایت از بیماران خاص در کشور وجود نداشت و برخی از امور این دست از بیماران توسط ستادی که در وزارت بهداشت و درمان و دانشگاه‌های علوم پزشکی ایجاد شده بود انجام می‌شد.

جمالی از تشکیل کارگروه تخصصی حمایت از بیماران کلیوی در کمیسیون بهداشت و درمان مجلس سخن گفت و تصریح کرد: با تلاش‌ها و اقدامات این کارگروه تخصصی و با انجام رایزنی‌های گسترده سرانجام قانون حمایت و پوشش درمانی بیماران خاص در کشور به تصویب نمایندگان مجلس رسید.

وی با بیان اینکه به موجب این قانون اعتبارات خوبی برای حمایت از بیماران خاص در اختیار وزارت بهداشت و درمان قرار می‌گیرد خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه در فصل تدوین بودجه قرار داریم وزارت بهداشت و درمان باید رایزنی‌ها جهت تخصیص منابع بیشتر به این حوزه را با جدیت انجام دهد.

نماینده مردم رودبار در مجلس با قدردانی از خدمات بی‌شائبه انجمن‌‌های خیریه حمایت از بیماران کلیوی ابراز داشت: امیدواریم با اقدامات مثبتی که در مجموعه قوای مقننه و مجریه انجام شده است بودجه و اعتبارات مناسبی به این نهادهای خیریه از جمله انجمن‌های حمایت از بیماران کلیوی اختصاص داده شود.

دبیر کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با اشاره به اینکه حمایت‌های انجام شده از بیماران کلیوی باید گسترده‌تر شود عنوان کرد: انجام رایگان عمل دیالیز در بیمارستان‌های دولتی،‌ پوشش‌های بیمه‌ای و برخی اقدامات دیگر از جمله حمایت‌های انجام شده دولت از بیماران کلیوی است.

جمالی از مشکلات عدیده و بدهکاری‌های بالا بیمارستان‌های دولتی استان گیلان خبر داد و اظهار داشت: بیمارستان‌ها و مراکز درمانی دولتی استان گیلان در حال حاضر با انبوهی از بدهی‌ها‌ و مطالبات پرداخت نشده کادر درمانی و پزشکی،‌ پیمانکاران و ادارات دولتی مواجه‌ هستند.

وی با تأکید بر اینکه باید برای حل مشکلات بیمارستان‌های دولتی گیلان فکری اساسی شود تصریح کرد: امیدواریم مجموعه دولت و وزارت بهداشت و درمان جهت رفع این دست از معضلات اقدامی جدی انجام دهند تا در امر خدمات‌رسانی به بیماران بیشتر از این‌ها اختلال وارد نشود.

Share