۵۳ انجمن کتابخانه در گیلان فعال است

پوریا قویدل، مسئول انجمن های اداره کل کتابخانه های عمومی گیلان گفت: ۵۳ انجمن کتابخانه عمومی با هدف ترویج فرهنگ مطالعه در شهرستان ها، شهرها و بخش های این استان فعال است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، مسئول انجمن های اداره کل کتابخانه های عمومی گیلان گفت: ۵۳ انجمن کتابخانه عمومی با هدف ترویج فرهنگ مطالعه در شهرستان ها، شهرها و بخش های این استان فعال است.

پوریا قویدل روز دوشنبه در جلسه انجمن کتابخانه های عمومی در فرمانداری آستارا افزود: باید از ظرفیت مردمی برای فرهنگ سازی مطالعه استفاده شود و دانش آموزان و دانشجویان در این حوزه نقش اصلی دارند.

وی بیان کرد: برخی شهرداران در پرداخت نیم درصد درآمد شهرداری ها به کتابخانه ها کوتاهی می کنند و باعث کندی برنامه های کتابخوانی و مطالعه در گیلان می شوند.

قویدل ادامه داد: بستر سازی مناسب برای فعالیت‌های فرهنگی نظیر افزایش مطالعه از الزامات مدیریت شهری است و چنانچه فرهنگ مطالعه در جامعه و بین جوانان ترویج شود، بسیاری از مشکلات اجتماعی و آسیب های فرهنگی رفع خواهد شد.

معاون سیاسی و اجتماعی فرماندار آستارا نیز در این جلسه گفت: کتابخوانی بر زندگانی بشر و توسعه همه جانبه کشور تاثیر مستقیم دارد و اداره کتابخانه های عمومی این شهرستان، باید طرح های کتابخوانی را در مدارس اجرا کند.

سامان ساسانیان افزود: طرح های جدید و ابتکاری باعث جذب مردم به کتابخوانی می شود و برای معرفی چهره فرهنگی آستارا به گردشگران داخلی و خارجی، باید کتاب های شاعران و نویسندگان این شهرستان در معرض دید قرار گیرد.

رئیس اداره کتابخانه های عمومی آستارا نیز در این جلسه از افزایش اعضای فعال کتابخانه ها از دو هزار و ۳۴۷ نفر در سال گذشته به دو هزار و ۴۴۸ نفر در سال جاری با اجرای طرح های ایستگاه مطالعه و کوله کتاب و امانت دادن ۲۴ هزار و ۵۸۷ نسخه کتاب به اعضا خبر داد.

آرزو عباس زاده گفت: توسعه کتابخانه دهیاری ویرمونی آستارا از دغدغه های اهالی کتاب است و امیدواریم مسئولان برای نصب تابلو و محوطه سازی کتابخانه اقدام کنند.

چهار باب کتابخانه آستارا یک هزار و ۵۰۰ متر مربع مساحت و دو هزار نفر عضو فعال دارد و ۴۵ هزار جلد کتاب با ۳۸ هزار عنوان در آنها موجود است.

Share