تزریق واکسن آنفلوانزا برای همه زائران اربعین ضروری نیست

معاون بهداشت وزارت بهداشت ضمن اعلام جزییات ارایه خدمات بهداشتی به زائران اربعین حسینی، گفت: تزریق واکسن آنفلوآنزا برای همه افراد شرکت کننده در راهپیمایی اربعین ضرورتی ندارد و فقط گروه‌های حساس می‌توانند از این واکسن استفاده کنند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، دکتر علیرضا رئیسی گفت: طبق روال سال‌های گذشته در خصوص حضور پرشور زائران و برگزاری راهپیمایی عظیم اربعین حسینی برنامه‌ریزی‌های لازم در حال انجام و پیگیری است و دانشگاه‌های علوم پزشکی اهواز، ایلام و کرمانشاه از ماه‌ها قبل در این زمینه فعالیت‌های خود را آغاز کرده‌اند.

معاون بهداشت وزارت بهداشت با اعلام اینکه رعایت بهداشت محیط از جمله اولویت‌ها برای ایام راهپیمایی اربعین حسینی است، افزود: هم مسیر زائران و هم اماکن اسکان این عزیزان باید از لحاظ بهداشت محیط دقیقا بررسی شود و در خصوص بیماری آنفلوآنزا که ممکن است در این گونه تجمعات دیده شود، تمهیدات لازم صورت گیرد.

رئیسی وضعیت بهداشتی مواکب را امری مهم خواند و افزود: موکب‌هایی که در مبادی مرزی راه‌اندازی می‌شوند، توسط کارشناسان بهداشت محیط به دقت نظارت خواهند شد.

وی گفت: همزمان با راهپیمایی اربعین حسینی با هماهنگی بین وزارت بهداشت و مرکز پزشکی حج و زیارت تیم‌های کارشناسی بهداشت محیط، مواکب طول مسیر در داخل کشور عراق و نحوه توزیع غذا و آب شرب را مورد نظارت قرار خواهند داد.

معاون بهداشت افزود: بازدید از آشپزخانه‌های مرکزی، کلرزنی تانکرهای آب آشامیدنی و ارائه آموزش‌های لازم به مسئولین مواکب از دیگر اقدامات کارشناسان بهداشت محیط خواهد بود.

وی با بیان اینکه همه کسانی که از پیاده‌روی اربعین باز می‌گردند توسط دستگاه‌های تب سنج از سوی کارشناسان بهداشت کنترل می‌شوند، گفت: چنانچه هموطنان برای درمان به بیمارستان نیاز داشته باشند، بیمارستان‌های تعیین شده آمادگی دارند تا بیماران را قبل از اینکه وارد استان‌های خود شوند از نظر ابتلا به بیماری مورد بررسی کامل قرار دهند.

رئیسی با اعلام اینکه تزریق واکسن آنفلوآنزا برای همه افراد شرکت کننده در راهپیمایی اربعین ضرورتی ندارد، گفت: فقط گروه‌های حساس شامل سالمندان، بیماران، زنان باردار و افرادی که مشکل خاصی دارند می‌توانند از این واکسن استفاده کنند.

Share