ارتفاع ۹۴ متری زباله در سراوان | دفن زباله بدون مطالعه بود

مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان با اشاره به اینکه امروز ارتفاع زباله های دفن شده در سراوان به بیش از ۹۴ متر میرسد، گفت: متاسفانه در گذشته دفن زباله در این منطقه بدون مطالعه انجام شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از مهر، قربانعلی محمدپور با اشاره به احداث سایت زباله سوز و تصفیه خانه شیرابه سروان، اظهارکرد: اداره کل محیط زیست استان گیلان به عنوان یک دستگاه نظارتی با جدیت این موضوع را پیگیری می کند.

وی به تذکرات داده شده از سوی این دستگاه به شهرداری رشت برای ساخت تصفیه خانه شیرابه محل دفن زباله نیز اشاره کرد و گفت: شهرداری رشت با عقد قرارداد با یک شرکت داخلی برای ساخت تصفیه خانه به روی شیرابه سروان، تأییدیه اولیه اداره کل حفاظت محیط زیست و آب و فاضلاب شهری از عملکرد این دستگاه دریافت کرده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان با اشاره به اینکه در ماه جاری در کنار محل دفن سابق در زمینی به وسعت ۷ هزار و ۵۰۰ متر مربع این دستگاه مستقر خواهد شد، گفت: این دستگاه با ظرفیت سه لیتر در ثانیه عمل کرده و در آینده نیز با پایش های مستمر توسط محیط زیست و در صورت موفقیت این ظرفیت به ۱۷ تا ۱۸ لیتر در ثانیه ارتقا خواهیم یافت.

وی در ادامه با تأکید براینکه امروز باید برای حل بسیاری از مسائل اجتماعی از توانمندی متخصصان داخلی استفاده شود، خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه تصفیه شیرابه‌ها یکی از سخت‌ترین و حساسترین فعالیت ها در دنیا است نمونه برداری‌ و تأییدیه اولیه به معنای پایان نظارت ها بر این موضوع نبوده بلکه با نصب این سایت نظارت ها به صورت مستمر انجام می شود.

محمدپور با اشاره به بجا ماندن فلزات سنگین بعداز تصفیه شیرابه ها، تصریح کرد: یکی از سخت‌ترین و پیچیده‌ترین کارها تصفیه شیرابه محل دفن زباله بوده که هزینه بر و بسیار سخت است. امروز متوجه شده ایم که به رغم تأکیدات مسئولان وقت و فعلی برنامه ها به سختی در این زمینه انجام می شود.

راه اندازی امحای پسماندهای ویژه در آینده نزدیک در رودبار

وی با بیان اینکه تصفیه شیرابه محل دفن همراه با ضایعات فلزات سنگین است که می تواند دارای دو نُرم استاندارد و بالاتر از استاندارد باشد، یادآورشد: در صورت استاندارد بودن ضایعات فلزات می توان از آن در قالب کارگاه‌های بلوک‌سازی، موزاییک‌سازی و سرامیک‌سازی بهره گیری شده که ایجاد اشتغال می شود در این غیرصورت اگر بالاتر از نُرم استاندارد باشد باید آن را برای بازیافت و امهای پسماندهای ویژه به استان های دیگر انتقال داد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان با اشاره به اینکه البته مدیریت پسماند استان به دنبال ایجاد کارگاه بازیافت و امحای پسماندهای ویژه در شهرستان رودبار هستیم، گفت: امروز بعداز سه دهه دفن زباله در سراوان ارتفاع زباله در این منطقه به بیش از ۹۴ متر می رسد.

وی با بیان اینکه شیرابه زباله‌های دفن شده در سراوان امروز به سمت زرجوب، گوهررود و تالاب و دریای خزر سرازیرشده است، خاطرنشان کرد: متاسفانه دفن در این منطقه در گذشته بدون هیچ مطالعه‌ای انجام شده است. این روند از سوی هیچ مسئول و فعال اجتماعی و محیط زیستی قابل قبول نیست.

محمدپور در ادامه با تأکید براینکه ایجاد کارگاه بازیافت و امحای پسماندهای ویژه در شهرستان رودبار کاملا مطالعاتی، علمی و دانشگاهی است، یادآورشد: تقریبا تمامی مراحل انجام شده و در آینده نزدیک شاهد اجرایی شدن این طرح در این شهرستان خواهیم بود.

هیچ طرح محیط زیستی در گیلان بدون مطالعه انجام نمی شود

وی تأکید کرد: با توجه به تجربیات گذشته دیگر هیچ اقدامی در حوزه مدیریت پسماند در استان گیلان بدون برنامه مطالعاتی و تحقیقی و پیوست های محیط زیستی اجرایی نخواهد شد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان با اشاره به اینکه از مهرماه سال گذشته برای بهبود وضعیت منطقه سراوان و حل ضربتی مشکلات مردم این منطقه در زمینه زباله براساس توافقات صورت گرفته قرار شد که شهرداری رشت با استفاده از شن ریزی پوششی بر روی زباله‌ها ایجاد کند، اظهارکرد: بر این اساس مقرر شد روزانه ۳۰ کامیون شن بر روی این زباله ها ریخته شود.

وی با بیان اینکه بر همین اساس با توجه به اینکه منابع شن و ماسه بستر رودخانه در استان به اتمام رسیده مجوز برداشت از معادن کوهی صادر شد که با عدم تمایل از سوی شهرداری رشت همراه شده است، تصریح کرد: شهرداری عدم مناسب بودن مصالح معادن کوهی و هزینه حمل و نقل را علت عدم تمایل برای بهره گیری از معادن اعلام کرده اند.

محمدپور با اشاره به اینکه در مدیریت پسماند چه در ساخت کارخانه کمپوست و چه تصفیه خانه و یا بهره گیری از زباله برای تهیه سوخت های هیدروکربنی و ریجکت های کمپوست نیازمند استفاده از تکنولوٰژی نوین هستیم، افزود: علاون بر بهره گیری از تکنولوژی های نوین تأمین اعتبار و منابع مالی نقش مهمی ایفا می کند.

وی برلزوم توجه و پیگیری و اهتمام نمایندگان استان گیلان در مجلس شورای اسلامی برای تأمین اعتبارات لازم برای سال آینده در زمینه مدیریت پسماند استان های شمالی به ویژه گیلان تأکید کرد و گفت: آموزش و فرهنگ سازی نیز نقش مهمی در کاهش تولید حجم زباله تأثیرگذار است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه در این میان نقش مشارکت های مردمی، آموزش و پرورش، مدارس، ائمه جماعات و دانشگاه ها بسیار مهم است، تصریح کرد: در سال گذشته اداره کل محیط زیست گیلان ۶ هزار و ۴۰۰ نفر ساعت آموزش برگزار شده است.

Share