۳۵۵ پروژه در بخش های آب و برق گیلان در دست اجراست

وزیر نیرو از در دست اجرا بودن ۳۵۵ پروژه این وزارتخانه در بخش های آب و برق در گیلان خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا دکتر رضا اردکانیان صبح امروز در سفر به گیلان و در حاشیه بهره‌برداری از نیروگاه برق آبی ۶.۳ مگاواتی سد آیت‌الله بهجت در گفتگو با خبرنگاران گفت : وزارت نیرو در استان گیلان، ۳۵۵ پروژه در دست اجرا دارد که از این تعداد ۳۰۹ پروژه در بخش آب و فاضلاب، ۲۶ پروژه در بخش تامین آب که به طور عمده سدها و شبکه ها هستند و نیز ۲۰ پروژه در بخش برق و انرژی است.

وی افزود: برای مجموع این پروژه ها، اعتباری بالغ بر شش هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان هزینه شده و یا در حال انجام است.

وزیر نیرو در تشریح برنامه های سفر به گیلان گفت: امروز علاوه بر برگزاری جلسات در گیلان، ۱۰ پروژه را در مناطق مختلف استان افتتاح می کنیم که شش پروژه در بخش برق و مابقی در بخش آب است.

به گفته دکتر اردکانیان، از جمله این پروژه ها، نیروگاه برق آبی ۶.۳ مگاواتی در منطقه شهربیجار است که حدود ۲۳ گیگابایت ساعت انرژی تولید خواهد کرد؛ سرمایه گذاری این نیروگاه برق آبی توسط بخش خصوصی انجام شده و نقش موثری در تقویت پایداری شبکه برق این منطقه دارد.

وی خاطرنشان کرد: همچنین در همین محل، عملیات اجرایی خط انتقال آب از خروجی سد به تصفیه خانه گیلان شروع شد که ۲ خط لوله پیش ساخته بتنی به طول شش و نیم کیلومتر است و نقش مهم آن کاهش آلودگی های احتمالی آب شرب در مسیر است.

وزیر نیرو اعتبار پیش بینی شده امسال برای این پروژه را حدود ۲۰ میلیارد تومان ذکر کرد و گفت: این پروژه به ۳۰ میلیارد تومان دیگر اعتبار نیاز دارد.

وی همچنین ابراز امیدواری کرد که وزارت نیرو بتواند از منابع دولتی و نیز با جلب بخش خصوصی و همچنین در صورت امکان با حمایت نمایندگان گیلان در مجلس شورای اسلامی، از سایر منابع از جمله صندوق توسعه ملی اعتبارات لازم را برای پروژه های این وزارتخانه در استان تامین کند.

وزیر نیرو با بیان اینکه گیلان از پرباران ترین استان های کشور است، افزود: برنامه داریم تا با احداث آب بندان ها، سدهای لاستیکی و سدهای مخزنی و در عین حال رعایت ملاحظات زیست محیطی و نیز بهره گیری از ظرفیت مناسب مهندسی، مشکلات منابع مالی را رفع کرده و با ذخیره این بارش ها و جلوگیری از هدر رفت آنها، در جهت رفاه و آسایش مردم حرکت کنیم.

Share