حمله وحشیانه به سرکنسولگری ایران در بصره | ساختمان کنسولگری به آتش کشیده شد

قاسمی ضمن محکوم کردن حمله وحشیانه به سرکنسولگری ایران در بصره، مسئولیت خطیر دولت عراق در حفاظت از اماکن دیپلماتیک را یادآور شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا خبرگزاری رویتز به نقل از منابع امنیتی عراق نوشت که معترضان در شهر بصره که از سه‌شنبه این هفته در اعتراض به شرایط نا به سامان خدمات رسانی اعتراضاتی داشتند، شامگاه جمعه به کنسول‌گری ایران در این شهر حمله کرده‌اند.

نارضایتی از وضعیت خدمات عمومی، فساد و بیکاری بالا در کانون اعتراضات است.

این پنجمین روز متوالی از اعتراضات و ناآرامی‌ها است. از روز دوشنبه دست کم ١٠ نفر در اعتراضات بصره کشته شده‌اند.

شب گذشته هم هزاران نفر در خیابان‌های بصره در اعتراضاتی شرکت داشتند. جمعیت خشمگین پنجشنبه شب هم به ساختمان‌های دولتی حمله کرد.

اعتراضات باعث شده است که بندر استراتژیک ام القصر عراق از روز پنجشنبه بسته شود.

امروز در بصره صدها نفر در تشییع جنازه کسی حاضر شدند که در اعتراضات پنجشبه و در جریان به آتش کشیدن ساختمان‌های دولتی، کشته شد.

معترضان در روز جمعه هم ساختمان‌های دولتی باقی مانده را آتش زدند.

مسئول اطلاع‌رسانی کنسولگری ایران در واکنش به این اتفاقات گفت: کنسولگری ایران کاملا سوخته است.

وی افزود: تعرض به ساختمان و آتش زدن آن وحشیانه است.

این دیپلمات ایرانی اضافه کرد: گروه مشخصی را متهم به آتش زدن مقر خود در بصره متهم نمی‌کنیم.

قاسمی: خواهان اشد مجازات عاملان هستیم

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به پرسش خبرنگاران در خصوص تعرض مهاجمان ناشناس و تحریک شده به سرکنسولگری جمهوری اسلامی در بصره اظهار داشت: متاسفانه این خبر صحت دارد و حمله و تهاجم وحشیانه و به آتش کشیدن ساختمان سرکنسولگری ایران خسارات مالی زیادی به بار آورد و البته بر اساس تمهیدات اندیشیده شده قبلی و تهدیدات انجام شده از روز قبل، خوشبختانه تاکنون خبری از آسیب دیدن کارکنان این مکان دیپلماتیک دریافت نکردیم.

قاسمی ضمن محکوم کردن این اقدام خلاف موازین و با یادآوری مسئولیت خطیر دولت عراق در حفاظت از اماکن دیپلماتیک، در عین حال نسبت به دست های آشکار و پنهانی که در صدد تخریب روابط دوستانه دولت و ملت ایران و عراق هستند هشدار داد و از دولت عراق مصرا خواست هر چه سریع تر نسبت به شناسایی، دستگیری و مجازات آمران و عاملان این جرم سنگین اقدام نمایند.‌

سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید کرد: با توجه به اطلاع و هشدار قبلی به مقامات دولت عراق، بدیهی است مسئولیت هرگونه اهمال و تعلل امنیتی بر عهده دولت عراق بوده و انتظار داریم در شناسایی و اشد مجازات مهاجمین تعجیل نمایند.‌

Share