امروزه باید با تکیه بر دانش بومی برای مصون سازی کشور در مقابل تهدیدات جدید اقدام کنیم

دبیر شورای پدافند غیرعامل استان گیلان بیان کرد: اگر امروز می خواهیم کشورمان در زمینه تهدیدات جدید، مصون باشد باید تکیه بر دانش بومی کنیم و توجه به این بخش با توجه به تهدیدات جدید بسیار ضروری بنظر می رسد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، علی باستی رئیس پارک علم و فناوری گیلان با امیر محمدپور دبیر شورای پدافند غیرعامل گیلان دیدار کرد.

در ابتدای این دیدار دبیر شورای پدافند غیرعامل استان بیان کرد: اگر امروز می خواهیم کشورمان در زمینه تهدیدات جدید، مصون باشد باید تکیه بر دانش بومی کنیم و توجه به این بخش با توجه به تهدیدات جدید بسیار ضروری بنظر می رسد.

محمدپور با اشاره به وابسته شدن کشور به فناوری های جدید و تهدیدات این حوزه افزود: جمهوری اسلامی ایران به شدت در حال وابسته شدن به فناوری های جدید نظیر موضوع فضای مجازی و سامانه های کنترل صنعتی می باشد از این رو باید شدت تهدیدات و آسیب پذیری را در این حوزه کاهش و به سمت بومی سازی حرکت کنیم.

دبیر شورای پدافند غیرعامل استان با اشاره به هدف پدافند غیرعامل اذعان داشت: کاهش آسیب ‌پذیری مردم در همه حوزه‌ها نظیر جان، سرمایه ، انرژی، بهداشت و درمان با استفاده از ظرفیت ‌های موجود علمی و تخصصی است.

محمدپور با تاکید بر مقابله با تحریم ها تصریح کرد : باید بتوانیم نسبت به تحریم مقابله و خودمان را قوی کنیم و به گونه ایی عمل کنیم که از دانش بومی به جهت رفع مشکلات استفاده شود.

سرپرست اداره کل پدافند غیرعامل استان گیلان با تاکید بر همکاری پارک علم و فناوری گیلان و اداره کل پدافند غیرعامل استانداری گیلان اظهار کرد: ایجاد ساختار آموزشی برای شرکت های دانش بنیان با همکاری اداره کل پدافند غیرعامل استانداری گیلان و پارک علم و فناوری در تحقق اهداف سند چشم انداز توسعه همه جانبه کشور در جهت گسترش، پیشبرد و ارتقای علمی شرکت های دانش بنیان امری مهم می باشد.

دبیر شورای پدافند غیرعامل استان خاطرنشان کرد: با همکاری دو مجموعه و مطابق دستورالعمل‌ها با دستور کار قرار دادن بازدید دبیران کارگروه های تخصصی پدافند غیرعامل استان از توانمندی شرکت های دانش بنیان استان می توان این ظرفیت ها را به سمت مصون سازی استان و استفاده از زیرساخت ها و هدایت آن ها در ارتباط با اهداف نوآوری دستاوردهای پژوهشی در حوزه پدافند غیرعامل استفاده کرد.

در ادامه رئیس پارک علم و فناوری گیلان با بیان اینکه هدف اصلی پارک علم و فناوری افزایش ثروت جامعه از طریق تشویق و ارتقاء فرهنگ نوآوریست اظهار کرد: افزایش توان رقابت در میان شرکت‌ ها و مؤسسات متکی بر علم و دانش است و برای دستیابی به این هدف،پارک علم و فناوری با ایجاد انگیزش و مدیریت جریان دانش و فناوری در میان دانشگاه‌ها، مراکز پژوهش و توسعه، شرکت‌های خصوصی و بازار، ایجاد و رشد شرکت‌ های متکی بر نوآوری را از طریق مراکز رشد و فرایندهای زایشی را تسهیل می‌نماید.

باستی با اشاره به فعالیت های شرکت های دانش بنیان در بستر پارک علم و فناوری بیان کرد: امروزه پارک‌های علمی، تحقیقاتی و فناوری نقش بسیار عمده‌ای در پیشبرد اقتصاد جهان ایفا می‌کنند، همچنین پارک‌های علم و فناوری علاوه بر امکان فعالیت شرکت‌های کوچک و متوسط دانش محور و کارآفرین در یک محیط اقتصادی، بستر لازم را جهت انتقال و توسعه فناوری، تولید با ارزش افزوده بالا، جذب سرمایه‌گذاری و ورود کارآفرینان و واحدهای صنعتی به بازارهای مختلف را فراهم می کند.

رئیس پارک علم و فناوری گیلان با تاکید بر ضرورت پدافند غیرعامل اذعان داشت: اگر در فناوری عقب باشیم قطعاً آسیب‌پذیری ما بیشتر می‌شود و باید این نکته در نظر گرفته شود که بزرگ‌ترین آسیب‌پذیری ما نخبگان ما هستند.

باستی با اشاره به اهمیت همکاری دو مجموعه اداره کل پدافند غیرعامل استانداری گیلان و پارک علم و فناوری خاطرنشان کرد: استفاده از ظرفیت های علمی و ایجاد ساختار آموزشی پدافند غیرعامل به جهت ارتقا سطح علمی شرکت های دانش بنیان در راستای حفظ امنیت در توسعه فناوری های نوین روز دنیا برای هر دو مجموعه حائز اهمیت است.

Share