استقرار اداره کل راه آهن شمال کشور در گیلان|ابلاغ دستور لغو ممنوعیت صادرات چای داخلی

سالاری گفت: با پیگیری های نمایندگان گیلان در مجلس شورای اسلامی و فعالان صنعت چای، اعمال ممنوعیت صادرات چای داخلی که مدتی قبل از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت لغو شده بود با استمرار پیگیری ها اخیرا این دستور به وزارت اقتصاد ابلاغ شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، مصطفی سالاری در حاشیه برگزاری جلسه شورای برنامه ریزی استان که با حضور محمدباقر نوبخت برگزار شد گفت: با پیگیری های نمایندگان گیلان در مجلس شورای اسلامی و فعالان صنعت چای، اعمال ممنوعیت صادرات چای داخلی که مدتی قبل از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت لغو شده بود با استمرار پیگیری ها اخیرا این دستور به وزارت اقتصاد ابلاغ شد.

استاندار گیلان افزود: چای یکی از محصولات استراتژیک استان و منبع درآمد حدود ۶۰ هزار خانوار چایکار شمال کشور به ویژه گیلان محسوب می شود.

سالاری با تاکید بر سیاست‌های حمایتی دولت تدبیر و امید در احیای باغ‌های تخریب شده چای و بازگرداندن آن به چرخه تولید تصریح کرد: صادرات چای یک فرصت برای تولید داخلی بوده و نباید اجازه داد که بازارهای هدف چای صادراتی با تصمیم های غیراصولی به راحتی از دست برود.

نماینده عالی دولت در گیلان با بیان اینکه چای بخش مهمی از اقتصاد و فرهنگ مردم گیلان زمین را در بر می‌گیرد تاکید کرد: باید گام‌های اساسی‌ و اصولی‌تری در حوزه چای برداشت که در نهایت به تامین منافع بحق کشاورزان منتهی شود.

وی خاطرنشان کرد: به دلیل ارزش چای در سبد خرید خانوار و تفاوت آن با برنج و گندم نیازمند بررسی‌های دیگری برای افزایش صادرات و کاهش میزان واردات هستیم که باید در کمیته‌ای ویژه پیگیری ‌شود.

استاندار گیلان در پایان خواستار اتخاذ تمهیدات و ارائه تسهیلات بیشتر به زراعی، بهره‌گیری از فناوری‌های نوین برای افزایش بهره‌وری باغ های چای و افزایش کیفیت برگ سبز این محصول به منظور افزایش کیفیت چای استحصالی شد و بر لزوم برندسازی و بازاریابی مناسب تر و در نتیجه افزایش بهای چای داخلی تاکید کرد.

گفتنی است، وزارت صنعت، معدن و تجارت ۲۷ مرداد صادرات چند کالای کشاورزی از جمله چای را از اول شهریور ممنوع اعلام کرده بود.

استقرار اداره کل راه آهن شمال کشور در گیلان

 سالاری اظهار داشت: با تلاش های نمایندگان گیلان در مجلس شورای اسلامی و تلاش های نوبخت روز گذشته تاسیس اداره کل راه آهن شمال در گیلان تصویب شد.

وی تصریح کرد: طی ماه های آینده ساختمانی جهت استقرار این اداره کل تعییین می شود تا امکان استقرار مدیرکل این دستگاه اجرایی نیز فراهم آید.

Share