در ساخت و سازها مبحث ۲۱ مقرارت ملی ساختمان رعایت شود

جلسه شورای پدافند غیرعامل شهرستان لاهیجان با حضور امیر محمدپور دبیر شورای پدافند غیرعامل گیلان، امیر جانبازی سرپرست فرمانداری شهرستان لاهیجان در سالن اجتماعات فرمانداری این شهرستان برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا جلسه شورای پدافند غیرعامل شهرستان لاهیجان با حضور امیر محمدپور دبیر شورای پدافند غیرعامل گیلان، امیر جانبازی سرپرست فرمانداری شهرستان لاهیجان و جمعی از مدیران و کارشناسان ذیربط حوزه مربوطه ادارات و نهاد های شهرستان لاهیجان در سالن اجتماعات فرمانداری این شهرستان برگزار شد.

دبیر شورای پدافند غیرعامل با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در خصوص پدافند غیرعامل اظهار کرد: پدافند غیر عامل به مانند مصونیت بخشی به بدن می باشد و در واقع پدافند غیرعامل و اقدامات آن به مصون سازی بدن تشبیه می شود و اگر دشمن اقدامی کند ضرب و زوری بزند و تلاش بکند، اتفاقی نیفتاده و اثری از خود بجای نگذارد، مثل کسی که علیه یک بیماری واکسن می زند واکسینه شده و اتفاقی رخ نخواهد داد، که این بیان هم به نوعی تعریف جدیدی از پدافند غیر عامل است و بر بی اثر کردن تهدید دشمن بر کشور تعریف شده است.

محمدپور عوامل مهم برای رسیدن به موفقیت در پدافند غیرعامل عنوان کرد و گفت: برای توفیق در عرصه پدافند غیر عامل چهار عامل اساسی لازم است، ابتدا تعیین جهت گیری های راهبردی صحیح است که باید آسیب ها شناسایی شود سپس برنامه ریزی دقیق و بعد اقدام و عمل اجرایی باید انجام گیرد و چهارمین گام در این مسیر هم پایش و کنترل مداوم راهبردها است چون تهدیدات در حال تغییر است.

دبیر شورای پدافند غیرعامل گیلان با اشاره به ماموریت پدافند غیرعامل بیان کرد: پدافند غیرعامل مأموریت دارد به منظور برآورد تهدید، کاهش آسیب پذیریها و پایدار نمودن استان، تداوم چرخه خدمات ضروری و ارتقاء تحمل و مقاومت مردم، حفاظت از جان مردم، تأمین نیازهای ضروری و مورد نیاز مردم و استفاده از کلیه امکانات مردمی و بسیج منابع در شرایط بحرانی ناشی از تهدیدات نظامی دشمن اقداماتی را انجام دهد.

دبیر شورای پدافند غیرعامل گیلان با اشاره به دو مورد از تهدیدات دشمن اذعان داشت: با توجه به اتفاقات اخیر؛ دشمن به دو موضوع اصلی ایران تکیه کرده است که در بخش اول امنیت غذایی مردم ایران است که میخواهند در حاکمیت جامعه اختلال ایجاد کنند و از این طریق بتوانند به حاکمیت فشار آورده و این چرخه را در کشور جاری کنند که به لطف رهبری مقام معظم رهبری و خدمتگذاران صدیق دولت بخشی از این توطئه ها خنثی شده است و در بخش دیگر حوزه سایبری است که مدام مورد تهدید هستیم که چندی پیش دشمن اختلالی در گوشی های هوشمند بوجود آورد و با توجه به تذکرات قرارگاه پدافند سایبری مردم آگاه شدند، همچنین باید بدانیم که امروز نوع تهدیدات تغییر کرده و ما باید با تغییر تاکتیک دشمن تاکتیمان را تغییر دهیم.

محمدپور افزود: برآورد تهدیدات و اقدامات دشمن، تداوم چرخه خدمات اساسی و تأمین نیازهای ضروری مردم از قبیل نان، غذا، برق، انرژی اضطراری، سلامت و بهداشت و درمان تأمین جان پناه امن برای مردم و آستانه مقاومت و تحمل مردم استان در برابر تهدیدات از طریق مقابله با عملیات روانی و فرهنگی دشمن از ماموریت های پدافند غیرعامل می باشد.

سرپرست اداره کل پدافند غیرعامل استانداری گیلان با توجه به وظایف پدافند غیرعامل اذعان داشت: تهیه لیست نقاط آسیب پذیر استان و شهرستان، طبقه بندی زیر ساخت ها و مراکز و تاسیسات در سطح استان و شهرستان و آموزش و فرهنگ سازی در سطح استان از مهم ترین وظایف پدافند غیرعامل می باشد.

وی با تاکید بر لزوم فرهنگ سازی در مدارس افزود: امروزه ما به مانند همیار پلیس در حوزه پدافند غیرعامل احتیاج داریم که این کار مستلزم فرهنگ سازی در مدارس را داریم زیرا فرهنگ سازی در مدارس نقش بسازیی را در جامعه ایفا می کند که امیدواریم این هماهنگی از سوی فرماندار محترم شهرستان صورت گیرد.

محمدپور با تاکید بر طرح جامع شهری اظهار کرد: موضوعی که در کارگروه شهری پدافند غیرعامل استان تکلیف شده طرح جامع پدافند غیرعامل است بطور مثال در ساخت و سازها مبحث ۲۱ مقررات ملی ساختمان رعایت شود و در بخش دیگر در مواقع بحرانی و تهدیدات باید بدانیم از چه مکان هایی می توان بعنوان جان پناه استفاده کرد.

دبیر شورای پدافند غیرعامل گیلان با اشاره به مصون سازی نقاط و مراکز مهم شهرستان لاهیجان ذکر کرد: در حوزه شهری باید برای جایگزینی مخازن آب شهرستان اقدامات لازم صورت گیرد و همچنین با توجه به جمعیت شهرستان باید اسکان موقت تعبیه شود.

سرپرست اداره کل پدافند غیرعامل استانداری گیلان با اشاره به تغییر تهدیدات دشمن خاطرنشان کرد: امروزه تهدیدات فقط به تهدیدات سخت نظامی محدود نمی شود،امروز مدل تهدیدات در حوزه های مختلف تغییر کرده است پس با نگاه پدافند غیرعامل می توانیم عاملی برای بازدارندگی در مقابل تهدیدات و مصونیت سازی کشور داشته باشیم و باید تلاش کنیم که به پایداری ملی برسیم.

برطرف شدن آسیب های خانواده با رویکرد پدافند غیرعامل

در ادامه سرپرست فرمانداری شهرستان لاهیجان با اشاره به اقدامات پدافند غیرعامل بیان کرد: پدافند غیرعامل یک نوع دفاع غیر نظامی در مقابل عامل محسوب می شود و هدف این است که آسیب ها کاهش پیدا کند.

جانبازی با اشاره به نقش پدافند غیرعامل در خانواده ها اظهار کرد: در بحث پدافند غیرعامل همه ادارات و نهادها مداخله دارند و باید این امر به گونه ایی کار شود که به کانون خانواده ها ورود کند و با توجه به آسیب هایی که در خانواده ها وجود دارد با دیدگاه و رویکرد پدافند غیرعامل برطرف شود.

سرپرست فرمانداری لاهیجان افزود: خوشبختانه نقاط حساس و مهم شهرستان لاهیجان شناسایی شده اداره کل پدافند غیرعامل استانداری گیلان همکاری لازم را با ما داشته اند.

جانبازی با اشاره به پروژه های پدافند غیرعامل در حوزه آب رسانی افزود: در شهرستان لاهیجان و در حوزه آب رسانی حدود ۳۰ درصد از آب شهر از حوزه آب روستایی تامین می شد که با پیگیری آب منطقه ایی و آب شهرستان پس از دریافت اعتبارات لازم رینگ آب رسانی دور شهر تکمیل شد که می توان گفت این اقدام به پدافند غیرعامل کمک می کند.

همچنین اعضای جلسه حول پیرامون موضوعات حوزه های مختلف نظیر کشاورزی و زیرساخت های شهری شهرستان لاهیجان و تهدیدات احتمالی این حوزه ها به گفتگو و تبادل نظر پرداختند.

در انتهای این جلسه طی حکمی از سوی رئیس شورای پدافند غیرعامل استان گیلان، امیر جانبازی بعنوان رئیس شورای پدافند غیرعامل شهرستان لاهیجان منصوب شد و حکم خود را از دبیر شورای پدافند گیلان دریافت کرد.

Share