تراز آب دریای خزر طی سه سال آینده ۴۲ سانتی متر افزایش می‌یابد

به مناسبت در پیش رو بودن روز دریای خزر و به منظور بررسی روند فعلی نوسانات سطح آب دریای خزر، نشست تخصصی با حضور مدیران کل حفاظت محیط زیست استان های ساحلی شمال کشور و برخی مدیران و مسئولان ذیربط؛ در سالن اجتماعات سازمان حفاظت محیط زیست کشور برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، به مناسبت در پیش رو بودن روز دریای خزر و به منظور بررسی روند فعلی نوسانات سطح آب دریای خزر، نشست تخصصی با حضور مدیران کل حفاظت محیط زیست استان های ساحلی شمال کشور و برخی مدیران و مسئولان ذیربط در سالن اجتماعات سازمان حفاظت محیط زیست کشور برگزار شد.

مدیر کل حفاظت محیط زیست گیلان بااعلام این خبر گفت: در این نشست تخصصی آمادگی برای کاهش اثرات و تبعات نامناسب ناشی از نوسانات تراز سطح آب دریای خزر مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

قربانعلی محمدپور گفت: بر اساس گزارشات تهیه شده از سال ۱۳۵۷ تاسال ۱۳۷۴ افزایش تراز آب و پیشروی آن به میزان ۲/۵ متر بوده؛ از سال ۱۳۷۴ تا ۱۳۹۴ به میزان ۱۳۰سانتی متر کاهش تراز آبی وجود داشته و در دو سال بعد از آن تقریبا متوقف شد.

وی تصریح کرد: مطالعات نشان می دهد تا سه سال آینده تراز آب دریای خزر ۴۲ سانتی متر افزایش یابد.

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان گیلان گفت: راهکارهای اجرایی و مدیریتی برای کاهش اثرات سوء ناشی از نوسانات سطح آب دریای خزر وجود دارد که در این نشست مطرح شد و در خصوص آن بحث وتبادل نظر شد که از جمله آن میتوان به وضع و تدوین قوانین مناسب در مورد تعین حد حریم و بستر دریا در دوره های نوسان، حد پیشروی و پسروی آب اشاره کرد.

 وی افزود: علامت گذاری در خصوص پسروی یا پیشروی و اطلاع رسانی عمومی هم در این زمینه ضروری است.

محمدپور گفت: بیان این مطلب هم که بازنگری در خصوص قانون اراضی مستحدث و ساحلی و ماده ۶۳ برنامه چهارم توسعه، آیین نامه های اجرایی مربوطه و سایر قوانین مشابه که موجب کاهش خسارت ناشی از نوسانات ادواری خزر می شود هم می تواند نتیجه مثبتی ارائه دهد در این جلسه مطرح شد.

Share