امضای پروتکل احداث کناره بندی آستاراچای میان فرماندهان هنگ مرزی آستارا و لنکران جمهوری آذربایجان

سومین ملاقات مرزی مرزبانان دو کشور جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان در راستای توافق برای امضای پروتکل کناره بندی رودخانه مرزی آستاراچای برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا  توافقنامه فرماندهان هنگ مرزی آستارا جمهوری اسلامی ایران و فرمانده منطقه مرزبانی لنکران جمهوری آذربایجان با حضور کارشناسان فنی دو کشور و همچنین اعضای کمیته هماهنگی رودخانه های مرزی ایران برای دیوار سازی ۶۰۰ متر از رودخانه مرزی آستارا چای منعقد شد.

سرهنگ نوذر مرادی در جریان این نشست در محل هتل بین المللی اسپیناس شهرستان مرزی بندر آستارا در جمع خبرنگاران با اشاره به روزهای پر طغیان رودخانه مرزی آستارا چای و مشکلات سیلاب های شدید برای مرزنشینان گفت: با پیگیری مرزبانی جمهوری اسلامی ایران و کمیته هماهنگی رودخانه های مرزی کشور و همچنین کارشناسان حوزه آب و رودخانه جمهوری آذربایجان دیواره کمربندی رودخانه آستاراچای به طول ۶۰۰ متر از منطقه پل ریلی به سمت پایین رودخانه دیوار سازی می شود.

فرمانده هنگ مرزی شهرستان آستارا با اشاره به اینکه دیوار سازی رودخانه آستاراچای با مطالعات مکرر و تایید کمیته هماهنگی رودخانه های مرزی قرار گرفته اضافه کرد: در گذشته نیز ۸۰۰ متر از دیوار سازی رودخانه برای جلوگیری از طغیان رودخانه در فصل بارش و ایجاد مشکل برای روستا های مرزنشین باغچه سرا، خشکه دهنه و جلال آباد انجام شده و اگر پروژه دیواره سازی رودخانه مرزی آستاراچای تا آخرین نقطه خطرآفرین انجام شود خدمت بزرگی برای مرزنشینان این منطقه به حساب می آید.

این نشست مشترک مرزی بین مرزبانان دو کشور حدود ۱۰ ساعت در هتل اسپیناس شهرستان استارا به طول انجامید که از جمهوری آذربایجان فرمانده مرزبانی منطقه لنکران «رشاد عبدالله اف» در این نشست حضور داشتند.

بندر مرزی آستارا با ۹۱ هزار نفر جمعیت در غرب استان گیلان، با جمهوری آذربایجان ۳۸ کیلومتر مرز خاکی و ۱۵ کیلومتر مرز آبی دارد.

Share