اجرای برنامه‌های پدافند غیرعامل در تمام مراکز حساس و حیاتی گیلان

مهدی ولی پور، مدیر عامل جمعیت هلال احمر استان با امیر محمدپور دبیر شورای پدافند غیرعامل استان گیلان دیدار کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا  مهدی ولی پور، مدیر عامل جمعیت هلال احمر استان با امیر محمدپور دبیر شورای پدافند غیرعامل استان گیلان دیدار کرد.

در ابتدای این دیدار دبیر شورای پدافند غیرعامل استان با اشاره به اهمیت پدافند غیرعامل در کشورهای توسعه یافته بیان کرد: در جهان امروز، مبحث پدافند غیرعامل به قدری دارای اهمیت است که کشورهای توسعه یافته بخش مهمی از برنامه ریزی های جامع و ملی خود را به آن اختصاص می دهند.

محمدپور بر ضرورت پدافند غیرعامل در کاهش حجم خسارات به جان و مال مردم تاکید کرد و گفت: در کشورهای در حال توسعه همچون ایران که زیر ساختهای شهری هنوز در حال احداث است، ضرورت توجه به پدافند غیر عامل برای کاهش حجم خسارات، بیشتر مورد توجه است و مکان یابی پناهگاه یکی از آن موارد است، تا جان و مال شهروندان در برابر حوادث طبیعی و انسان ساخت محافظت شود.

سرپرست اداره کل پدافند غیرعامل استانداری گیلان با بیان اینکه در استان هیچ مکان حساس و حیاتی وجود ندارد که برنامه های پدافند غیرعامل در مورد آن اجرا نشده باشد، افزود: یکی از مهمترین گام های اداره کل پدافند غیرعامل استانداری گیلان در فرآیند طرح ریزی و اجرای اقدامات پدافند غیرعامل، اولویت بندی میزان اهمیت مراکز ثقل مکان های حساس و حیاتی است که بر اساس مقادیر شاخصه های کمی و کیفی محاسبه و اندازه گیری می شود، اما هر مرکز فرمول های خاص خود را دارد.

محمدپور اذعان داشت: اداره کل پدافند غیرعامل استانداری گیلان در راستای تقویت زیرساخت های استان، اجرای کاهش آسیب پذیری و تولید آمادگی برای مقابله با بحران ها اهتمام و برنامه ریزی می نماید.

دبیر شورای پدافند غیرعامل استان با اشاره به شرح وظایف کارگروه امداد و نجات شورای پدافند استان اظهار کرد: سازماندهی تیم‌های عملیاتی مقابله امداد و نجات برای شرایط اضطراری و ارتقای توانمندی ‌های آنان در سطح استان و شهرستان، تدوین دستور العمل‌ های مورد نیاز شرایط بحران ناشی از جنگ و تهدیدهای دشمن برای جستجو و نجات و تعیین نقش و جایگاه دستگاه‌های ذیربط در سطح استان و ایجاد هماهنگی بین سازمان‌های مرتبط برای ارتقای توان عملیاتی مقابله با شرایط اضطراری به ‌خصوص مراکز مربوط به نیروهای مسلح با استفاده از دستورالعمل‌های ابلاغی از سلسله مراتب آنان در سطح استان از عمده وظایف کارگروه تخصصی امداد و نجات شورای پدافند غیرعامل محسوب می شود.

محمدپور انجام تمرینات و رزمایش‌های دوره‌ای به منظور حفظ و ارتقای تیم ‌های عملیاتی در سازمان امداد و نجات، سایر دستگاه‌ها و عموم مردم استان را از دیگر وظایف این کارگروه دانست و تصریح کرد: برنامه‌ ریزی و اجرای آموزش‌‌های عمومی و تخصصی جستجو و نجات برای تیم‌های مربوط در سطح استان باید در اولیت اهداف این قرار گیرد.

دبیر شورای پدافند غیرعامل استان گیلان خاطرنشان کرد: طراحی و پیشبینی تجهیزات و امکانات جستجو و نجات و بروز ‌رسانی در شرایط اضطراری ناشی از تهدیدات و اقدامات نظامی دشمن در سطح استان باید با نظارت بر اجرای دستور العمل‌های ابلاغی به منظور کنترل و هدایت سازمان‌ها و دستگاه‌ها انجام پذیرد.

در ادامه مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان با اشاره به اهمیت برنامه ریزی و آموزش در کارگروه امداد و نجات شورای پدافند غیرعامل استان اظهار کرد: استفاده از تمام ظرفیت های سازمان یک ضرورت بوده و باید با برگزاری کارگاه ها، همایش ها، تولید محتوا و آموزش های لازم در این حوزه فرهنگ سازی کنیم.

ولی پور با اشاره به موضوع اسکان اضطراری در شرایط بحرانی از منظر پدافند غیرعامل اذعان داشت: موضوع اسکان اضطراری تابعی از متغیرهای متفاوت و پیچیده است که از عوامل اقتصادی، اجتماعی، سیاسی، محیطی تأثیر می پذیرد و تأمین سر پناه مناسب برای آسیب دیدگان چه در حوادث طبیعی و چه در حوادث انسان ساز به بهبود روحیه آنان کمک خواهد کرد.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان گیلان خاطرنشان کرد: نظارت و اجرای شرح وظایف کارگروه امداد و نجات شورای پدافند غیرعامل استان در دستور کار سازمان قرار خواهد گرفت.

در انتها؛ حکم صادره از سوی مصطفی سالاری استاندار و رئیس شورای پدافند غیرعامل استان گیلان مبنی بر انتصاب مهدی ولی پور بعنوان رئیس کارگروه تخصصی امداد و نجات شورای پدافند غیرعامل استان توسط امیر محمدپور به وی اهدا گردید.

Share