توسعه صنایع شیلاتی یکی از نیازهای جدی و ضروری در آستارا است

مدیر کل شیلات استان گیلان در دیدار با فرماندار آستارا افزود: یکی از شاخصه های هویتی آستارا از گذشته تا کنون شیلاتی بودن این منطقه با محوریت صید و صیادی است که برغم کاهش رونق این شغل، حفظ و صیانت از آن بسیار حائز اهمیت است.

اختصاصی پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، مدیرکل شیلات استان گیلان گفت: توسعه صنایع شیلاتی و اجرای طرح‌های مرتبط با پرورش آبزیان و صیادی در آستارا یکی از نیازهای جدی و ضروری در این شهرستان است.

اسحاق شعبانی در دیدار با فرماندار آستارا افزود: یکی از شاخصه‌های هویتی آستارا از گذشته تاکنون شیلاتی بودن این منطقه با محوریت صید و صیادی است که برغم کاهش رونق این شغل، حفظ و صیانت از آن بسیار حائز اهمیت است.

وی یادآور شد: شیلات باید بتواند باتوجه به نیاز بازارهای داخلی و خارجی با بهره مندی از فناوری‌های نوین زمینه‌ها و بسترهای جدیدی را در زمینه فعالیت‌های صنعت شیلات در منطقه ایجاد نماید.

شعبانی اظهار داشت: پرورش انواع آبزیان در کنار ایجاد صنایع تبدیلی با توجه به جایگاه شهرستان مرزی بندر آستارا و برخورداری این شهرستان از موقعیت هایی چون دریا، بندر، منطقه ویژه، راه آهن و حمل و نقل زمینی از جمله مشاغلی است که نقش محوری در توسعه صنایع شیلات در منطقه خواهند داشت.

به گفته وی شیلات گیلان آماده هرگونه همکاری برای توسعه صنعت شیلات در منطقه است که این آمادگی در گرو هدایت صحیح سرمایه گذاران و برنامه ریزی شیلات استان و کشور برای رونق صنایع مربوطه می باشد.

شعبانی ادامه داد: صید و صیادی حتی به روش سنتی نیز دارای کاربردهایی چون جذابیت گردشگری و صید تفریحی دارد که می توانیم از این فرصت هم در شهرستان با توجه به قدمت آن استفاده کنیم و موجب حضور گردشگران شویم.

مدیرکل شیلات گیلان در این نشست ضمن تشکر از فرماندار آستارا به دلیل پیگیری های مربوط به مسائل شیلات از اعلام آمادگی این اداره کل در زمینه توسعه صنعت شیلات و صنایع تبدیلی مربوطه شد.

در ادامه فرماندار آستارا اضافه کرد: متاسفانه در گذشته به دلیل برخی سیاست‌های محلی امکانات شیلات آستارا از دست آن خارج شده است که نیازمند توجه بیشتر در این زمینه هستیم.

وی ادامه داد: برغم سابقه دیرینه شیلات و قدمت تاریخی فعالیت این صنعت در آستارا این اداره در شهرستان فاقد یک ساختمان مستقلی است که نیازمند توجه به آن هستیم و امیدواریم توسط فرمانداری با هماهنگی دستگاه های اجرایی پیگیری شود.

به گزارش دیارمیرزا به صورت میانگین سالانه حدود ۵۰۰ تن انواع ماهی پرورشی در استخرهای آستارا تولید می شود و با توجه به کاهش ماهیان استخوانی در دریای خزر، ماهیان پرورشی در بازار جایگزین ماهیان استخوانی شده است.

شهرستان بندر آستارا با ۹۱ هزار نفر جمعیت در منتهی الیه غرب استان گیلان واقع شده و با ۱۸ و نیم کیلومتر نوار ساحلی دریای خزر و منابع آبی متعدد، برای پرورش انواع آبزیان مستعد است.

Share