بازدید رییس مرکز پژوهش‌های مجلس از منطقه آزاد انزلی

کاظم جلالی اقدامات سازمان منطقه آزاد انزلی در حوزه زیرساخت های حضور و جذب توریست را حائز اهمیت ارزیابی کرد و گفت: علاوه بر امکانات لازم، جاذبه های تفریحی، گردشگری بسیار خوبی برای جذب توریسم در این منطقه ایجاد شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، کاظم جلالی رییس مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون امنیت ملی از طراح های توسعه ای، زیرساختی ایجاد شده و در حال احداث در این منطقه، بازدید به عمل آورد و با مسرور و معاون و مدیران منطقه در خصوص حوزه های همکاری مرکز تحت مدیریت خود با این سازمان به گفتگو پرداخت.

نماینده مردم تهران، ری، اسلامشهر، شمیرانات و پردیس در مجلس شورای اسلامی ابتدا به مقایسه تفاوت های ایجاد شده در منطقه آزاد انزلی طی بازدید گذشته و فعلی خود پرداخت و تصریح نمود که توسعه همه جانبه زیر ساخت ها و جذب سرمایه گذاران بخش خصوصی در این منطقه ملموس است و تصور نمی کردم طی این مدت چندساله، طرح های عمرانی وسیعی در این ابعاد صورت گرفته باشد.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی اقدامات سازمان منطقه آزاد انزلی در حوزه زیرساخت های حضور و جذب توریست را حائز اهمیت ارزیابی کرد و گفت: علاوه بر امکانات لازم، جاذبه های تفریحی، گردشگری بسیار خوبی برای جذب توریسم در این منطقه ایجاد شده و آمارهای مثبت موجود از عملکرد این منطقه در شاخص حضور گردشگران ورودی به منطقه، موید این نکته است که رتبه کشوری منطقه آزاد انزلی در این شاخص در مسیر رشد قرار دارد.

سومین حوزه ای که کاظم جلالی در ارزیابی عملکرد منطقه آزاد انزلی مورد توجه قرار داد، حوزه اقتصادی بود و با بیان اینکه زیرساخت های بسیار خوبی در بخش های اقتصادی در سطح منطقه احداث شده، اشاره به مجتمع بندری کاسپین نمود و اضافه کرد: این زیرساخت ها در بخش های ارتباطی و ترانزیتی از ویژگی و برتری بیشتری برخوردار است و با توجه به بازدیدی که از اسکله و بندر کاسپین انجام شد، به نظر بنده سازمان منطقه آزاد انزلی کارهای بزرگی در این زمینه انجام داده است.

وی در توضیح تأکید خود بر کارهای بزرگ صورت گرفته چنین توضیح داد که تلاش به منظور افزایش ظرفیت تخلیه و بارگیری کالا حائز اهمیت است و این مهم زمانی اهمیت بیشتری پیدا می کند که توجه داشته باشیم ایران در حاشیه دریای خزر قرار گرفته و این طرح ها زمینه افزایش ظرفیت های همکاری با کشورهایی این منطقه در بخش های ترانزیتی و مبادله کالا را فرآهم می کند.

رییس مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی اشاره ای به استراتژی کشور چین برای ایجاد مسیرهای ترانزیتی دیگر با اروپا نمود و در ارتباط با مسیر تجاری جدید چین، قزاقستان و ایران (بندر کاسپین) که سازمان منطقه آزاد انزلی ایجاد کرده تصریح کرد که چینی های به دنبال طراحی مسیرهای موازی ارتباطی با اروپا بوده، و ایجاد کریدور جدید تجاری میان ایران و چین از سوی منطقه آزاد انزلی، نقطه قوتی است، به ویژه اینکه اخیراً نخستین محموله باری آن در بندر کاسپین تخلیه شده، و باید تأکید کرد که فعال شدن این کریدور جدید نکته بسیار قابل توجهی است که در آینده می تواند استمرار و نقش بیشتری داشته باشد.

کاظم جلالی اضافه کرد که می توان از کریدور جدید در جهت توسعه همکاریهای ترانزیتی با کشورهای قزاقستان، روسیه و جمهوری آذربایجان بهره برد.

وی پیشنهاد سواپ نفت با توجه به زیرساخت های موجود از طریق منطقه آزاد انزلی را به منظور تنوع بخشی به حوزه های همکاری با کشورهای منطقه را مطرح کرد و افزود: از سوی دیگر می توان از ظرفیت های کریدوری شرق به غرب و شمال جنوب منطقه آزاد انزلی نیز استفاده کرد، چراکه جایگاه و ظرفیت های این منطقه، در حوزه ترانزیت بین المللی، آینده درخشانی را برای منطقه آزاد انزلی نوید می دهد.

رییس مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی در پایان با تصریح بر اینکه نشاط عمرانی و اقتصادی بالا و شهرک های صنعتی فعال از مهمترین ویژگی های منطقه آزاد انزلی است اظهار داشت که استفاده از توانمندیهای بخش خصوصی در پروژه های عمرانی- زیرساختی ویژگی متمایز این منطقه می باشد که این نکته بسیار خوبی در جهت حمایت عملی از ظرفیت های بخش خصوصی ارزیابی می شود.

Share