می‌خواهیم مجموعه دانشگاه آزاد هم طراز با تفکرات حضرت امام (ره) باشد

آیت الله فلاحتی، نماینده ولی فقیه در استان گیلان گفت: ما امروز می خواهیم مجموعه دانشگاه آزاد اسلامی هم طراز با تفکرات حضرت امام (ره) باشد و روابط آن باید با مجامع علمی جهانی قوی باشد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، نماینده ولی فقیه در استان گیلان و امام جمعه رشت با رئیس هیات عالی نظارت در منطقه ۲ دانشگاه آزاد اسلامی کشور و رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان گیلان دیدار کرد.

در این دیدار آیت الله رسول فلاحتی، نماینده ولی فقیه در استان گیلان و امام جمعه رشت با تقدیر از فعالیت های مدیریت جدید دانشگاه آزاد اسلامی، گفت: «دانشگاه آزاد اسلامی، اولین دانشگاهی است که بعد از انقلاب اسلامی با تفکر حضرت امام (ره) در کشور تاسیس شد».

وی ادامه داد: « دانشگاه آزاد اسلامی دانشگاهی است که با بنیان فکری مردمی شکل گرفت و مبنای بوجود آمدن دانشگاه آزاد اسلامی این بود تا دو غم که در چهره مردم ایران نشسته بود را از بین ببرد، اسلامی شدن این دانشگاه با وجهه اسلامی یکی از آن دو غم بود و دیگری، دانشگاهی که بتواند در عرصه ها صنعت و تکتولوژی های مدرن بشری کار کند آن هم نه در طول و عرض دانشگاههای دنیا بلکه بصورت میان بر چرا که ما را در حدود یک قرن عقب مانده کردند که در حال حاضر توانست به صورت میان بر، در عرصه های صنعت و تکنولوژی مدرن پیشرفت های قابل توجهی داشته باشد».

آیت الله فلاحتی دانشگاه آزاد اسلامی را دانشگاهی با ظرفیت بسیار بالا دانست و بیان کرد: « این دانشگاه با ظرفیتی بسیار بالا تشکیل شد که دارای پتانسیل ها و نیروهای بالقوه بسیار گسترده از نظر کمیت و کیفیت و با بهره گیری از جوانانی با افکار نو و بنیادین پا به عرصه گذاشتند و خیلی از صنایع نانو، نانو تکنیک، آب سنگین و سانتریفیوژ ها و بسیاری از این صنایع نوبنیاد که بوجود آمد در جامعه ما توسط همین دانشجوها شکل گرفت».

نماینده ولی فقیه در استان گیلان با تاکید بر استفاده از ظرفیت های موجود در حوزه و دانشگاه، تصریح کرد: « حوزه و دانشگاه مانند دو بال در یک بدن بوده که باید از اندیشه ها و پتانسیل های این دو بال در دانشگاهها به صورت کلان و دراز مدت بهره مند شد».

آیت الله فلاحتی ادامه داد: «دانشگاه آزاد اسلامی از سه ضلع اصلی شامل مردم، اعضای هیات علمی و دانشجویان تشکیل شده است و با حضور دکتر ولایتی در این دانشگاه که دانشگاهی مردمی است و همتراز با دیگر دانشگاهها در حال پیشرفت است باید به صورت مردمی عمل کند و خواستگاه مردم را جویا شود چرا که مردم دانشگاهی اسلامی می خواهند».

وی افزود: «فضای عمومی دانشگاه آزاد اسلامی بر اساس آرمانهای اسلامی حضرت امام (ره) بوده و فرهنگ عمومی که همان نهاده اسلامی است باید در یک شهر دیده شود.»
امام جمعه رشت خاطر نشان کرد: « ما امروز می خواهیم مجموعه دانشگاه آزاد اسلامی هم طراز با تفکرات حضرت امام (ره) باشد و روابط آن باید با مجامع علمی جهانی قوی باشد لذا در دانشگاه باید سیاست وجود داشته باشد ولی از سیاست بازی پرهیز شود و دانشجویان و استادان باید سیاست را بشناسند ولی سیاسی بازی نکنندو موجب فراهم شدن زمینه حضور دشمن را از بین ببرند تا بتوانند از دین حفاظت کنند».

آیت الله فلاحتی توجه به جوانان را در جامعه اسلامی مهم دانست و بیان کرد: « ایرانیان در تاریخ حرف اول را در دانش داشتند و توجه به جوانان و اتکاء به نیروی جوان در تولید داخلی فارغ از حزب ها و جناح های سیاسی مهم بوده و باید بتوانیم با تکیه بر جوانان در مجامع علمی بین المللی حرفی برای گفتن داشته باشیم چرا که ما می توانیم با وجود مدیران لایق و قدرتمند در تولید داخل پیشرفت داشته باشیم و از کالای داخلی حمایت کنیم».

در ابتدای نشست دکتر رسول خدابخش رئیس هیات عالی نظارت در منطقه ۲ دانشگاه آزاد اسلامی کشور با اشاره به نقش و اهمیت فعالیتهای علمی و فرهنگی در دانشگاه آزاد اسلامی و همچنین جایگاه ویژه دبیرخانه هیات موسس و هیات عالی نظارت در ارزیابی و نظارت بر عملکرد واحدهای دانشگاهی، گفت: « ارایه راهکارهاو پیشنهاد های لازم بر انجام کار فرهنگی ماندگار در دانشگاه آزاد اسلامی و تاکید جناب آقای دکتر ولایتی ریاست هیات موسس و هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی مبنی بر کیفی سازی آموزش و پژوهش و انجام کار فرهنگی ماندگار در دانشگاه آزاد اسلامی از توجه ویژه هیات نظارت منطقه دو خواهد بود».

در پایان دکتر خدابخش با تشکر از برگزاری جلسه مشترک با نماینده ولی فقیه در استان گیلان، بر اهتمام ویژه دانشگاه آزاد اسلامی در تأسیس شعب بین المللی به منظور گسترش فرهنگ اسلامی در کشور های همسایه تاکید کرد.

Share