وجود مواد خاص در لانه یا زیستگاه خفاش کذب است

محیط زیست رودبار اعلام کرد که متخلفین به دنبال لانه خفاش نباشند زیرا گونه های خفاش این منطقه اصولا لانه نداشته و شایعات ایجاد شده مبنی بر وجودی موادی خاص در لانه خفاش، چیزی جز ابزار سودجویی برخی از کلاهبرداران نیست.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، پیرو انتشار اخباری مبنی بر اقدام برخی از افراد برای جستجوی لانه خفاش که به همین دلیل وارد غارها و زیستگاهها این پستاندار می شدند، محیط زیست رودبار اعلام کرد که این متخلفین به دنبال لانه خفاش نباشند زیرا گونه های خفاش این منطقه اصولا لانه نداشته و شایعات ایجاد شده مبنی بر وجودی موادی خاص در لانه خفاش، چیزی جز ابزار سودجویی برخی از کلاهبرداران نیست.

مصطفی فلاح رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان رودبار با اعلام این خبر گفت: خفاشهای ماده در سال معمولا یک نوزاد به دنیا می آورند که این نوزاد حتی در زمان پرواز و شکار هم به موهای بدن خفاش مادر می چسبد.

فلاح انگیزه این افراد فریب خورده را سرچشمه از سوء استفاده برخی از سودجویان و کلاهبرداران عنوان کرد که با انتشار تصاویر و فیلم در فضاهای مجازی و انتشار اکاذیبی از قبیل وجود موادی خاص در داخل لانه این پستاندار، سودای یافتن لانه خفاش و فروش آن را در سر این افراد ساده لوح انداخته اند.

او درباره اقدامات انجام شده در این زمینه گفت: در جهت روشنگری این موضوع بنده به همراه محیط بانان و کارشناسان با تجربه اداره طی چند مرحله در روزهای اخیر به صورت میدانی ، در مناطق گزارش شده حاضر و موارد را بررسی نمودیم که در همین راستا با برخی از اهالی، دهیاران و برخی از اعضای شورای روستاهای بیشتر گزارش شده، به صورت حضوری یا تلفنی صحبت شد و از آنان خواستیم تا کذب بودن موارد مربوط به وجود لانه خفاش یا وجود مواد خاص در زیستگاه یا لانه های خفاش به مردم بگویند و همچنین مردم از وجود کلاهبرداران در این زمینه آگاه نمایند.

فلاح در زمینه فواید خفاش به نقش کنترلی این پستاندار در مهار آفات کشاورزی اشاره کرد و گفت: خفاش ها در آب و هوای سرد ممکن است در بهار و پاییز کوچ کنند، سرپناهی را در غارها پیدا کرده و به خواب زمستانی بروند. در پاییز، وزن خفاش ها زیاد می شود و لایه ای از چربی به بدنشان اضافه می شود. اگر خفاشی قبل از رسیدن بهار و گرم شدن هوا از خواب زمستانی بیدار شود، به احتمال خیلی زیاد از گرسنگی خواهد مرد زیرا متابولیسم بدن خفاش ها به گونه ایست که وقتی بیدار هستند بسیار سریع ذخیره غذایی شان مصرف شده و به پایان می رسد.

وی تصریح کرد این اداره با برهم زنندگان آرامش اکوسیستم زیست خفاشها برخورد خواهد نمود و از همه دلسوزان و طبیعت دوستان دخواست کرد تا در صورت مشاهده یا کسب هرگونه اخبار در خصوص مسایل محیط زیست به ویژه موضوع مربوط به خفاش، با اداره حفاظت محیط زیست شهرستان رودبار به شماره ۰۱۳۳۴۶۲۳۰۴۴ تماس گیرند.

Share