وجود آمادگی ایجاد یک بازار اقتصاد دیجیتال در گیلان | انتخاب پیام‌رسان فرمایشی نیست

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: باتوجه به جغرافیای مناسب و جوانان نخبه در گیلان، آمادگی برای ایجاد یک بازار مطلوب در حوزه اقتصاد دیجیتال در این استان وجود دارد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، محمدجواد آذری جهرمی در آیین افتتاح پروژه های زیرساختی منطقه آزاد انزلی با اشاره به اینکه یکی از شاخصه های توسعه کشورها در فناوری ارتباطات شاخص GI است افزود: در سال گذشته جمهوری اسلامی ایران در این شاخص در ۱۳ درصد رشد داشته است البته رشد جهانی ما مطلوب نیست و در این حوزه لایحه ای تصویب شده تا موانع کسب و کارهای نوپا رفع شود.

وی خاطرنشان کرد: یکی از موارد برای رشد شاخص GI کاهش مدت زمان مورد نیاز برای ثبت و آغاز فعالیت کسب وکار نوپا است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات زمان تحقق ایده برای ایجاد کسب و کارهای نوپا را نیازمند سه ماه زمان عنوان کرد و گفت: در دنیا تلاش می کنند که شاخص کسب و کار را به کوتاه ترین زمان برسانند.

وی استان گیلان را به واسطه ظرفیت‌های موجود در حوزه کشاورزی و گردشگری بسیار مستعد ارزیابی کرد و اظهار داشت: باتوجه به جغرافیای مناسب و جوانان نخبه در گیلان، آمادگی برای ایجاد یک بازار مطلوب در حوزه اقتصاد دیجیتال در این استان وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه دولت برای دو سال آینده ۵۰۰ میلیارد تومان برای کسب و کارهای نوپا  تخصیص داده گفت: ظرفیت منطقه آزاد به رشد کسب و کارهای نوپا کمک می کند و با توجه به اینکه با سرزمین اصلی ارتباط دارد چهار چوب‌های سختگیرانه قانونی در آن وجود ندارد.

آذری جهرمی خاطرنشان کرد: ظرفیت‌ها و زیرساخت‌های خوبی که امروز ایجاد شده مبتنی بر فناوری‌های روز است و ساخت جوانان این مرز و بوم و تولید داخل است.

وی اظهار داشت: اگر کسب و کارهای نوپا برای فعالیت های دیگر بخواهد فعال شود باید زیر ساختهای آن فراهم باشد.

وزارت ارتباطات در حوزه پیام رسان ها مجری بخشی از موضوعات است

آذری جهرمی در حاشیه بازید از زیرساخت های گردشگری منطقه آزاد انزلی در جمع خبرنگاران استان گیلان اظهار کرد: طبق سیاست حمایت از پیام رسان های داخلی مصوب شورای عالی فضای مجازی، موضوعات مربوط به پیام رسان ها برعهده مرکز ملی فضای مجازی است و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، بخش هایی از امور را به عنوان اجرایی پیش برده است.

وی ادامه داد: به لحاظ مفهومی و اینکه مردم از یک پیام رسان مشترک استفاده کنند، باید توجه داشته باشیم که فعالیت این پیام رسان ها و انتخاب آنها فرمایشی نیست به گونه ای که به مردم تکلیف شود پیام رسانی را که ما تایید می کنیم، استفاده کنند بلکه باید رقابتی سازنده و فشرده بین پیام رسان ها باشد.

به گفته آذری جهرمی، پیام رسانی که سرویس های مناسب تر، خدمات بهتر ارائه و اعتماد کاربران را جلب کند، می تواند فعالیت خود را ادامه دهد و در این فرایند، دخالت حاکمیت معمولاً اثرگذار نیست.

وی گفت: بر اساس سیاست های اقتصاد مقاومتی، به وزارتخانه تکلیف شده که در مدت چهار سال متوسط سرعت دسترسی به شبکه ملی را به ۲۰ مگابیت در ثانیه ارتقا دهد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به لزوم پوست اندازی در این بخش، توسعه ظرفیت فیبرنوری و فناوری های آن گفت: توسعه فناوری در مناطق آزاد به دلیل ساختار چابک آنها، ساده‌تر است و منطقه آزاد انزلی در این امر پیش رو بوده و همواره رو به جلو حرکت کرده است.

آذری جهرمی تصریح کرد: بخش خصوصی که امروز این توسعه را در منطقه آزاد انزلی انجام داده، بیش از یک میلیون پورت ایجاد کرده که ۸۰ درصد از فناوری مورد استفاده آن، تولید داخل است.

وی افزود: در زمینه کسب و کارهای نوپا و جدیدترین اقدامات انجام شده، شش عضو دولت طرحی را با قید فوریت آماده کرده اند که هفته آینده با قید فوریت به مجلس شورای اسلامی تقدیم می شود.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ادامه داد: بر این اساس بخش مهمی از کسب و کارهای نوپا، ساده سازی می شوند؛ همچنین سرعت عمل کسب و کارهای نوپا در انجام خدمات اداری، کسب مجوزها و در موضوع بیمه و مالیات به حداقل زمان ممکن می رسد.

Share