زمان رهاسازی آب سد برای آبیاری مزارع کشاورزی گیلان مشخص شد

استاندار گیلان در حاشیه آغاز نخستین نشاء مکانیزه برنج استان براساس تقویم زراعی گفت: آب سد سفیدرود برای تسریع در فعالیت های کشاورزی از ۸ اردیبهشت رهاسازی می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، مصطفی سالاری در حاشیه آغاز نخستین نشاء مکانیزه برنج در استان بر اساس تقویم زراعی با اشاره به بارندگی های روزهای گذشته و تاثیر مثبت آن در ذخیره سازی آب اظهار داشت:طی روزهای اخیر میزان ورود آب به سد منجیل بیش از ۹۵مترمکعب در ثانیه بود،در حالی که بر اساس آمارهای موجود پیش از این میزان ورود روزانه آب  حدود۵۰مترمکعب گزارش شده است.

وی با بیان اینکه میزان ذخیره آبی تحت مدیریت استان نسبت به سال گذشته بسیار کمتر است، بر لزوم هم افزایی و همدلی مردم و مسئولان تاکید کرد و گفت: در سایه همدلی می توان سال زراعی خوبی را سپری نمود.

سالاری، شخم زمستانه کشاورزان را اقدامی اثرگذار در مدیریت بهینه مصرف آب کشاورزی از سوی کشاورزان گیلانی خواند و افزود: لایروبی بیش از هزار کیلومتر از نهرها و شبکه های آبی گیلان در زمستان سال گذشته تاثیر مثبتی برای مدیریت آب کشاورزی استان داشته است.

نماینده عالی دولت در گیلان گفت: همکاری کشاورزان در مدیریت بهینه آب قابل تقدیر است و در جهت سهولت بخشی به روند اجرایی فعالیت های آنها رهاسازی آب سد از ۸ اردیبهشت رهاسازی می شود.

وی با اشاره به تدابیر اتخاذ شده در نشست ها و کارگروه های کشاورزی استان در جهت مدیریت حوزه آبی، خاطر نشان کرد: با توجه به پیش بینی های صورت گرفته بر اساس الگوهای جوی، سال زراعی دشواری را پیش رو داریم اما در سایه الطاف الهی، تلاش مسئولان و همدلی کشاورزان پایان خوشی را شاهد خواهیم بود.

سالاری بر ضرورت انجام بیمه کشاورزی به عنوان بیمه ای حمایتی برای مزارع تاکید کرد و گفت: با اتکاء به برنامه ریزی های مدون، همت کشاورزان و پشتوانه بیمه کشاورزی می توان وضع موجود را به بهترین شکل کنترل نمود.

Share