تحویل دادن یک تحصیلکرده بیکار و بدون آینده شغلی به جامعه افتخار نیست

نماینده ولی‌فقیه در استان گیلان با تأکید بر لزوم تقویت روحیه ایده‌پردازی در بین دانش‌آموزان گفت:‌ معلمان به پرورش و ایجاد خلاقیت‌ در دانش‌آموزان توجه جدی‌‌تری داشته باشند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از تسنیم، آیت‌الله رسول فلاحتی در دیدار با معلمان نمونه، بسیجی‌ و ایثارگر استان گیلان که به مناسبت بزرگداشت هفته مقام معلم در رشت برگزار شد اظهار داشت:‌ معلمان باید در تقویت روحیه ایده‌پردازی دانش‌آموزان و هدایت آن در مسیر کارآفرینی تلاش کنند.

‌نماینده ولی‌فقیه در استان گیلان با اشاره به اینکه برنامه‌ریزی‌ در امور فرهنگی و تربیتی باید بر مبنای اصول دینی باشد عنوان کرد: از آنجا که زیربنای فرهنگ و دانش در کشور ما کاملاً براساس ‌اصول دین ترسیم نشده است مشکلات و معضلات بسیار زیادی در لایه‌های مختلف جامعه پدید آمده است.

امام جمعه رشت بحث محیط‌ زیست و عدم آموزش‌های کافی و صحیح در مقاطع ابتدایی را مورد تأکید قرار داد و افزود:‌ در بسیاری از کشورهای پیشرفته دنیا مهم‌ترین اصول تربیتی و آموزشی را در مهدکودک‌ها به افراد می‌آموزند و این نشان‌دهنده توجه آنان به سطوح اولیه آموزش و تربیت است.

آیت‌الله فلاحتی با بیان اینکه معلمان باید به تقویت ایده‌پردازی در دانش‌آموزان کمک کنند بیان داشت:‌ بسیاری از دانش‌آموزان از همان سطوح اولیه آموزش ابتکارات بسیار خوبی در حوزه‌های مختلف دارند بنابراین بر همه معلمان واجب است در کنار وظیفه آموزشی خود به پرورش بیشتر این ابتکارات بپردازند.

وی برپایی کرسی‌های آزاداندیشی در دانشگاه‌ها را در تقویت ایده‌پردازی مؤثر و ضروری اعلام کرد و گفت:‌ باید سمت و سوی آموزش‌ها در سطوح مختلف به‌سمتی سوق داده شود تا علاوه بر تربیت نیروهای کاردان و متخصص بستر لازم جهت ایجاد کارآفرینی توسط دانش‌آموختگان مراکز علمی مهیا شود.

نماینده ولی‌فقیه در استان گیلان خروجی فعلی دانشگاه‌های کشور را دردآور برای کشور خواند و عنوان کرد:‌ اینکه پس از گذشت چندین سال از حضور یک فرد در مراکز علمی و دانشگاهی کشور یک تحصیلکرده بیکار و بدون آینده شغلی مناسب تحویل جامعه داده شود افتخار نیست.

امام جمعه رشت با بیان اینکه همه باید در ایجاد روحیه کارآفرینی برای حل معضل بیکاری سهیم باشیم ابراز داشت:‌ این نقش و وظیفه خطیر متوجه تمام مسئولان کشور و به‌ویژه اساتید و معلمانی است که در دانشگاه‌ها و مدارس کشور امانت‌دار سرمایه‌های حقیقی و ارزشمند جامعه هستند.

آیت‌الله فلاحتی با اشاره به اینکه در جامعه کنونی ما خردورز و عالم به تعداد فراوان وجود دارد تصریح کرد:‌ شایسته است مسئولان کشور در به‌کارگیری نیروها توجه بیشتری داشته باشند و برای برون رفت و حل معضلات و مشکلات پیچیده جامعه امروز از وجود اندیشمندان استفاده بهتری ببرند.

وی با بیان اینکه خروجی دا‌نشگاه‌های امروز کشور به جای تعالی جامعه به حجم مشکلات آن افزوده است اظهار داشت:‌ نباید شرایط به گونه‌ای رقم بخورد که یک جوان تحصیلکرده پس از پایان دوران دانشگاه همچنان منتظر اقدامی از سوی مسئولان برای تأمین معاش و ایجاد فرصت شغلی برای خود باشد.

نماینده ولی‌فقیه در استان گیلان به اهمیت مطالعه توسط معلمان و فرهنگیان نیز اشاره کرد و افزود:‌ بالارفتن و کهولت سن برای انسان یک روحیه خمودگی به بار می‌آورد بنابراین برای به‌دست‌ آوردن مجدد روحیه نشاط و سرزندگی در افراد مختلف جامعه به‌ویژه قشر فرهنگیان مطالعه امری واجب و ضروری است.

امام جمعه رشت به جایگاه رفیع معلم و ضرورت حفظ احترام آنان توسط آحاد مردم عنوان کرد: در آیات قرآن کریم و روایات نقل شده از پبامبر اکرم(‌ص)‌ و ائمه اطهار(‌ع)‌ بارها به تکریم جایگاه معلمان به عنوان امانتداران الهی توصیه و سفارش شده است بنابراین احترام و توجه به آنان بر همه واجب است.

آیت‌الله فلاحتی از معلمان به‌عنوان امین خداوند بر روی زمین نام برد و بیان داشت:‌ خداوند متعال انسان را به عنوان امانت خود به معلم سپرده است تا ضمن تحصیل در امور و علوم مختلف در زمینه تعالی جایگاه خود و نزدیکی با پروردگار گام بردارد و این امر تنها با حضور و نفش‌آفرینی معلمان محقق می‌شود.

وی بزرگترین ویژگی و خصوصیت پبامبر اکرم(‌ص)‌ را معلم بودن ایشان عنوان کرد و اظهار داشت: سرنوشت و دانش معلمان در حقیقت با این ویژگی برجسته پیامبر عظیم‌الشأن اسلام گره خورده است بنابراین باید با تعالی روح‌، معنویات ‌و سطح علمی خود در جهت تعلیم و تربیت انسان‌ها گام بردارند.

Share