شاهد جنگ ارزی در جهان هستیم | رئیس جمهور آمریکا به دنبال کاهش شاخص دلار است

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی، با بیان اینکه در شرایط پیچیده اقتصادی کشور نیازمند کار جهادی مد نظر رهبر انقلاب هستیم، گفت: هر کسی در هر مسندی قرار دارد باید ویژه کار انجام دهد تا اعتماد مردم به مسئولان را تقویت کنیم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا رضا مسرور در سی وسومین نشست تخصصی توسعه با موضوع «تحلیل ریسک‌های پیش روی کسب و کار با رویکرد بین‌المللی، ملی و منطقه‌ای» که در سالن اجتماعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان برگزار شد، با بیان اینکه منطقه آزاد انزلی، استان گیلان و کشور ما هر کدام یک بنگاه اقتصادی هستند، اظهار کرد: ریسک از جنس پیش بینی است، اما باید با پیش بینی اتفاقات آینده کسب و کار در ایران و جهان از امروز برای بنگاه های اقتصادی مان برنامه ریزی داشته باشیم.(گزارش تصویری)

وی یکی از ریسک های کسب و کار را شاخص ارز(دلار) دانست و افزود: بعد از جنگ جهانی اول، جنگ ارزی اتفاق افتاد و آلمان به عنوان بازنده جنگ، متعهد به پرداخت غرامت شد لذا آلمان با چاپ پول قرض های خودش را داد که باعث پایین آمدن ارزش پول ملی این کشور شد، اما چون زیرساخت های صنعتی بالایی داشت، خیلی زود بازارهای اروپا توسط کالاهای آلمانی پر شد و در نتیجه آلمان جنگ ارزی را برد.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی، با اشاره به رقابت خوب کالاهای آلمانی، انگلیسی و فرانسوی نسبت به سایر کشورها از جمله آمریکا در بازارهای اروپا در سال ۱۹۲۸، خاطرنشان کرد: به خاطر بالا رفتن ارزش پول ملی آمریکا، دیگر تولید در این کشور مقرون به صرفه نبود و لذا در سال ۱۹۲۹ شاهد فروپاشی اقتصاد آمریکا بودیم.

این مقام مسئول ادامه داد: با حمله آلمان به فرانسه چیزی از اقتصاد فرانسه باقی نماند و دچار ورشکستگی ناشی از سیاست غلط اقتصادی شد، اما اقتصاد انگلیس توانست کالاهای خودش را به رقابت بگذارد. امروز نیز به نوعی شاهد شکل گیری جنگ ارزی در جهان هستیم و رئیس جمهور فعلی آمریکا بر روی این مقوله تاکید دارد.

وی با بیان اینکه آمریکا بعد از جنگ جهانی اول یازده بار رکود و یازده بار رونق اقتصادی را تجربه کرده است، متذکر شد: همزمان با موج انتقال فناوری دوم و سوم، آمریکایی ها سهام شرکت ها و کارخانجات دارای تولید را وارد بورس و ریسک تمرکز را منتقل کردند، زیرا در اقتصاد دنیا ریسک تمرکز بسیار حائز اهمیت است. در سال ۲۰۰۱ خانوارهای آمریکایی ۷ هزار میلیارد دلار و خانوارهای اروپایی ۱۵ هزار میلیارد دلار از طریق بورس دچار ورشکستگی شدند.

مسرور، با اشاره به مفهوم جهانی سازی مالی به عنوان دومین ریسک در کسب و کار، عنوان کرد: در جهانی سازی مالی، سرمایه به سمت کشورهایی می رود که مالیات، هزینه نیروی انسانی و هزینه تامین اجتماعی آن کمتر باشد. در واقع کشورهایی که گران اداره می شوند، دچار مشکل خواهند شد و پیش بینی می شود طی چند سال آینده این اتفاق بیفتد.

وی کاهش شاخص دلار را موجب ارزان تر اداره شدن آمریکا دانست و تاکید کرد: شاخص دلار به نسبت ارزش دلار با ۶ ارزش دیگر(یورو، پوند، ین، فرانک و…) اتلاق می شود. هم اکنون ارزش دلار نسبت به سایر ارزها در حال پایین آمدن است و لذا شاخص دلار کاهش پیدا می کند. شاخص دلار باعث رکود یا رونق اقتصادی می شود که بر اقتصاد ما بی تاثیر نیست.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی، جهانی سازی به عنوان آمریکاسازی را یک برداشت غلط دانست و گفت: آمریکا در بحث تجارت جهانی بازنده بوده است. با رشد ۳۰ درصدی شاخص دلار طی سال های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۷، تولید در آمریکا از رقابت کمتری برخوردار شده است، اما رئیس جمهور جدید آمریکا به دنبال رقابتی کردن اقتصاد این کشور با کاهش شاخص دلار است. البته این کاهش شاخص دلار اقتصاد چین را دچار بحران می کند.

مسرور، با اشاره به ریسک فروپاشی موسسات مالی سایه، اضافه کرد: موسسات مالی سایه بانک نیستند، اما کار بانک را انجام می دهند؛ در حالی که پروتکل بال ۳ را رعایت نمی کنند. براساس این پروتکل، بانک ها حداکثر تا ۶ برابر میزان سرمایه شان می توانند سپرده جذب کنند، اما برخی بانک ها تا ۱۳ برابر پیش رفته اند. در واقع ریشه مشکلات بانکی همین عدم رعایت پروتکل بال ۳ است. همچنین میزان بدهی به بانک یا بازار نسبت به فروش نباید بیش از ۵۰ درصد باشد.

وی با تاکید بر اینکه فعالان اقتصادی باید ریسک های جهانی کسب و کار را بدانند، خاطرنشان کرد: یکی دیگر از ریسک ها، بحران بانکی پیش روست، زیرا ۸۰ درصد سپرده های بانکی متعلق به ۲ درصد افراد است و ۴۰ درصد منابع مالی بانکی را به حدود ۲۰۰ شرکت وام دادند. این در حالی است که تامین منابع مالی در دوره رکود با دوره رونق خیلی تفاوت دارد لذا نیازمند تصمیمات جدی در حوزه نظام بانکی هستیم.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی، با اشاره به تغییر شرایط کشور نسبت به ۱۵ سال گذشته، یادآور شد: در کشور ما قیمت نفت با رونق اقتصادی رابطه مستقیم دارد. متاسفانه در حوزه مسکن هم پول زیادی هزینه شده است. در حال حاضر ۲۸ میلیون خانه داریم که سالانه ۵۰۰ هزار واحد در حال فروش است، یعنی تنها ۲ درصد خانه ها امکان به فروش رفتن دارند. بخش اعظمی از منابع مالی بانک ها سپرده های بانکی است و لذا با سپرده های مردم خانه ساختیم.

مسرور، با بیان اینکه در شرایط پیچیده اقتصادی کشور نیازمند کار جهادی مد نظر رهبر انقلاب هستیم، گفت: هر کسی در هر مسندی قرار دارد باید ویژه کار انجام دهد تا اعتماد مردم به مسئولان را تقویت کنیم، زیرا «اعتماد» مهمترین سرمایه اجتماعی است که کشور بدان نیاز دارد و امیدواریم این اعتمادسازی شکل بگیرد.

این مقام مسئول، مزیت های نسبی گیلان را ویژه دانست و اظهار کرد: در تمام دنیا برای شکوفایی مزیت های نسبی برنامه ریزی می کنند. استان گیلان نیز که در مسیر کریدور بین المللی قرار دارد، خود به خود این مزیت نسبی را به دست آورده و لذا باید بتواند نیازمندی کشورهای این مسیر جهانی را تامین کند تا به اقتصاد استان و کشور رونق ببخشیم.

وی منطقه آزاد انزلی را یکی از مزیت های نسبی گیلان دانست و افزود: با آغاز مبادلات تجاری از سال جاری، شاهد اتفاقات خوبی در استان خواهیم بود. محصولات چینی از چهار مسیر به اروپا منتقل می شود لذا باید با ایجاد مزیت های رقابتی، مسیری تعریف کنیم که از گیلان عبور کند. این مزیت ها شامل امتیازات ویژه و کاهش هزینه ها می شود که باید به اجماع برسیم.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی اظهار امیدواری کرد: کریدور شمال – جنوب با بندر کاسپین شکل بگیرد و بتوانیم پارک لجستیک و شهرک صنعتی با محور کشاورزی در این منطقه داشته باشیم.

مسرور، از گردشگری(خشکی و دریایی) به عنوان یکی دیگر از مزیت های نسبی گیلان یاد کرد و ادامه داد: گردشگری در هیچ نقطه ای از دنیا بدون زیرساخت متحول نشده است لذا در حوزه گردشگری دریایی، «مارینا» را تعریف کردیم که بنادر گیلان از آستارا، انزلی و کاسپین تا تالش و چمخاله را به هم متصل می کند و موجب اشتغالزایی می شود.

وی ایجاد سردخانه و سیلو را جزو مهمترین نیازهای بنادر گیلان دانست و یادآور شد: بنادر نسل سوم و چهارم دارای شهرک های صنعتی و پارک لجستیک در داخل بندر هستند لذا ما نیز در مرحله ایجاد زیرساخت ها هستیم و به زودی دستارودهای آن نصیب استان خواهد شد.

این مقام مسئول، با بیان اینکه ۵۰ درصد محصولات عرضه شده در مجتمع های تجاری منطقه آزاد انزلی ایرانی است، خاطرنشان کرد: این منطقه برای ۴ هزار و ۵۰۰ نفر شغل ایجاد کرده است و لذا به دنبال حضور برندهای معروف داخلی هستیم تا حمایت از کالای ایرانی را تقویت کنیم.

Share